Translate

Aby magnolia kwitła dwa razy

 Dlaczego niektóre magnolie kwitną systematycznie dwa razy w roku: wiosną i pod koniec lata? Po prostu tak zaprogramowała je natura - są bardziej wrażliwe na określoną długość dnia.

Gdy dzień ma 13-15 godzin, to dla tych magnolii sygnał, że trzeba wydać kwiaty. Ich termin kwitnienia przypada więc zawsze na przełom kwietnia i maja oraz lipca i sierpnia, bo wtedy tyle właśnie godzin ma dzień.

Tak wyglądają pąki, z których pod koniec lata rozwijają się kwiaty i magnolia zakwita po raz drugi. Zawsze pojawiają się na najmłodszych gałązkach.


Kwitnienie dwa razy w roku jest typowe dla magnolii purpurowej Nigra. W moim ogrodzie kwitnie tak systematycznie od posadzenia. Podczas drugiego kwitnienia kwiatów jest jednak zawsze mniej - ok. 10% w porównaniu do wiosny.

Są równie duże (średnica ok. 20 cm), ale rzadziej się w pełni rozchylają i nie pachną aż tak intensywnie. Nie ma też tak oszałamiającego efektu, gdyż - choć spore - trochę nikną w gęstwinie liści. Mimo to kwitnąca powtórnie magnolia wygląda zjawiskowo.

Magnolia purpurowa Nigra kwitnąca po  raz drugi na przełomie lipca i sierpnia.
             


Tak wyglądają wiosenne kwiaty magnolii purpurowej Nigra. Są zdecydowanie bardziej pachnące niż podczas powtórnego kwitnienia i całkowicie się rozchylają.


Inne gatunki i odmiany magnolii też dość często powtarzają kwitnienie, ale są to raczej pojedyncze kwiaty. Spotkałam się z opinią, że aby skłonić magnolię do ponownego kwitnienia w tym samym roku, trzeba ją przyciąć po pierwszym kwitnieniu. Ja odradzam taki zabieg - magnolie źle tolerują przycinanie, zarówno gałęzi, jak i korzeni. Najlepiej po prostu wybierać odmiany, które mają naturalną skłonność do dwukrotnego kwitnienia w tym samym sezonie, czyli np. "Nigrę".

Magnolia purpurowa Nigra to raczej krzew niż drzewo, dorastające do 3 m (wysokość i szerokość). W moim ogrodzie po 10 latach osiągnęła 2 m.

Jakie wymagania ma Nigra? 
W moim ogrodzie rośnie od południa, lekko zasłonięta od wiatru przez jałowiec i płot. Lubi glebę kwaśną, dlatego ściółkuję ją szyszkami. W miejscu, gdzie rośnie, ziemia jest piaszczysta (dosłownie żółty piach), ale przed jej posadzeniem dodałam sporo gliny oraz ziemi kompostowej. Rośnie świetnie:)

W sezonie - od marca do połowy sierpnia - zasilam ją 2-3 razy nawozem do magnolii (po 2-3 garście za każdym razem). Była podlewana tylko jako młoda roślina podczas suszy. Od ok. 5 lat w ogóle nie jest podlewana. Nie zabezpieczam jej też przed mrozami. Jedyne co robię przed zimą, to dosypuję jej szyszek - na mróz są bowiem najbardziej wrażliwe korzenie magnolii. Tak samo postępuję z innymi moimi magnoliami.O odmianach magnolii odpornych na mróz CZYTAJ TUTAJ

11 komentarzy :

 1. No to wreszcie wiem co to za dziwoląga mam w ogrodzie. Z tym że drugie kwitnienie to jest tak bliżej września. Ja jestem antytalencie ogrodnicze, nie podlewam, nie podsypuję, a ona kwitnie jak szalona :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, mam 4 magnolie w ogrodzie, w tym Nigra ( 2 lata - 1,20 m wysokości obecnie), Siebolda ( 2 lata) i jeszcze jedna ( 4 lata), niestety zginęła mi etykietka i nie pamiętam jaka oraz magnolia gwiaździsta. Tylko gwiaździsta kwitnie na wiosnę Ta najstarsza (zginęła etykietka) już ma ponad dwa metry i na pewno nie była z siewki, gdyż kupiłam ją kwitnącą. Przykrywam na zimę , ziemie wokół pnia też. W ogóle nie mają pąków, wiec nawet nie mogę mówić o ich zniszczeniu przez wiosenne przymrozki.Zresztą tej wiosny były potężne przymrozki a ludziom po ogrodach i tak kwitły. Dopiero od tej wiosny stosuję specjalny nawóz do magnolii (przedtem dawałam uniwersalny) ale i tak nie mają pąków. Żeby jeszcze jedna nie kwitła ale wszystkie?? Czytam komentarz poprzedniczki, że nic nie robi, a jej kwitnie, a ja chucham dmucham i nic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy przypadek. Wygląda na to, że czegoś im brakuje. Nie wiem czego, niestety...

   Usuń
 3. Przepiękna magnolia kwitnie 2 razy w roku

  OdpowiedzUsuń
 4. A moja magnolia ma 10 lat i jeszcze ani razu nie zakwitła😥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprawdopodobniej wyhodowana z nasiona - dlatego tak długo nie kwitnie

   Usuń
 5. Magnolie kwitną drugi raz w roku, bo hormony nie hamują wzrostu powstałych latem pąków kwiatowych, mówiąc wprost magnolia znajduje się w aktywnej fazie wzrostu. Gdy te hormony zaczną działać pozostałe pąki pozostają niewrażliwe na ciepło i światło aż do wiosny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po pierwsze ja swoje magnolie (5 sztuk) przycinam raz na dwa lata .Po drugie ziemia wokół magnolii powinna być kwaśna z korą i warto kupić mikoryzę.Wokół magnolii rosną iglaki które lubią kwaśną glebę.Dzięki usuwaniu mlodych pędó u podstawy krzewy są silne i obficie kwitną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja magnolia,nazwy nie pamietam,9 lat nie kwitła.Teraz, koniec sierpnia, poraz pierwszy ma kilkanascie pączków kwiatowych!Czekam z niecierpliwoscia na efekt końcowy!🥰🤭

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale super niespodzianka:):) Takie rzeczy BARDZO cieszą

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...