Translate

Rozmnażanie cytryny - aby zakwitła


Są dwa sposoby na wyhodowanie owocującej cytryny na parapecie: z sadzonki albo przez szczepienie. Warunek - sadzonka lub oczko muszą pochodzić z rośliny, która już kwitła i owocowała.

Szczepienia cytryny nie polecam. To łatwy sposób, ale dla sadowników. Amatorsko najłatwiej rozmnożyć cytrynę z sadzonki.

Oczywiście można też bardzo łatwo wyhodować cytrynę z nasiona. Jednak, ze względu na okres młodociany - od 5 do 20 lat - trzeba bardzo długo czekać na owoce.

Cytrynę można latem trzymać na tarasie. Drzewko kwitnie i zawiązuje owoce, ale nie ma co liczyć, że zbierze się dojrzałe cytryny. Bo każde dłuższe przekręcenie doniczki, np. wniesienie cytryny do domu na zimę, skutkuje opadaniem kwiatów i owoców. Najlepiej jak cytryna stoi zawsze w tym samym miejscu.

Skąd wziąć sadzonkę?

Można przywieźć z wycieczki, np. Hiszpanii, Grecji czy Włoch. Sadzonki dość dobrze znoszą podróż w słoiku czy kubeczku z wodą.

Inny sposób - poprosić o sadzonkę kogoś, kto już ma owocującą cytrynę.

Ja moją pierwszą, kwitnącą cytrynę dostałam w prezencie wiele lat temu. Była kupiona w kwiaciarni.
 
W kubeczku z wodą sadzonki mogą stać kilka tygodni. Potrafią dość długo wytrzymać bez wody, np. w samolocie.

Kiedy rozmnażać

Idealny termin - wiosna lub wczesne lato. Można też próbować pod koniec lata i wczesną jesienią.

Ziemia

Najlepsza jest specjalna, przeznaczona do cytrusów. Dlaczego? Bo ma kwaśny odczyn.
Cytryny źle rosną, chorują, gorzej się ukorzeniają i mają blade liście, jeśli pH podłoża jest wyższe niż 6.

Ziemię do cytrusów nie jest jednak łatwo kupić. Nie w każdym sklepie ogrodniczym bywa w sprzedaży. Poza tym jest droga.
Można ją zastąpić ziemią do innych kwitnących roślin lubiących niskie pH, np. różaneczników.

Jak zrobić sadzonki

Robi się je bardzo podobnie jak np. pelargonii. Nie muszą być duże - wystarczy nawet około 3-4 cm długości i 2-3 liście. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki z tzw. piętkami. Na zdjęciu poniżej piętki zaznaczyłam na czerwono.Ukorzenianie

Trwa dosyć długo, nawet około 2 miesięcy. Sadzonki cytryny dość opornie wypuszczają korzonki.

Raczej nie ma co liczyć, że sadzonki ukorzenią się w wodzie. Owszem, zachowują bardzo długo żywotność, ale nie chcą w ten sposób wypuścić korzeni.

Najlepiej sadzić je bezpośrednio do ziemi - na głębokość około 2 cm.Stanowisko

Kwiaty cytryny bardzo ładnie lecz intensywnie pachną. Dlatego cytryn nie należy ustawiać w sypialniach, bo nie dadzą spać. Lubią nasłonecznione parapety.

Trzeba znaleźć takie miejsce, by nigdy nie odwracać doniczki. Są to bowiem rośliny wrażliwe na kąt padania światła. Jeśli przekręci się na dłużej doniczkę, zrzucają kwiaty i owoce.

Na szczęście cytryny nie są aż tak wrażliwe na kąt padania światła, jak np. hoja. Dlatego można zdejmować doniczki na czas mycia okna. Trzeba tylko koniecznie zaznaczyć na doniczce i parapecie ustawienie rośliny (ja robię znaczek ołówkiem). I po umyciu okna identycznie ustawić doniczkę. To nie przeszkodzi w owocowaniu.

Kiedy zakwitnie

Bardzo szybko - sadzonki zaczynają kwitnąć nawet po około 2 tygodniach od posadzenia. Takie pierwsze kwiaty należy obrywać, bo nadmiernie obciążają młodą roślinkę.

Sadzonki, ledwo się ukorzenią, zaczynają kwitnąć.

Oberwane pączki i płatki kwiatów można wrzucić do herbaty. Nadają jej piękny aromat. Podobnie postępuję z niedojrzałymi cytrynami.

Owocująca sadzonka nie jest rzadkością. Lepiej owoc zerwać, by nie obciążać młodej roślinki. Niedojrzały owoc można wrzucić np. do herbaty.

Zaletą posiadania własnej, owocującej cytryny jest fakt, że jej owoce można zjadać w całości ze skórką. Bo nie ma na niej żadnej chemii.
9 komentarzy :

 1. Dobre efekty daje podlewanie cytryny herbatą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja krzew posiada trzy duze cytryny i znow zakwitla. Piekny widok. Mam nadzieje ze niebawem beda nowe owoce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem cytryna zrzuca najmłodsze owoce, gdy ma ich dużo, niestety... Piękny widok - to fakt:)

   Usuń
 3. Fusy z kawy i liscie herbaty zakwaszaja podloze. Nie nalezy sadzic sadzonek do ziemi ogrodowej, poniewaz moze ona zawierac szkodniki i choroby grzybowe. Najlepsze podloze do sadzonek to 50/50 torf lub rozdrobnione wlokna kokosowe i grubszy piasek ( bez zanieczyszczen i wapnia). Kiedy sadzonki wypuszcza korzenie nalezy je przesadzic do ziemi kompostowej z mikro i makroelementami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja ma lat 20 i nic przycinam podlewam stoi w jasnym miejscu wynoszona jest na taras w lato nigdy nie kwitla a szkoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie z nasiona wyhodowana... Ale 20 lat to już czas, by zakwitła:) Tego życzę

   Usuń
  2. Skoro ma 20 lat to spróbuj obciążać gałązki ciężarkami, roślina będzie myśleć że owocowała i za rok jest szansa, że zakwitnie

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...