Translate

Bylica piołun – preparaty naturalne na gąsienice bielinka

Kapustę, jarmuż i inne warzywa kapustne zawsze trzeba opryskiwać przeciw gąsienicom motyla bielinka kapustnika. Zamiast chemicznych oprysków, można stosować naturalne preparaty, np. z bylicy piołun.

Dorosłe bielinki kapustniki, czyli motyle, są zupełnie nieszkodliwe. Niestety, ich dzieci – gąsienice, to żarłoki. Nie uchroni się przed nimi żadna kapusta, jarmuż, czy inne warzywo kapustne. Jednym ze sposobów ochrony jest opryskiwanie preparatami naturalnymi z bylicy piołun.

Gąsienica bielinka kapustnika


Bylica piołun to roślina rosnąca np. na brzegach lasów, łąk, czy na ugorach. Dorasta do ok. 1 m wysokości. Zawiera m.in. tujol i keton tujon.

Przez wieki piołun był stosowany do niszczenia np. wszy, pluskiew, pcheł, gąsienic. Dla ludzi piołun też jest trujący, ale tylko w większych dawkach.  Z bylicy piołun robi się np. nalewkę piołunówkę. W XIX w. w Afryce wódkę piołunową (absynt) podawano żołnierzom z Europy jako środek profilaktyczny przeciw malarii.

Bylicę piołun można zrywać do oprysków na bielinki w lipcu oraz sierpniu. 


Preparaty naturalne z bylicy piołun można przygotować na różne sposoby. Oto dwa przepisy – bardzo łatwy (ale trochę mniej skuteczny) i trudniejszy (lecz silniej działający).

Przepis I z bylicy piołun na gąsienice bielinka – łatwy


Składniki
30 dag świeżego albo 3 dag suszonego ziela bylicy
10 l wody (deszczówki lub z kranu)

Wykonanie
Piołun pociąć, włożyć do wiaderka i zalać wodą. 

Piołun wystarczy pociąć na ok. 10-centymetrowe kawałki.


Po 12 godzinach podlewać warzywa na liście albo opryskać.

Zabieg trzeba koniecznie powtarzać przez cały sezon, najpóźniej co 7 dni. Nawet jeśli gąsienic nie widać na liściach.

Przepis II z bylicy piołun na gąsienice bielinka – trudny


Składniki
1 kg świeżego ziela bylicy piołun
1 kg nawozu kurzego
12 l wody

Na dwa dni przed zbiorem piołunu przygotować kurzak: wsypać go do wiaderka i zalać ok. 2 l wody. Odstawić (w ogrodzie) na 2 dni.

Świeżo zerwany piołun pociąć, włożyć do garnka i zalać jak najmniejszą ilością wody (tak aby zakryła piołun). Zagotować i od razu zmniejszyć ogień na najmniejszy. Gotować pod przykryciem 15 min (trzeba unikać wdychania oparów).

Gdy odwar wystygnie, przelać go do wiaderka z kurzakiem (bez przecedzenia). Wymieszać wszystko patykiem. Przecedzić, dolać resztę wody, tak aby było 10 l. Opryskiwać lub podlewać rośliny na liście co 7 dni.
1 komentarz :

  1. Świetny blog bliski mojemu podejściu do ogrodu i ciekawy przepis na walkę z bielinkiem. W tym roku jako poplon posadziłam trochę kapustnych, więc z pewnością czeka mnie walka z pogromcą kapuścianych liści.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...