Translate

Rośliny na przydomowej oczyszczalni ścieków – co sadzić

Co sadzić nad drenażem przydomowej oczyszczalni ścieków? Można kwiaty, krzewy, drzewka, a nawet warzywa. Oto przykłady z ogrodu Niepodlewam.

Ogród Niepodlewam ma dwie części: ozdobno-warzywną oraz leśną z dużymi drzewami i krzewami (m.in. sosny, dęby, brzozy, czeremcha, jarzębina). Ziemia jest sucha i piaszczysta.

Pod fragmentem części ozdobno-warzywnej jest zakopany – na głębokości ok. 1,3 m – drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W sumie ma długość 48 m. Więcej CZYTAJ TUTAJ

Drenażu w ogóle nie widać. Wykonany został w 1999 r. Jak wygląda pod ziemią, zobaczcie na rysunku poniżej (nie mam jego fotografii):

Drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków - schemat

W ogrodzie mam mnóstwo gatunków roślin. Największe sosny, dęby i brzozy mają po ok. 10-20 m wysokości. One jednak nie rosną bezpośrednio nad drenażem oczyszczalni.

Przez lata się zastanawiałam, jakie rośliny sadzić na przydomowej oczyszczalni ścieków, by ich korzenie nie uszkodziły rur drenażowych pod ziemią. Na razie nie zauważyłam żadnego wpływu roślin na oczyszczalnię oraz oczyszczalni na rośliny.

Awarię przydomowej oczyszczalni ścieków mieliśmy 2 lata po jej uruchomieniu. Nie miała jednak żadnego związku z roślinami.

Na fotografiach poniżej są rośliny, które rosną bezpośrednio nad drenażem przydomowej oczyszczalni ścieków:


Aronia

To krzew owocowy świetnie rosnący nawet na suchym piasku. Warunek: musi mieć dużo słońca. Aby aronia nie była za duża, ścinam jej co roku 30-50% pędów.

Aronia
--------------------

Cebulowe kwiaty

Tulipany, krokusy, hiacynty – tych kwiatów cebulowych jest w ogrodzie Niepodlewam najwięcej. W ogóle ich nie trzeba podlewać.

Tulipany
--------------------

Iglaki

Bezpośrednio nad drenażem oczyszczalni rośnie kilka iglaków, m.in. cyprysik groszkowy oraz jałowiec sabiński Variegata (na zdjęciu). Ten ostatni zasłania wywiewkę kończącą drenaż. Trzeba się dobrze przyjrzeć, by ją zauważyć (jest szara).

Jałowiec sabiński (w środku jest wywiewka z drenażu)
-------------------

Jeżyna bezkolcowa

Rośnie na końcowym fragmencie drenażu. Jest tam bardzo sucho. W pierwszych latach jeżyna bezkolcowa marniała. Pomogła gruba warstwa ściółki i kwaśnego kompostu. Teraz rocznie przyrasta do 10 m(!).

Jeżyna bezkolcowa
------------------

Liliowiec

Pięknie kwitną i są niewymagające. Potrafią przetrwać suszę, dzięki zapasom zgromadzonym w mięsistych kłączach. Mam ok. 10 odmian – wszystkie to prezenty z działki instruktorki Polskiego Związku Działkowców.

Liliowce
-----------------

Magnolia

Uwielbiam magnolie. Nad drenażem posadziłam karłową magnolię purpurową Nigra. Po ok. 20 latach ma 2 m wysokości. Jest jej tak dobrze w tym miejscu, że sama się rozmnaża (ukorzeniają się gałązki dotykające ziemi).

Magnolia purpurowa
-----------------

Pięciornik krzewiasty

To niewymagający krzew ozdobny. Bardzo długo kwitnie na biało, żółto, różowo (w zależności od odmiany). W moim ogrodzie mam już krzyżówki, bo sam się rozsiewa (lecz nie zachwaszcza ogrodu).

Pięciornik krzewiasty
---------------

Topinambur

Ma jadalne bulwy (wykopuje się zimą). Jego pędy zwykle osiągają po ok. 3 m wysokości (w jeden sezon). Przed zimą zamierają. Ścinam je i używam na rozpałkę do kominka. Topinambur to także  roślina energetyczna. Więcej CZYTAJ TUTAJ

Topinambur
--------------

Truskawka

Gdy jest susza, truskawki schną identycznie jak u sąsiadów. Jednym ze sposobów ograniczenia ich podlewania jest np. ściółkowanie truskawek gałązkami sosnowymi lub ściółkowanie słomą.

Truskawki
---------------

Winobluszcz pięciolistkowy

To odmiana bardzo szybko rosnąca, przyrastająca po kilka metrów rocznie. Winobluszcz pięciolistkowy (dzikie wino) rośnie przy płocie około 2 m od drenażu pod ziemią. Niegdy nie jest podlewany.

Winobluszcz pięciolistkowy (Dzikie wino)
-------------

Winorośl

Nad drenażem rośnie kilka krzewów różnych odmian winorośli. Niektóre ok. 5 m od głównego zbiornika, inne ok. 30 m. Nie wiem, czy korzenie sięgają do rur drenażowych. Nie zauważyłam żadnego wpływu.

Winorośl
-------------

Zawilec wielkokwiatowy

Rozsiewa się sam, tylko na powierzchni kilku metrów kwadratowych. Bardzo go lubię. W części leśnej ogrody mam też zawilce gajowe.

Zawilec wielkokwiatowy


2 komentarze :

  1. generalnie zasada taka, żeby sadzić male rośliny, które nie maja dużego systemu korzeniowego, krzewy i male drzewka o płytkim systemie korzeniowym. należy unikać roślin z korzeniem palowym lub lubiące wilgoć jak hortensje czy wierzby, które mogą się dobrać do rur, obydwa przypadki przerabiane, nie polecam ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...