Translate

Kocimiętka wśród róż – obwódka, tło i ochrona

Pustą przestrzeń wokół krzewów róż można wypełnić kocimiętką. Obie rośliny bardzo dobrze obok siebie rosną. Wzajemnie podkreślają swoją urodę.

Nie jest łatwo znaleźć towarzystwo dla róż, zwłaszcza jeśli mają to być rośliny sadzone między nimi. Róże bowiem wymagają pielęgnacji cały sezon: kopczykowania, przycinania, nawożenia, usuwania przekwitłych kwiatów… Gdy chodzi się między krzewami, łatwo podeptać i połamać inne kwiaty.

Róże i kocimiętka jako tło.


Kocimiętka to bylina, która na różankach sprawdza się doskonale. Powodów jest kilka:

1. Podobne wymagania

Kocimiętka, tak jak róże, uwielbia słoneczne stanowiska. Toleruje jednak także półcień. Dlatego, gdy róże latem się rozrosną, im to nie przeszkadza.

Kocimiętka nie potrzebuje nawożenia, ale nie przeszkadza jej nawożenie róż.

2. Dywanowe tło

Kocimiętka tworzy dywany o wysokości 20-30 cm. Moim zdaniem najładniej wygląda, gdy posadzi się ją na obwódkach rabat z różami. Kocimiętka, rozrastając się, stopniowo zadarnia puste miejsca między różami. Powstaje ładne, naturalne tło dla róż.

Kocimiętka tworzy zielone kobierce.

Kocimiętce nie przeszkadza, gdy czasem się ją nadepnie. Gdy za bardzo się rozrośnie, można ją wyrwać tu i ówdzie, np. by wokół róży usypać kopczyk na zimę. Szybko odrasta, ale jednocześnie nie zachwaszcza różanki. To roślina wieloletnia.

3. Zapach

Przypomina kompozycję mięty, cytryny oraz żywicy. Bardzo dobrze komponuje się z zapachem róż, ale jednocześnie nie dominuje.

Kwiaty kocimiętki najczęściej są niebieskie lub fioletowe.

4.Odstrasza szkodniki róż

Olejek eteryczny, wydzielany przez kocimiętkę, odstrasza szkodniki róż, m.in. mszyce. Zapachu kocimiętki nie lubią też komary.

5. Czas kwitnienia

Kocimiętka kwitnie w tym samym czasie jak róże, czyli od czerwca do pierwszych mrozów. Najczęściej jej kwiaty są fioletowe i niebieskie, rzadziej białe i różowe. Idealnie pasuje zwłaszcza do róż białych, kremowych, żółtych, fioletowych, różowych, morelowych.

Kocimiętka obok róż czerwonych też ładnie wygląda.

Kwiaty kocimiętki, choć jest ich dużo, zawsze pozostają na drugim planie. Najważniejsze na rabacie są kwiaty róż.

Jest wiele odmian róż, zwłaszcza starych, które kwitną obficie tylko na początku i pod koniec sezonu. Kocimiętka ożywia wtedy różankę. Rabata z różami nie sprawia wtedy wrażenia, że jest pusta.


Kiedy i jak siać kocimiętkę CZYTAJ TUTAJ

2 komentarze :

  1. Kocimiętka to piękne, i klasyczne tło dla róż.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za tak wyczerpujące informacje na temat kocimiętki. Właśnie się przymierzam do jej posadzenia wiosną.
    Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...