Translate

Liście z rynien – co z nimi robić

Gdy w ogrodzie są wysokie drzewa, rynny trzeba czyścić z liści obowiązkowo co rok. Liście z rynien nadają się do wykorzystania jako nawóz.

Liście z rynien nadają się do wykorzystania w ogrodzie.

Jesienne liście  mogą być naniesione do rynien przez wiatr, nawet gdy w ogrodzie nie ma wysokich drzew. Albo gdy dom jest wyższy niż drzewa. Jeśli w ogrodzie rosną sosny, największy problem z zapychaniem rynien jest również późną wiosną, gdy opadają igły i szyszki.

Czy zabezpieczać rynny

W moich ogrodzie jest sporo dużych drzew, głównie sosny, dęby, brzozy, czeremchy, jarzębiny. Podobnie jest u sąsiadów. Rynny czyszczone są dwa razy w roku: jesienią oraz wiosną. 

Jesienne liście w kompostowniku.

Nie stosuję żadnych siatek czy koszy chroniących rynny przez zapychaniem przez liście. Na pewno chronią rynny przed zapchaniem, ale i tak liście trzeba z nich zebrać. Zastanawiam się na kupnem szczotki na długim drążku do czyszczenia rynien, aby nie trzeba było używać drabiny. W czyszczeniu rynien najbardziej uciążliwe jest rozkładanie, przestawianie i składanie drabiny.

Po prostu zakładam gumowe rękawice, wchodzę na drabinę i zgarniam liście do wiaderka. Za każdym razem uzbiera się 3-5 wiaderek 10-litrowych. W sumie ta praca zajmuje około godziny czasu.

Na pożarcie dżdżownicom

Liście z rynien zwykle są mokre, częściowo rozłożone. Wrzucam je do kompostownika z dżdżownicami kalifornijskimi i dendrobenami – bardzo je lubią. Po liściach szybko nie ma śladu.

Dla dżdżownic kalifornijskich  liście z rynien to przysmak.

Jeśli w rynnach zbierają się głównie igły, np. sosen, warto z nich robić kompost kwaśny. Jest świetny np. do różaneczników czy borówek amerykańskich. Można je też ściółkować igłami z rynien.

Jak zrobić kwaśny kompost CZYTAJ TUTAJ

Igliwie z rynien jest świetne na kompost kwaśny.


Dobry nawóz

Liście – nie tylko z rynien – można przerobić na nawóz nie tylko w kompostowniku. Inne sposoby to przekopanie, np. w warzywniku, oraz ściółkowanie roślin.

Wraz z liśćmi zebranymi w rynnach do ogrodu mogą trafić nasiona drzew, tak rozsiewa się np. brzoza. Jednak – moim zdaniem – nie jest to duży problem.

Więcej o wykorzystaniu liści jako nawozu CZYTAJ TUTAJ

4 komentarze :

  1. Bardzo ciekawy post. A czy liście z dębów te dżdżownice też zjadają? Bo one z uwagi na garbniki rozkładają się kilka lat. Polecam szczotkę z łopatka na rozkładanym drążku Fiskars'a. Mam i używam, jest świetna. Seria QuikFit - osobno drążek i osobno szczotka z łopatką :-) Pozdrowienia :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja takiego problemu nie mam ale to wykorzystanie liści jako kompost tego nie wiedziałam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Metodę wiaderka , rękawic i drabiny stosuje mąż. Pozbyliśmy się drzew liściastych koło domu i teraz liści jest zdecydowanie mniej . Pozdrawiam cieplutko 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...