Translate

Popiół w kompoście

Czy wysypywać popiół z kominka, ogniska czy grilla do kompostu? Oczywiście - tak. Bo to bardzo dobry nawóz. Trzeba jednak koniecznie obniżać pH w kompostowniku, bo popiół jest BARDZO zasadowy. Nie jest to trudne!

Popiół ze spalonego drewna ma pH co najmniej 10. Poza tym zawiera m.in. dużo magnezu, potasu, fosforu, ale wcale azotu. Dlatego popiół to naturalny koncentrat nawozowy, ale na nim samym nic nie jest w stanie urosnąć.


Jak kompostować popiół?

1. Kompostownik drewniany czy plastikowy - można używać każdego. Jednak moim zdaniem lepszy jest drewniany. Proces kompostowania przebiega w nim szybciej. Należy jednak uważać, aby nie wyrzucać popiołu żarzącego się, bo można drewniany kompostownik nadpalić (lub spalić).

2.Trzeba dodawać azotu - w popiele go nie ma, a jest niezbędny do rozkładu materii. Dlatego KONIECZNIE być musi.

Mogą to być:
* zielone resztki ogrodowe (trawa, liście, łodygi, chwasty)
* nawozy naturalne (obornik, kurzak)
* nawozy sztuczne (jednoskładnikowe zawierające azot).

Wszystko najlepiej wrzucać warstwami: popiół, resztki zielone, trochę nawozu, znowu popiół itd. Z azotowych nawozów sztucznych ja używam siarczanu amonu (ma postać beżowych granulek), ponieważ działa zakwaszająco (obniża zbyt wysokie pH kompostu).

Siarczan amonu - nawóz jednoskładnikowy zawierający ok. 21% azotu i o działaniu zakwaszającym

Ok. 2 kg siarczanu amonu wystarcza mi na cały sezon (wrzucam mniej więcej po 1-2 garście).
Moim zdaniem za dużo za jednym razem azotowego nawozu nie ma sensu stosować. Bo z nim jest trochę jak z witaminą C:  organizm człowieka jej nie magazynuje i trzeba ją uzupełniać.

Oczywiście można też używać innych nawozów azotowych, np. mocznika, który zawiera więcej azotu (ok. 45%), ale nie ma wtedy takiego efektu obniżenia zbyt wysokiego pH. 

Mniej więcej tyle siarczanu amonu wrzucam do kompostu z popiołem, by dostarczyć azotu, niezbędnego do kompostowania, i obniżyć pH. Nie robię tego zimą, kiedy kompostowniki są zmrożone


 Do kompostu z popiołem trzeba koniecznie dorzucać zielone resztki, gdyż zawierają azot, a tego składnika w popiele nie ma. Bardzo dobre są np. liście liliowców, dyni i skoszona trawa


3. Resztki zakwaszające - mogą to być np. igły drzew i krzewów iglastych, szyszki, kora, trociny. Oczywiście wrzucać należy także wszelkie inne resztki ogrodowe oraz obierki, fusy itp.

                Dobrym dodatkiem do kompostu z popiołem są igły sosen, bo obniżają jego pH

4. Czego nie wolno? - wapnować kompostu z popiołem, bo pH poszybuje zawrotnie w górę. Gdy w ogrodzie stosuje się popiół jako nawóz, należy w ogóle zrezygnować ze stosowania wapna, a nawozy wieloskładnikowe stosować z umiarem (bo większość ich składników jest już w popiele).

Jak dokładnie rozpoznać pH kompostu i gleby? Trzeba się zaopatrzyć w kwasomierz (są w sklepach ogrodniczych). Ja kwasomierza nie mam - brak lub nadmiar składników rozpoznaję po kondycji roślin.

Więcej na ten temat CZYTAJ TUTAJ

Unikam stosowania kompostu z popiołem pod rośliny kwasolubne, czyli borówki, agrest, magnolie, maliny. Wyjątkiem są truskawki, które lubią pH ok. 6, i poziomki, a także iglaki. Je zasilam z umiarem i rosną dobrze. Poza tym ten kompost rozsypuję po całym ogrodzie, pod wszystkie rośliny. I oczywiście nigdy nie używam wapna.

Co roku w zużywam w ogrodzie popiół z ok. 10 m sześciennych drewna (głównie brzoza i dąb). Ale jednocześnie co roku dorzucam kilka metrów szyszek w postaci ściółki, które - choć wolno - ale zakwaszają glebę. Poza tym kompostuję z popiołem dużo trocin i igieł sosen.

Jakie pH ma popiół z różnych gatunków drewna i ile czego zawiera CZYTAJ TUTAJ
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...