Translate

Bób – jak uprawiać w donicach

W donicach bób najlepiej siać w marcu, ewentualnie do połowy kwietnia. Lubi słoneczne balkony i umiarkowane podlewanie. Dobrze znosi przymrozki.

Bób uprawiany w donicy plonuje nie gorzej niż w gruncie. Donica powinna być duża.

Bób z powodzeniem można uprawiać w donicach balkonie. Dostarcza nasion zawierających białko oraz lewodopę (zapobiega chorobie Parkinsona). Poza tym ładnie kwitnie wczesną wiosną. Ma dość duże, czarno-białe kwiaty.

Bób trzeba siać BARDZO wcześnie. Wtedy zdecydowanie zdrowiej rośnie i lepiej plonuje. Po oberwaniu strąków z nasionami – co ma miejsce zwykle na początku czerwca – w tej samej donicy (bez zmieniania ziemi) można uprawić np. ogórki, pomidory, paprykę, miechunkę peruwiańską.

Uprawa bobu w donicach:


1. Słoneczne miejsce

Bób musi mieć słoneczne stanowisko. Do uprawy najlepszy jest balkon. Pod tym względem jest wymagający. W półcieniu także dobrze rośnie i kwitnie, ale zbiór jest slaby. Strąki i nasiona są duże tylko wtedy, gdy bób ma dużo słońca.

2. Wielkość donicy

Bób powinien mieć bardzo dużą donicę. Ja sieję bób w kastrach budowlanych, z dziurkami w dnach. To warzywo potrzebujące przestrzeni, mocno się korzeni.

3. Ziemia

Im bardziej żyzna ziemia, tym lepsza. Bób uwielbia rosnąć na kompoście (lecz nie świeżym, bo jego zapach zwabia śmietkę kiełkówkę, szkodnika uszkadzającego kiełkujące rośliny).

Jeśli ziemia jest przeciętna, warto dodać garść granulowanego obornika (najlepiej owczego lub końskiego) na 10 l podłoża (i dobrze wymieszać).

4. Termin siewu

Bób TRZEBA siać wcześnie – cały marzec oraz do połowy kwietnia. Jeśli jest możliwość, najlepiej siać w pierwszych dniach marca. Wcześnie siany bób jest rzadziej atakowany przez szkodniki, np. czarną mszycę.

Mróz? Śnieg? Lekko zamarznięta ziemia? Dla bobu to nie ma znaczenia. Lubi chłód i świetnie znosi przymrozki (do minus 6 stopni Celsjusza).

Bób sieje się od razu w donicach na zewnątrz. Głębokość siewu - 4 cm. Można siać gęsto  – nasiona umieszcza się pojedynczo w dołkach co 10 cm albo gniazdowo po 2-3 sztuki co 20 cm.

Czasami są tak duże mrozy, np. w górach, że nie można posiać bobu od razu w donicach na balkonie. Wtedy przygotowuje się rozsadę bobu w małych doniczkach, na przełomie lutego i marca.

Jak zrobić rozsadę bobu CZYTAJ TUTAJ

Pierwsze zielone listki pojawiają się po 7-10 dniach. Jeśli są przymrozki, wschodzenie bobu trwa dłużej. Bób wschodzi w temperaturze 3-4 stopni Celsjusza.

Siew bobu w donicy - te grudki ziemi na dole zdjęcia są zamarznięte. Nasionom bobu to w ogóle nie przeszkadza.


5. Podpory

Bób dorasta w donicach do 60-80 cm. Nie jest rośliną pnącą, ale pokłada się pod ciężarem kwiatów i strąków. Dlatego warto przewidzieć kratkę, np. bambusową, by rośliny mogły się o nią „oprzeć”.
Podpory nie muszą być ani wysokie, ani mocne.

6. Podlewanie

Bób lubi umiarkowane podlewanie. Ziemia nie powinna być za mokra. Najwięcej wody potrzebuje podczas wschodzenia, kwitnienia oraz zawiązywania strąków.

Kwiaty bobu są czarno-białe.

7. Nawożenie

Nie ma potrzeby.

Warto wiedzieć


  • Dawniej bób chronił przed głodem na przednówku. Robiono z niego np. placki. Mączka bobowa była też kosmetykiem do pielęgnacji ciała. Mawiano, że bób „dziwne sny sprowadzono” – współczesna medycyna potwierdziła, że jedzenie bobu sprzyja dobrej kondycji mózgu.
  • Kiedy już zbierzecie strąki, nie wyrywajcie bobu z doniczki. Lepiej rośliny obciąć jak najbliżej ziemi. Korzenie bobu wiążą bowiem azot z powietrza. Jeśli się je zostawi w ziemi, będą naturalnym nawozem dla kolejnych warzyw, posadzonych w tej samej donicy. 
Strąki z bobu wyhodowanego w donicy.Lista warzyw nadających się do uprawy na balkonie CZYTAJ TUTAJ


1 komentarz :

  1. Uwielbiam bób, uprawiałam go trzy razy. I być może w tym sezonie się skuszę, choć bardzo odstraszają mnie żerujące na tym warzywku mszyce - mimo wczesnego siewu nie udało mi się ich uniknąć a walka z nimi była trudna i nierówna :( Z donicami masz rację, bób ma spore korzenie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...