Translate

Domek dla jaszczurek – jak zrobić w ogrodzie

Jaszczurki zwinki lubią mieszkać w ogrodach. Pożerają szkodniki roślin. Muszą mieć jednak kryjówki. Domek dla jaszczurek łatwo zrobić.

Jaszczurka zwinka na tarasie. Ma odrośnięty ogon.

W moim ogrodzie jaszczurki zwinki są od zawsze. Mieszkały na działce, na której został wybudowany dom. Przed laty było ich bardzo dużo. Potem – niestety – coraz mniej. Dlatego kilka lat temu zrobiłam dla jaszczurek pierwszy eksperymentalny domek ogrodowy. Chciałam sprawdzić, czy jaszczurki w nim zamieszkają. I się udało.😊 Obecnie w ogrodzie mam dwa domki dla jaszczurek.

Jaszczurki zwinki, aby przeżyć, muszą mieć norki. Każda ma swoją ulubioną, w której się chowa na noc, w zimne dni i gdy czuje się zagrożona. W moim ogrodzie jest dużo kamieni, ale okazało się, że to zbyt mało. Jaszczurki bardzo chętnie zamieszkały też w resztkach falistych płyt bitumicznych zdjętych z dachu. Co podniosło się płytę – siedziała pod nią jaszczurka.

Ta jaszczurka zwinka siedziała w płytach bitumicznych z dachu. Miała odrzucony ogon.

Stare płyty bitumiczne nie mogły leżeć latami. Dlatego obok nich zrobiłam eksperymentalny domek dla jaszczurek. Chciałam, by jaszczurki stopniowo się do niego przeprowadziły.

Jak zrobić domek dla jaszczurek


1. Słonecznie i suche miejsce

Jaszczurki lubią słońce. Na domek nadają się tylko słoneczne stanowiska, szybko się nagrzewające, gdzie nie zbiera się woda. Mój domek dla jaszczurek zrobiłam obok kamieni leżących w ogrodzie od lat. Obok jest kamienna ścieżka, gdzie jaszczurki mogą się wygrzewać w ciepłe dni.

2. Potrzebne materiały

Świetne są cegły dziurawki, silikaty, kamienie. Do mojego domku dla jaszczurek użyłam też resztek piaskowca z wykończenia kominka. Drugi domek jaszczurkowy wybudowałam z płytami bitumicznymi pociętymi na mniejsze kawałki (są schowane pod kamieniami). Ogólnie jaszczurki lubią np. stare rury i wszelkie inne materiały nagrzewające się od słońca, które mogą pełnić rolę norek.

Materiały układa się (bez zaprawy) piętrami, tak by były między nimi szpary i skrytki. Wewnątrz konstrukcji chowa się mniej atrakcyjne materiały. Na wierzchu można ułożyć kamienie.

Parter domku dla jaszczurek zrobiłam z resztek, jakie zostały z wykończenia kominka. Duży kamień obok leży w ogrodzie od lat. To fragment obrzeża kwietnika. 

Kolejne piętro jaszczurkowego domku jest zrobione m.in. z silikatów, które dobrze akumulują ciepło promieni słonecznych.

Na wierzchu domku dla jaszczurek są ułożone kamienie.


3. Jakie rośliny 

Aby za bardzo nie przeszkadzać jaszczurkom, obok domku uprawiam rośliny niewymagające podlewania, np. miesiącznica, ogórecznik, liliowce, tulipany, zawilce wielkokwiatowe. Domek wygląda na zamieszały. Obok niego widać śmigające jaszczurki zwinki.

Gotowy domek dla jaszczurek obrastają rośliny, których nie trzeba podlewać.

Od strony ścieżki ogrodowej domek dla jaszczurek przesłania miesiącznica (sama się rozsiewa).


Warto wiedzieć


 • Jaszczurki zwinki są bardzo żarłoczne. To drapieżniki, które zjadają mnóstwo szkodników roślin ogrodowych. Dla ludzi i domowych zwierząt (psy, koty) są całkowicie niegroźne.


A to dowód, ogromne apetyty na szkodniki mają jaszczurki zwinki. Po prawej stronie są wielkie odchody jaszczurki, zaś po lewej - wylinka.


Więcej o jaszczurkach w roli ogrodowych pomocników CZYTAJ TUTAJ

9 komentarzy :

 1. Wow! Nigdy o tym nie czytałam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taki autorski pomysł:) Nie byłam pewna na początku, że się uda.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe, słyszałam już o domkach dla najróżniejszych ogrodowych gości, ale dla jaszczurek jeszcze nie

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam. Jaszczurki - niby nie szkodliwe, a człowiek się ich boi... zupełnie niepotrzebnie !!! Moją uwagę zwróciła roślinka - miesiącznica trwała. Przydałaby mi się w ogrodzie na umocnienie niewielkiej skarpy w półcieniu. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na skarpę miesiącznica jest nie za bardzo... Może lepiej np. barwinek?

   Usuń
 4. Maczku,dziękuję w imieniu jaszczurek, fajnie to wymyśliłaś!

  OdpowiedzUsuń
 5. I u mnie jaszczurki mieszkają. Nie wiem gdzie dokładnie, ale spotykam je i nachodzę w trakcie wygrzewania się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaszczurek mam na działce mnóstwo ;-) Czasem z nimi rozmawiam ;-)
  Najchętniej zamieszkują norki w słonecznej skarpie, ale niestety dwa razy miałam problem, gdy taką norkę po jaszczurkach zajęły szerszenie (w czasie plewienia wypadła chmara tych zbójników i zostałam udziabana- ręka jak balon!)

  Taki domek, to świetny pomysł. Ja stawiam domki z gałązek związanych w stożki. To świetne kryjówki dla jaszczurek, zaskrońcy i ..mam nadzieję, że kiedyś dla jeży (mam działkę pod lasem)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domki z gałązek:)! No muszę spróbować. Dzięki z podpowiedź!!!

   Mam wrażenie, że w tym roku jaszczurek w ogrodzie jest więcej:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...