Translate

Sadzenie kwiatów cebulowych w listopadzie – czy warto

Listopad to miesiąc promocji kwiatów cebulowych w sklepach. Czy warto sadzić tak późno tulipany, hiacynty, krokusy i inne cebulowe? 

Hiacynty najlepiej sadzić w drugiej połowie września.

Teoretycznie w listopadzie nie powinno się już sadzić kwiatów cebulowych, bo to zbyt późny termin. Przykładowo, tulipany i czosnki ozdobne sadzi się do 15 października. Do końca września zaś np. cebulice, hiacynty, ifejony, kamasje. Dla krokusów wiosennych zaś termin sadzenia jest do pierwszych dni października.

Krokusy wiosenne sadzi się cały wrzesień i w pierwszych dniach października.

Terminów sadzenia kwiatów cebulowych warto przestrzegać. Chodzi o to, aby kwiaty cebulowe zdążyły się ukorzenić przed zimą. Jeśli nie zdążą się ukorzenić, mogą:


 • Nie przeżyć zimy (zmarznąć) – to się zdarza np. krokusom;
 • Przeżyć zimę lecz nie zakwitnąć wiosną – tak często jest w przypadku np. tulipanów.

Narcyzy powinny być sadzone wcześnie - w sierpniu i w pierwszych dniach września.

W sklepach zaś najwięcej promocji na cebulki kwiatów jest właśnie w listopadzie, czyli po wszelkich terminach sadzenia. Czy kupować?

Moim zdaniem, można próbować. To często okazja, by mieć w ogrodzie nowe, ciekawe, rzadkie odmiany. Jednak cena takich cebulek powinna być niska lub nawet bardzo niska (za przysłowiowe grosze). W listopadzie to bowiem towar mocno przeterminowany. 

Puszkinie sadzi się we wrześniu, ale najlepiej nie później niż 20 września. 

Gdy cebulki kwiatowe sadzi się w listopadzie, warto nad nimi usypać kopiec, np. z kory, albo przynajmniej położyć tym miejscu ściółkę z liści. Dzięki temu ziemia dłużej zachowa wyższą temperaturę. Sadzone za późno cebulki będą miały więcej czasu na ukorzenienie zanim ziemię skuje mróz.

Śnieżycę najlepiej sadzić w drugiej połowie września.

W marcu ściółkę należy zacząć usuwać. Trzeba to robić bardzo delikatnie, by nie zniszczyć wschodzących kwiatów (łatwo je złamać). Szczególnie delikatne są pąki kwiatowe krokusów (liście wypuszczają później niż kwiaty). Właśnie z powodu kruchości wschodzących kwiatów cebulowych do kocowania lepiej nie używać zwykłej ziemi. Trudniej ją rozgarniać wiosną niż korę.

Zimowe okrycie kwiatów cebulowych najlepiej rozgarniać stopniowo, co kilka dni, zaczynając już od początku marca.

Tulipany w marcu.

Czy kwiaty cebulowe sadzić jeszcze później niż w listopadzie? Można próbować. Zdarzyło mi się kiedyś posadzić tulipana w styczniu (w czasie odwilży). Cebulka leżała sobie na wierzchu ziemi, zagubiona w ogrodzie. Przeżyła zimę lecz wiosną nie zakwitła.

Najlepszy termin sadzenia tulipanów to 15 września - 15 października.

Terminarz sadzenia kwiatów cebulowych CZYTAJ TUTAJ

5 komentarzy :

 1. O cholerka, ja niedawno dosadzalam tulipany, bo byly na wyprzedazy. W zeszlym roku też sadzilam o tej porze i kwitly. Dużą roli odgrywa pogoda. Oby za szybko nie przymrozil

  OdpowiedzUsuń
 2. O, tak. Pogoda też ma znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też zdarzało się sadzić cebule w listopadzie.
  Kwitły, ale nieco później. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak nawozić hiacynty? Dostałam od sąsiadki ładne okazy, dwa lata ładnie kwitły, miały pełne kwiatostany, a w tym roku po 3-5 pojedynczych kwiatuszków zaledwie... U moich rodziców na ogrodzie nie wykopywało się hiacyntów po kwitnieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie hiacyntom u rodziców ziemia bardziej pasowała:) O nawożeniu hiacyntów piszę tutaj:

   http://niepodlewam.pl/nawozenie-hiacyntow-jakie-nawozy-i-termin/

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...