Translate

Jaka ziemia do cytryny

Gdy jest posadzona w źle dobranej ziemi, zbyt zasadowej, cytryna marnieje. Żółkną jej liście, opadają kwiaty, słabo lub w ogóle nie owocuje. Podstawowa zasada przy uprawie cytryny to sadzenie jej zawsze w kwaśnej ziemi. 

Cytryny najlepiej rosną w ziemi piaszczystej, żyznej, ale koniecznie lekko kwaśnej (idealne pH 5,5-6,5).

W ziemi o pH 5,5-6,5, czyli lekko kwaśnej, cytryna pięknie rośnie i obficie owocuje.

Podłoża do cytryny – jakie wybrać:

1. Gotowa ziemia do cytrusów – można ją kupić, ale  zwykle sporo kosztuje. Jeśli ma się duże drzewko cytrynowe, przesadzanie kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych. Największy wybór takich podłoży jest w sklepach internetowych.

W profesjonalnym podłożu cytryny rosną świetnie, ale ma ono także minusy (oprócz ceny). Po posadzeniu zdarzają się niespodzianki w postaci niechcianych lokatorów, jak:

  • Mech na powierzchni ziemi
  • Paprocie wyrastające obok cytryn.


Cytryna ukorzeniona w gotowym podłożu. Jak się okazało miało ona niechcianego lokatora - paproć.


2. Podłoża do innych gatunków roślin kwasolubnych - to tańszy zamiennik profesjonalnego podłoża do cytryn. Można je mieszać z gotowymi podłożami (patrz punkt 1) albo ziemią kompostową (patrz punkt 3.

Do sadzenia cytryn można używać ziemi do:

  • Różaneczników i azalii
  • Paproci.


Te rośliny lubią lubią pH 4,5-5,5, czyli ich górna granica jest jak dolna dla cytryny (pH 5,5-6,5). Nie trzeba się jednak obawiać, że się zniszczy cytrynę. Odczyn pH w doniczce z cytryną zawsze wzrasta przy każdym podlewaniu i zasilaniu uniwersalnymi nawozami.

3. Ziemia kompostowa – najlepszy jest kompost kwaśny, jak do borówek amerykańskich czy azalii. Dla cytryny może być on jednak trochę za ciężki i zbyt kwaśny. Dlatego warto go wymieszać np. z ziemią do iglaków albo uniwersalną.

A propos

Ogólnie cytryny są łatwe w uprawie. Tolerują nawet nieodpowiednią ziemię, czyli typu uniwersalnego oraz odczyn zasadowy. Jednak wtedy wegetują: chorują, mają blade liście, gorzej kwitną, opadają im pąki, liście, owoce.

Gdy cytrynę przesadzi się do kwaśnej ziemi, rośnie w oczach. Wypuszcza mnóstwo kwiatów, ma ciemnozielone liście i obficie owocuje. W takiej ziemi też z powodzeniem ukorzeniają się sadzonki.

Jak rozmnożyć cytrynę, aby zakwitła CZYTAJ TUTAJ

Dobry czas na ukorzenianie i przesadzanie cytryn to przełomy wiosny i lata oraz lata i jesieni.Cytryna rosnąca w odpowiedniej ziemi ma ciemnozielone liście. Jeśli są one blade i żółkną, to znak, że trzeba ją przesadzić.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...