Translate

Aby bluszcz się wspinał

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest pospolitym pnączem. Nie zawsze jednak chce się wspinać po przygotowanych dla niego podporach. Podstawowy błąd, który ja też popełniłam (sadząc go przy ogrodzeniu z siatki), to zapominanie, że bluszcz wspina się przy pomocy korzonków czepnych. 

Korzonki czepne, za pomocą których bluszcz się wspina, zaznaczyłam czerwonymi strzałkami


Podpory muszą dla bluszczu być chropowate - idealne są np. pnie drzew, mury, popękane kamienie. Nie ma co liczyć, że bluszcz oplecie siatki lub stalowe, gładkie słupy, nawet gdy jego pędy się przez nie przeplecie lub do nich przywiąże.
Jeśli nie znajdzie odpowiedniej podpory, zawsze będzie się płożył po ziemi.

Bluszcz nigdy nie będzie się wspinał po siatce bo nie potrafi. Podpora musi być chropowata, np. pień drzewa

Bluszcz lubi miejsca zacienione. W moim ogrodzie rośnie wyłącznie od północy. Zauważyłam, że wspinanie na pniach drzew także zaczyna najchętniej od strony północnej. Nigdy go nie podlewam i nie zauważyłam, aby przez to gorzej rósł. Czasami zdarza mu się przemarznąć (zawsze są to pojedyncze pędy przyczepione do drzew, nigdy płożące po ziemi). Na pewno jest to roślina mało wymagająca.

Bluszcz, jeśli nie znajdzie chropowatej podpory, płoży się po ziemi. Opadłe liście chronią go przed      mrozem, a po rozłożeniu dostarczają próchnicy


 Owocują wyłącznie stare bluszcze. Jagody utrzymują się na roślinie bardzo długo - to zdjęcie zrobiłam w maju

 

Tę imponującą zieloną ścianę z bluszczu (na zabytkowym murze) sfotografowałam w Weronie   (Włochy). Wygląda na to, że tamtejszy konserwator zabytków nie miał zastrzeżeń, że korzonki czepne bluszczu zniszczą stary mur


 A to przykład, że bluszcz może w Polsce rosnąć wspaniale - na zdjęciu jest gigantyczny, owocujący bluszcz pospolity - Pomnik Przyrody rosnący w Parku Oliwskim w Gdańsku (drzewo zostało już powalone przez wiatr).


Bluszcz jest rośliną trującą. Więcej na ten temat, a także o innych trujących roślinach ogrodowych piszę tutaj:
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/04/rosliny-trujace-w-ogrodzie.html

1 komentarz :

  1. Kwitnący bluszcz jest bardzo miododajny.
    Jest to najlepsza roślina zimozielona, sprawdzająca się prawie w każdym miejscu, od cmentarzy, po parki aż do ogrodów przydomowych.
    Jako roślina wertykalna oraz okrywowa.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...