Piec ogrodowy z cegły, ale zrobiony bez murowania. Cegły są po prostu ułożone obok siebie. Na powierzchni z blachy można piec nawet bardzo duże kawałki, np. całe żeberka. |
Piec ogrodowy jest tak łatwy do wykonania, że może go zrobić każdy. Jest też bardzo tani. Potrzebne są tylko cegły (dowolne) oraz kawałek blachy. Robi się go bez cementu. Pomysł na piec wypatrzyłam w zaprzyjaźnionym ogrodzie.
Piec ogrodowy zrobił pan domu. Użył różnych cegieł, które zostały z budowy domu, w tym tak zwanej dziurawki oraz klinkierowej.
Piec jest nie tylko tani i prosty do zrobienia, ale też wyjątkowo praktyczny:
- Można na nim piec bez naczyń (bezpośrednio na powierzchni blachy, jak na teppanyaki)
- Piec na patelni, np. ryby
- Gotować w garnku, np. bigos
- Używać dużych kawałków drewna (czyli mniej rąbania)
- Używać taniego drewna iglastego (w tej konstrukcji pieca dym nie smoli jedzenia)
- Łatwo rozpalić pod płytą
- Piec łatwo przenieść w inne miejsce, gdy zmieni się koncepcja ogrodu.
Na piecu ogrodowym można też smażyć i gotować w naczyniach, jak na tradycyjnej kuchni z fajerkami na drewno. |
Piec ogrodowy robi się tak:
1. Wybrać miejsce w ogrodzie – w tym projekcie to powierzchnia około 1 m kwadratowego. Powierzchnia może też być mniejsza. Jednak wtedy trzeba będzie używać drewna drobniejszego, co oznacza więcej rąbania.2. Ułożyć dokoła cegły jak murek. Nie trzeba ich niczym spajać. W murku – z każdej strony - trzeba zostawić prześwity, którymi będzie uchodził dym. Z dwóch stron naprzeciwko zostawia się duże prześwity, by wygodnie było można dokładać drewna. W tym piecu ogrodowym prześwity zostały dopasowane metodą prób i błędów. W tej konstrukcji, która nie jest murowana, łatwo je poprawić.
3. Wykopać ze środka trochę ziemi. W dołku zmieści się więcej drewna popiołu.
4. Przykryć całość kawałkiem grubej blachy.
Schemat pieca ogrodowego z cegły bez murowania. |
Na kolację, na której byłam, bezpośrednio na powierzchni blachy pieca ogrodowego zostały upieczone żeberka w całości (jak na pierwszej fotografii). Piekły się wolno około 3 godzin (wyszły rewelacyjnie w smaku). Do tego na blasze upieczono ziemniaki w plastrach (też świetne w smaku).
Mnie najbardziej zaskoczyło to, że na powierzchni blachy można piec używając patelni, jak na kuchni z fajerkami opalanej drewnem. Pan domu upiekł na patelni własnoręcznie złowione ryby. Niesamowicie smaczne:) Oczywiście na płycie można też stawiać garnki, np. z bigosem.
Ryby z patelni upieczone na piecu ogrodowym. |
Jeśli macie trochę miejsca, polecam ten piec ogrodowy. Jest lepszy niż grill! Przy okazji można się pozbyć odpadowego drewna z ogrodu.
W piecu ogrodowym można palić np. sosną. Na zdjęciu jest opał z sosny wejmutki. |
Popiół z pieca ogrodowego nadaje się do nawożenia ogrodu. Więcej CZYTAJ TUTAJ
Genialny pomysł z takim piecem.
OdpowiedzUsuńJa się już od dłuższego czasu zbieram żeby zrobić taki ale jakoś nie umiem blachy załatwić. W planach też piec chlebowy z gliny, słomy i patyków:)
OdpowiedzUsuńKinga, rzuć okiem na olx, wpiszesz "blacha" i można sporo znaleźć.
UsuńA może można wykorzystać starą blachę z piekarnika, jeśli przypasuje rozmiarem?
Piec chlebowy... Brzmi bardzo smacznie:)
OdpowiedzUsuńAle super pomysł!
OdpowiedzUsuńBlacha z piekarnika chyba może nie wytrzymać temperatury, bo jest emaliowana... Ale może się mylę:)
OdpowiedzUsuńWspaniały pomysł na Nowy Rok !!! Nie omieszkam pokazać mężowi. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku !!! Szczęścia i uśmiechu !!! Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za życzenia!!! Super, że piec się podoba. Pysznie z niego smakuje:)
OdpowiedzUsuńSuper pomysł! Mam sporo cegieł kupionych na grilla :) Przeleżały 18 lat i grill nie powstał! Może ten pomysł wykorzystam... Niestety zrobiłam 18 lat temu wylewkę, którą sama murowałam, pod nieistniejącego do tej pory grilla:))) Muszę zmodyfikować nieco pomysł na taką kuchnię, ale na pewno wykorzystam niemurowanie cegieł! Przyznam, że bardzo mnie zainspirowałaś. Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńPolecam:) Rybki, ziemniaczki, żeberka RE-WE-LA-CJA
Usuń