Translate

Konfitura i kisiel z żurawiny – przepis z 1884 roku

Żurawina w ogrodach to rzadkość, bo trudno ją uprawiać. Musi mieć koniecznie bardzo kwaśną ziemię o pH 5 lub niższym. Jej owoce łatwo kupić na targu w grudniu. Z żurawiny można przygotować pyszną konfiturę do mięs oraz kisiel.

Przepis na konfiturę z żurawin znalazłam w książce „Kucharka szlachecka” M. z K. Marciszewskiej, wydanej w Kijowie w 1884 roku. Kisiel to deser dodatkowy, który robi się z wody pozostałej z moczenia owoców żurawiny.

Żurawina wielkoowocowa odmiany Pilgrim ma wyjątkowo duże owoce.

Konfitura i kisiel z żurawiny

Składniki
* 1 kg cukru
* woda
* 0,5 kg dużych owoców żurawiny

Wykonanie
Każdy owoc żurawiny nakłuć kilka razy szpilką. Zalać owoce zimną wodą, tak by je zakryła. Gdy wycieknie z nich sok, zlać zabawioną wodę do innego naczynia.

Na bazie wody z sokiem można zrobić kisiel żurawinowy (ja na 2,5 szklanki daję 2-2,5 łyżki mąki ziemniaczanej plus cukier do smaku).

Owoce żurawiny jeszcze raz zalać wodą. Gdy woda się zabarwi sokiem, jeszcze raz odcedzić. Powtórzyć aż woda będzie czysta. Zostawić żurawinę na sicie w chłodnym miejscu, najlepiej na całą noc.

Przygotować syrop: podgrzać 2 szklanki wody i dodać cukier. Dobrze rozpuścić i zdjąć z ognia. Gdy wystygnie, dodać żurawinę i smażyć jak każdą inną konfiturę.

Warto wiedzieć

Potoczna nazwa żurawina to klukwa. Jej owoce mają dużo witaminy C. Ich jedzenie zalecane jest m.in. w chorobach dróg moczowych i żółciowych, przy przeziębieniu, nadciśnieniu.

W ogrodach są uprawiane dwa gatunki żurawin: 

* Żurawina wielkoowocowa (Vaccinum macrocarpon) – ciekawe odmiany o dużych owocach to Early Black, Franklin, Le Munion, Pilgrim, Searles

 * Żurawina błotna (Vaccinum quadripetalus) -  rosnąca także dziko na torfowiskach i bagnach.

Owoce żurawiny nie są smaczne na surowo. Są świetne dopiero w konfiturach, sosach, deserach. Kisiel z żurawin jest tradycyjnym daniem na wigilijnych stołach prawosławnych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...