Translate

Popiół w kompoście

Czy wysypywać popiół z kominka, ogniska czy grilla do kompostu? Oczywiście - tak. Bo to bardzo dobry nawóz. Trzeba jednak koniecznie obniżać pH w kompostowniku, bo popiół jest BARDZO zasadowy. Nie jest to trudne!

Popiół ze spalonego drewna ma pH co najmniej 10. Poza tym zawiera m.in. dużo magnezu, potasu, fosforu, ale wcale azotu. Dlatego popiół to naturalny koncentrat nawozowy, ale na nim samym nic nie jest w stanie urosnąć.


Jak kompostować popiół?

1. Kompostownik drewniany czy plastikowy - można używać każdego. Jednak moim zdaniem lepszy jest drewniany. Proces kompostowania przebiega w nim szybciej. Należy jednak uważać, aby nie wyrzucać popiołu żarzącego się, bo można drewniany kompostownik nadpalić (lub spalić).

2.Trzeba dodawać azotu - w popiele go nie ma, a jest niezbędny do rozkładu materii. Dlatego KONIECZNIE być musi.

Mogą to być:
* zielone resztki ogrodowe (trawa, liście, łodygi, chwasty)
* nawozy naturalne (obornik, kurzak)
* nawozy sztuczne (jednoskładnikowe zawierające azot).

Wszystko najlepiej wrzucać warstwami: popiół, resztki zielone, trochę nawozu, znowu popiół itd. Z azotowych nawozów sztucznych ja używam siarczanu amonu (ma postać beżowych granulek), ponieważ działa zakwaszająco (obniża zbyt wysokie pH kompostu).

Siarczan amonu - nawóz jednoskładnikowy zawierający ok. 21% azotu i o działaniu zakwaszającym

Ok. 2 kg siarczanu amonu wystarcza mi na cały sezon (wrzucam mniej więcej po 1-2 garście).
Moim zdaniem za dużo za jednym razem azotowego nawozu nie ma sensu stosować. Bo z nim jest trochę jak z witaminą C:  organizm człowieka jej nie magazynuje i trzeba ją uzupełniać.

Oczywiście można też używać innych nawozów azotowych, np. mocznika, który zawiera więcej azotu (ok. 45%), ale nie ma wtedy takiego efektu obniżenia zbyt wysokiego pH. 

Mniej więcej tyle siarczanu amonu wrzucam do kompostu z popiołem, by dostarczyć azotu, niezbędnego do kompostowania, i obniżyć pH. Nie robię tego zimą, kiedy kompostowniki są zmrożone


 Do kompostu z popiołem trzeba koniecznie dorzucać zielone resztki, gdyż zawierają azot, a tego składnika w popiele nie ma. Bardzo dobre są np. liście liliowców, dyni i skoszona trawa


3. Resztki zakwaszające - mogą to być np. igły drzew i krzewów iglastych, szyszki, kora, trociny. Oczywiście wrzucać należy także wszelkie inne resztki ogrodowe oraz obierki, fusy itp.

                Dobrym dodatkiem do kompostu z popiołem są igły sosen, bo obniżają jego pH

4. Czego nie wolno? - wapnować kompostu z popiołem, bo pH poszybuje zawrotnie w górę. Gdy w ogrodzie stosuje się popiół jako nawóz, należy w ogóle zrezygnować ze stosowania wapna, a nawozy wieloskładnikowe stosować z umiarem (bo większość ich składników jest już w popiele).

Jak dokładnie rozpoznać pH kompostu i gleby? Trzeba się zaopatrzyć w kwasomierz (są w sklepach ogrodniczych). Ja kwasomierza nie mam - brak lub nadmiar składników rozpoznaję po kondycji roślin.

Więcej na ten temat CZYTAJ TUTAJ

Unikam stosowania kompostu z popiołem pod rośliny kwasolubne, czyli borówki, agrest, magnolie, maliny. Wyjątkiem są truskawki, które lubią pH ok. 6, i poziomki, a także iglaki. Je zasilam z umiarem i rosną dobrze. Poza tym ten kompost rozsypuję po całym ogrodzie, pod wszystkie rośliny. I oczywiście nigdy nie używam wapna.

