Translate

Jak zebrać nasiona papryki do siewu

Nasiona papryki można wyjmować z owoców, także ze sklepu. Cała sztuka polega na tym, by odpowiednio je przechować przez zimę. Sieje się wczesną wiosną, najlepiej do 20 marca.

Pozyskanie nasion papryki jest łatwe. W każdym owocu są bowiem duże i liczne nasiona. Jeżeli jakaś odmiana papryki jest interesująca – pod względem smaku, kształtu czy koloru, warto zebrać nasiona. Papryki - z własnoręcznie zebranych nasion - rosną bardzo dobrze. 

Oczywiście bywają niespodzianki – miłe i niemiłe. Papryki zebrane z przypadkowych owoców nie zawsze powtarzają cechy rośliny matecznej. Mogą się zdarzyć krzyżówki – mieć inny kolor czy smak. Czasem sklepowe odmiany okazują się trudne w uprawie amatorskiej – mogą być np. za wysokie czy za późne.

Jak pozyskać własne nasiona papryki? 


Oto przykład papryki czereśniowej (ostrej) kupionej w sklepie.

Krok 1

Przekroić paprykę


Papryka przeznaczona na nasiona musi być dojrzała, czyli żółta, pomarańczowa, czerwona, fioletowa. Nie nadają się owoce zielone.

Owoc papryki przekroić na pół. Nie trzeba się obawiać zniszczenia nasion. Przekrojenie nasion nożem to rzadkość. Poza tym nasion i tak jest dużo.

Nasiona papryki pozyskuje się z owoców dojrzałych.

--------------------------

Krok 2

Wyjąć nasiona 

Nasiona papryki wyjmuje się palcami na talerzyk.

Jeżeli papryka jest bardzo ostra, najlepiej założyć rękawiczki gumowe. Bo nawet jeśli ręce się umyje, każde dotknięcie dłonią do oka czy ust, będzie piekło.

Nasion papryki wyjętych z owoców nie trzeba płukać wodą, osuszać ręcznikiem papierowym itp.

Nasion papryki nie trzeba płukać, czyścić itp. Wystarczyć rozłożyć na talerzyku.


Resztę papryki można oczywiście zjeść.

-------------------------

Krok 3

Podsuszyć nasiona

Talerzyk z nasionami odstawia się na około 10 dni w suche miejsce. Może być parapet, półka w kuchni itp., ale nie nasłoneczniona.

Przez ten czas nasiona papryki muszą się lekko podsuszyć.

Nasiona papryki luźno rozkłada się na talerzyku, by podeschły.

-------------------------

Krok 4
Przechować przez zimę

Podsuszone nasiona pakuje się w papier. To mogą być torebki papierowe albo pudełeczka, np. od zapałek.

Nasiona papryki przechowywane w plastikowych opakowaniach mogą pleśnieć.

Opakowania z nasionami papryki przechowuje się w domu, w przewiewnym miejscu. W miejscach wilgotnych tracą zdolność kiełkowania.

Własne nasiona można przechowywać np. w takich torebkach łatwych do zrobienia. Jak je zrobić CZYTAJ TUTAJ

Czy warto…

uprawiać paprykę z własnych nasion? Uważam, że tak. Na zdjęciach poniżej jest papryka, która wyrosła z nasion ze zdjęć powyżej.

Owocowała bardzo dobrze. Wadą okazało się bardzo późne dojrzewanie (mimo siewu w marcu). Dopiero we wrześniu i październiku!😱 Na szczęście jesień była bez przymrozków i zbiór był udany.😎

Tak papryka wyglądała we wrześniu następnego roku.
Większość zbioru była w październiku. Papryka czereśniowa ze sklepu spożywczego okazała się bardzo późna.


3 komentarze :

  1. Co zrobić, żeby papryka powtórzyła cechy odmiany matecznej? Kiedys pobralam nasiona i wyrosla mi krzyzówka dwóch papryk. Czy musze mieć tylko jedną odmianę, zeby sie nie skrzyzowaly?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem jedna odmiana rzeczywiście wystarczy, ale nie zawsze:) Wiele odmian - nie tylko papryka - to krzyżówki. Po prostu odmianę X krzyżuje się z odmianą Y i wychodzi całkiem nowa odmiana o lepszych cechach. Kolejne pokolenie nie ma cech takich samych (zwykle). To czasem kwestia szczęścia, przypadku. Często nowe pokolenie ma ciekawe cechy. Ja bym nadal próbowała:)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...