Translate

Najpopularniejsze posty 2019 – blog ogrodniczy Niepodlewam

O warzywach, kleszczach, oborniku końskim, zaskrońcach i nie tylko. Oto 10 artykułów, jakie najczęściej czytaliście na blogu ogrodniczym Niepodlewam w 2019 roku.

1. Warzywa: temperatura i czas wschodzenia

Niektóre warzywa wschodzą bardzo szybko, a inne tak długo, że można stracić nadzieję na jakiekolwiek plony. Ten artykuł to zestawienie, w jakiej temperaturze i jak długo wschodzą warzywa. Przydatne nie tylko wiosną.

2. Pomidor – obok jakich rośnie dobrze lub źle

Pomidory byłyby łatwe w uprawie, gdyby nie to, że są wrażliwe na choroby. Dlatego w ich towarzystwie warto uprawiać rośliny poprawiające odporność, np. czosnek. Dużym problemem jest także za mała liczba owadów zapylających. Ale można je zwabić do pomidorów.😎

3. Obrywanie liści pomidorów – plusy i minusy 

Ten artykuł powstał po wizycie w zaprzyjaźnionym ogrodzie. W tunelu foliowym wszystkie pomidory były oskubane z liści, bo „tak wszyscy robią”. Czasem oskubywanie rzeczywiście jest potrzebne, ale często skutek jest odwrotny – mały plon.

4. Ogród bez kleszczy 

To jeden z najstarszych artykułów na blogu ogrodniczym Niepodlewam. Inspiracją była borelioza, po ugryzieniu przez kleszcza, w rodzinie. Zarażony kleszcz był przyniesiony z łąki. W ogrodzie chciałam stworzyć strefę bezpieczną od kleszczy, maksymalnie jak to możliwe.

5. Z czerwonymi owocami – przegląd roślin ogrodowych

W tym artykule zebrałam przykłady roślin zawiązujących czerwone owoce. W każdym opisie jest znajdziecie informację, czy są jadalne, czy trujące.

6. Obornik koński – ph, skład, stosowanie w ogrodzie

To doskonały, naturalny nawóz. Jeśli tylko macie skąd go wziąć (lub kupić), polecam. Jest świetny zwłaszcza do warzyw, drzew i krzewów owocowych. Można na nim uprawiać nawet pieczarki.

7. Maliny: nawożenie i ściółkowanie

Przy zasilaniu malin najczęściej popełnia się dwa błędy: za dużo nawozu i nieściółkowanie. W tym poście są podane terminy i dawki. Piszę też, dlaczego tak ważne jest ściółkowanie malin.

8. Mchy i porosty na drzewach owocowych – jak usuwać

Dawniej był to popularny zabieg w przydomowych sadach owocowych. Drzewa można bielić wapnem, ale też szorować wodą z szarym mydłem.

9. Zaskrońce – jak się ich pozbyć z ogrodu

W ogrodzie Niepodlewam nie ma zaskrońców. Mieszkają w ogrodzie zaprzyjaźnionym: pomykają wśród traw, wchodzą do piwnicy, mnożą się setkami w kompostowniku. Po tym poście już nie wzbudzają paniki wśród domowników.

10. Ściółkowanie trocinami

Gdy z cięcia drewna, np. do kominka, zostaje stos trocin, coś trzeba z nimi zrobić. Nie wyrzucajcie! Trociny nadają się m.in. do ściółkowania roślin w ogrodzie.

Najpopularniejsze posty w liczbach na blogu ogrodniczym Niepodlewam w 2019 r.


1 komentarz :

  1. Ciekawe te wszystkie posty dla mnie. Szczególnie te, które dotyczą nawożenia i ściółkowania. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...