Co roku w zużywam w ogrodzie popiół z ok. 10 m sześciennych drewna (głównie brzoza i dąb). Ale jednocześnie co roku dorzucam kilka metrów szyszek w postaci ściółki, które - choć wolno - ale zakwaszają glebę. Poza tym kompostuję z popiołem dużo trocin i igieł sosen.

Jakie pH ma popiół z różnych gatunków drewna i ile czego zawiera CZYTAJ TUTAJ
11 komentarzy :

 1. Czy są gatunki drzew, które spopielone raczej nie powinny byc używane jako nawóz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam takiego drzewa:) Są jednak gatunki, których nie należy palić, bo mają trujący dym. Z przekazów historycznych znana jest historia żołnierzy Napoleona. Zatruli się dymem z ogniska. Rozpalili je z oleandra. Taki naturalny smog...

   Usuń
 2. Mam pytanie, mój kompostownik ma kilka dobrych lat ok 8 na pewno, jest w nim trawa, kurzeniec,odpadki z ogrodu/domowe. Rozumiem, że jak kompostownik jest gotowy to mogłabym do niego po prostu dosypać popiołu? Jak długo taki kompostownik powinien leżeć po zmieszaniu z popiołem drzewnym?? Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej popiół sypać warstwami, tak jak inne resztki:) A tu jest stary kompost. Najlepiej byłoby kompostownik opróżnić już. Przy okazji do każdego wiaderka kompostu można dosypać mniej więcej garść popiołu i wymieszać. Resztę popiołu wrzucać po prostu do nowo zakładanego kompostownika. Popiół działa bardzo długo:) Latami

   Usuń
 3. Ahaaaa tak też zrobię. A mam takie pytanie odnośnie gleby, po przebadaniu dostałam zalecenie uzupełnienie potasu i fosforu - gleba ma wysokie pH dużo wapnia i azotu. Czy jest jakiś środek aby podnieść fosfor i potas ale naturalnie jeszcze przed sadzeniem tej wiosny? Czy to już za późno i zostają mi nawozy sztuczne? zalecenie mam na podsypanie ok. 25-30g każdego z nich na m2 gleby.... na 3 tyg. przed sadzeniem pomidorów. Czy użyć już w tym sezonie nawozu a lepiej glebę przygotować na jesieni przed przyszłym rokiem? Posypanie samego popiołu chyba odpada bo ziemia już jest mocno zakwaszona. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, za wysoki odczyn byłby z popiołem:) A może po prostu wykorzystać przed sadzeniem ten kompost? Pomidory go uwielbiają. Tu widać że ktoś dbał o nawożenie, ale za dużo to nawet pomidory nie wytrzymają. Przy wysokim pH (powyżej 7) pomidory gorzej przyswajają np. żelazo i bor. Jak się sypnie za dużo nawozu potasowego, to spada przyswajalność wapnia (i w czasie upałów pojawia się sucha zgnilizna wierzchołkowa)... Poza tym nie powinna to być sól potasowa... Nawożenie bywa skomplikowaną układanką:)

   Podsumowując: teraz proponuję kompost. W czasie sezonu zaś raz w tygodniu nawozem naturalnym, np:

   https://sklep.niepodlewam.pl/pl/p/Nawoz-ekologiczny-do-pomidorow-ogorkow-i-ziol-1-kg/226

   Ten zawiera fosforu 3% i potasu 6%.

   Usuń
  2. Ohhh i to jak skomplikowaną... W sumie muszę się przyznać, że to mojego taty uprawy ale on nie bardzo lubi grzebać w internecie jeśli chodzi o szukanie informacji, więc w tym staram się pomóc ja a on dostarcza nam pyszne pomidory ;) i nie tylko. Jeśli chodzi o nawożenie to używał do tej pory kurzeniec - od jego kur plus nawóz z pokrzywy, który też sam zrobił. Posypał wapno zeszłej zimy no i w sumie tyle, ale faktycznie rok temu pomidory słabiej dojrzewały i stąd ten pomysł o badanie gleby.

   Dziękuję ślicznie za wskazówki, gratuluję wiedzy i sposobu dzielenia się nią. Przeczytałam już kilka wpisów i powiem, że aż sama się zainteresowałam tematem :)

   Od jutra działamy z kompostem, bo czas goni, wiosna już tuż tuż :)

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Smacznych pomidorów życzę:)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ok 20 litrów sadzy-czy mogę dac ją do kompostownika?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...