Translate

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu lepiej tulipanów nie ścinać. Korzystniejsze dla cebulek jest ich ogławianie poprzez urwanie słupka u nasady płatków. Dzięki temu tulipany nie tracą sił na wydanie nasion, czyli mają silniejsze, większe cebulki. Poza tym znacznie szybciej zapadają w sen zimowy.

Zabieg jest bardzo prosty. Nie potrzeba nawet sekatora. Ja robię to tak:

Urwane pręciki kompostuję. Co roku urywam ich dużo, bo w maju kwitnie w moim ogrodzie około setki tulipanów.

Dlaczego nie warto ścinać całych pędów? To proste - zielony pęd, mimo że bez kwiatu, ciągle asymiluje, tak jak liście. Odżywia więc cebulę. Ogłowienie to dla cebuli sygnał, że czas na sen zimowy. Liście i pęd stopniowo zasychają i zamierają. Trzeba je wtedy usunąć, zaś cebule wykopać (koniec czerwca lub początek lipca).

Tak wyglądają tulipany, które można wykopywać - pędy są uschnięte, w jasnobrązowym kolorze. Aby nie pomylić różnych odmian, warto je zaznaczać, gdy jeszcze kwitną, włóczkami lub sznurkami w różnych kolorach


Mam tak dużo tulipanów (w 15 odmianach), że nie jestem w stanie wykopać co roku wszystkich. Przesadzam je więc co 2-3 lata. Ze względu na to, że nie podlewam ogrodu, uśpione w ziemi cebulki nie są atakowane przez choroby grzybowe. Jeśli podlewa się ogród, warto je wykopywać co roku, bo chorują.

Cebule tulipanów najlepiej przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu (15-20 stopni Celsjusza). Sadzi się je we wrześniu i październiku, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą.

A tak wyglądają tulipany z filmu powyżej, gdy kwitną:)


4 komentarze :

 1. Dlaczego tulipany mieszają kolory w następnym roku po posadzeniu? Nie są takie jak w pierwszym roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie jest to odmiana, która ma naturalną tendencję do mutacji. Mam wrażenie, że nowe odmiany mają zwłaszcza takie skłonności. Może to celowy zabieg hodowców?

   Bardzo ciekawy pod względem mutacji jest np. tulipan Green Star. Nigdy nie wiadomo nawet, ile będzie miał słupków...

   http://niepodlewam.pl/tulipan-green-star-uprawa-i-ciekawostki/

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...