Translate

Ogród bez kleszczy

Nie ma preparatu chemicznego, którym można byłoby opryskać ogród, by na 100% zniszczyć w nim kleszcze. Jest jednak kilka sposobów, mniej lub bardziej skutecznych, dzięki którym można  ograniczyć ich występowanie. Jest już nawet tkanina, która odstrasza kleszcze!

Kleszcze nie są rzadkością zwłaszcza w ogrodach przy łąkach, parkach oraz lasach. Mój ogród jest położony właśnie obok lasu. I kleszcze się zdarzają, ale na szczęście rzadko. Ofiarą zawsze był pies.
Od lat szukam informacji, jak pozbyć się kleszczy całkowicie z ogrodu. Na razie - niestety -  to niemożliwe.

Czego się dowiedziałam?
1. Preparaty chemiczne - po bardzo, bardzo długich poszukiwaniach w Rejestrze Produktów Biobójczych znalazłam w końcu środek na kleszcze do ogrodu: Black Jack Home&Garden. Z rejestru wynika, że zawiera 0,2% tetrametryny. Niszczy nie tylko kleszcze, ale także mrówki, pająki, pchły, pluskwy, pająki, mszyce, gąsienice, przędziorki, komary, muchy, meszki, osy.

To link do rejestru - prowadzi go Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

http://bip.urpl.gov.pl/article/rejestr-produktow-biobojczych

Uprzedzam, że rejestr jest bałaganiarski. Trzeba mieć dużo czasu, żeby znaleźć poszukiwany preparat. Ale ma się pewność, że jest przebadany.

2. Preparaty naturalne - dopiero niedawno, szukając informacji na temat tataraku, dowiedziałam się, że ma on właściwości kleszczobójcze. Pisze o tym Alewitina Wasina w książce "Wykorzystanie roślin do zwalczania szkodników w sadach i ogrodach" (z 1987 r.; napisanej na podstawie kilkudziesięciu lat badań w ZSRR).

W tataraku jest olejek eteryczny zawierający 82% azaronu, który niszczy kleszcze i komary, a jednocześnie jest niegroźny dla ludzi. W książce jest mowa o stosowaniu proszku z tataraku, ale pewnie można spróbować zrobić np. odwar do opryskania trawnika czy krzaków.

Inna roślina kleszczobójcza to chrzan pospolity. Wg wspomnianej książki takie jego właściwości stwierdzono już w połowie lat 60. XX w. Badania dotyczyły proszku z korzeni chrzanu. Kleszczobójcze właściwości ma też odwar z czeremchy zwyczajnej - polecam, jest łatwy do przygotowania.

Jak zrobić kleszczobójczy preparat z czeremchy CZYTAJ TUTAJ

3. Co zjada kleszcze? Ryjówki! To małe gryzonie, podobne trochę do myszy, ale mają charakterystyczny ryjek. Są bardzo żarłoczne, a w ich menu najwięcej jest owadów - wśród nich właśnie kleszcze. Do ogrodu zwabia je... kompostownik. Mieszkają w nim albo pod stertami liści. Zawzięcie walczą między sobą o terytorium. Dlatego na ok. 300 m kw. ogrodu mieszka zwykle tylko jedna para plus młode, które potem się wyprowadzają.

Ryjówka aksamitna (ok. 8 cm długości) upolowana przez mojego kota. Czasem kot przynosi także ryjówki malutkie (ok. 5 cm długości). Wszystkie ryjówki są w Polsce pod ochroną


Z badań w innych krajach wiadomo, że kleszcze są zjadane przez niektóre pająki i mrówki. Niestety, nie wiadomo, czy także przez gatunki żyjące w Polsce. Na pewno kleszcze zjadają perliczki.

Więcej o perliczkach kontra kleszcze CZYTAJ TUTAJ

4. Trzeba tępić albo przepłaszać z ogrodu inne gryzonie: nornice, myszy, karczowniki, szczury.Są one bowiem - niestety - żywicielami larw i nimf kleszczy. Po napiciu się ich krwią, kleszcz może odpaść w ogrodzie, a następnym jego żywicielem bywa człowiek lub pies.

5.Tkanina antyinsektowa - o jej wynalezieniu i wprowadzeniu do produkcji poinformowano w lipcu 2013 r. Ponoć rewelacyjnie skuteczna i ma się lada dzień pojawić w sprzedaży. Uszyte z niej ubrania odstraszają m.in. kleszcze, komary, gzy, pchły.

Zawarta w niej substancja aktywna ma certyfikat, że jest bezpieczna dla ludzi. Tkanina zachowuje właściwości nawet po 50 praniach. Więcej na ten temat poczytajcie na stronie producenta: www.andropol.pl (w dziale "Informacje prasowe").


11 komentarzy :

 1. No proszę, zaciekawił mnie ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak się pozbyć szczura?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry kot:) Albo trutka - teraz są takie, że szczury bezboleśnie zasypiają po kilku dniach od jej zjedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do zwalczania kleszczy mogę polecić 2 środki albo komaron forte albo 707 roach & ant killer. Pryskam 2,3 razy w sezonie i nie martwie się ani o komary ani o kleszcze w ogrodzie!

  OdpowiedzUsuń
 5. witam, mam działke przy lesie, jakies stworki obgryzaja mi korzenie drzwew owocowych, zjadły wisterię, korzenie liliowców- irysów, jest na nich jakiś sposób?

  OdpowiedzUsuń
 6. Może to karczowniki? Niektóre żyją w okolicach stawów i lasów, a inne - nie. Trudno się ich pozbyć, niestety. Jeden ze sposobów to odstraszacze akustyczne. Są solarne (droższe) albo na baterie (tańsze). Można też spróbować wbić patyk i włożyć na niego plastikową butelkę po wodzie mineralnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpowiadam jak można skutecznie zredukować populację karczowników,nornic, kretów itp.Należy zrobić gnojówkę z czarnego bzu liście gałęzie -jak leci) - podlać grządki , wlać do nor itp. UWAGA wkładamy rękawiczki bo smród jest niemożliwy i nie do domycia z rąk, powtarzać kilka razy w sezonie. Jak mąż się za to zabiera to cała rodzinka ucieka sprintem z pola rażenia węchowego - ale efekty rewelacyjne i roślinkom służy

   Usuń
  2. To prawda:) Gnojówka z bzu czarnego jest jedną z najbardziej śmierdzących.

   Usuń
 7. Nawet jak znajomej się kleszcz wbil od razu, to musiala bardzo dlugo czekac zanim go wyjela skoro ja zarazil :) nie ma szans by kleszcz w kilka sekund zarazil borelioza. Ten kawalek faktycznie naciagany,nie ma co znajomej wierzyc zbyt mocno aczkolwiek porady pomocne, dziękuję bardzo !

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety jesteś w błędzie! Żeby kleszcze zaraził nas całym spektrum chorób, bakterii, oraz innym ustrojstwem wcale nie musi się wkuć! Wystarczy, że zostawi swój odchod na skórze!!! Kleszcze są bardzo niebezpieczne i niestety nadal ignorowane!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...