Translate

Nagietek lekarski

Płatki kwiatów nagietka lekarskiego są świetną przyprawą, zwłaszcza do sałatek i kanapek. Sosy i ryż barwią na żółto, podobnie jak szafran (ale mniej intensywnie). Przy okazji, dzięki żółtej lub pomarańczowej barwie, dekorują potrawy. Nie ma znaczenia, czy kwiaty są pojedyncze czy pełne -  każdy można zjeść:)

Nagietki lekarskie cenię również za urodę, brak wymagań, odporność na choroby i szkodniki oraz bardzo, bardzo długie kwitnienie (w moim ogrodzie aż do listopada, bo wytrzymują niewielkie przymrozki). Jedyne, co im można zarzucić, to ekspansywność. Wytwarzają mnóstwo nasion i jeśli pozwoli im się dojrzeć, zaczynają się plenić jak chwasty. Z tego powodu staram się obrywać jak najwięcej niedojrzałych nasion. Ten zabieg mobilizuje przy okazji nagietki do jeszcze obfitszego kwitnienia.
Od czasu do czasu, gdy jestem z czyimś ogrodzie, w którym rosną nagietki o ciekawym kolorze lub pokroju, zabieram ze sobą trochę nasion. Moje nagietki szybko się z nimi krzyżują, tworząc niepowtarzalne odmiany "no name".

Nagietkom pozwalam wybierać, gdzie chcą rosnąć. Szczególnie lubią zachodnią stronę ogrodu

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...