Translate

Aby magnolia kwitła dwa razy

 Dlaczego niektóre magnolie kwitną systematycznie dwa razy w roku: wiosną i pod koniec lata? Po prostu tak zaprogramowała je natura - są bardziej wrażliwe na określoną długość dnia.

Gdy dzień ma 13-15 godzin, to dla tych magnolii sygnał, że trzeba wydać kwiaty. Ich termin kwitnienia przypada więc zawsze na przełom kwietnia i maja oraz lipca i sierpnia, bo wtedy tyle właśnie godzin ma dzień.

Tak wyglądają pąki, z których pod koniec lata rozwijają się kwiaty i magnolia zakwita po raz drugi. Zawsze pojawiają się na najmłodszych gałązkach.


Kwitnienie dwa razy w roku jest typowe dla magnolii purpurowej Nigra. W moim ogrodzie kwitnie tak systematycznie od posadzenia. Podczas drugiego kwitnienia kwiatów jest jednak zawsze mniej - ok. 10% w porównaniu do wiosny.

Są równie duże (średnica ok. 20 cm), ale rzadziej się w pełni rozchylają i nie pachną aż tak intensywnie. Nie ma też tak oszałamiającego efektu, gdyż - choć spore - trochę nikną w gęstwinie liści. Mimo to kwitnąca powtórnie magnolia wygląda zjawiskowo.

Magnolia purpurowa Nigra kwitnąca po  raz drugi na przełomie lipca i sierpnia.
             


Tak wyglądają wiosenne kwiaty magnolii purpurowej Nigra. Są zdecydowanie bardziej pachnące niż podczas powtórnego kwitnienia i całkowicie się rozchylają.


Inne gatunki i odmiany magnolii też dość często powtarzają kwitnienie, ale są to raczej pojedyncze kwiaty. Spotkałam się z opinią, że aby skłonić magnolię do ponownego kwitnienia w tym samym roku, trzeba ją przyciąć po pierwszym kwitnieniu. Ja odradzam taki zabieg - magnolie źle tolerują przycinanie, zarówno gałęzi, jak i korzeni. Najlepiej po prostu wybierać odmiany, które mają naturalną skłonność do dwukrotnego kwitnienia w tym samym sezonie, czyli np. "Nigrę".

Magnolia purpurowa Nigra to raczej krzew niż drzewo, dorastające do 3 m (wysokość i szerokość). W moim ogrodzie po 10 latach osiągnęła 2 m.

Jakie wymagania ma Nigra? 
W moim ogrodzie rośnie od południa, lekko zasłonięta od wiatru przez jałowiec i płot. Lubi glebę kwaśną, dlatego ściółkuję ją szyszkami. W miejscu, gdzie rośnie, ziemia jest piaszczysta (dosłownie żółty piach), ale przed jej posadzeniem dodałam sporo gliny oraz ziemi kompostowej. Rośnie świetnie:)

W sezonie - od marca do połowy sierpnia - zasilam ją 2-3 razy nawozem do magnolii (po 2-3 garście za każdym razem). Była podlewana tylko jako młoda roślina podczas suszy. Od ok. 5 lat w ogóle nie jest podlewana. Nie zabezpieczam jej też przed mrozami. Jedyne co robię przed zimą, to dosypuję jej szyszek - na mróz są bowiem najbardziej wrażliwe korzenie magnolii. Tak samo postępuję z innymi moimi magnoliami.O odmianach magnolii odpornych na mróz CZYTAJ TUTAJ

14 komentarzy :

 1. No to wreszcie wiem co to za dziwoląga mam w ogrodzie. Z tym że drugie kwitnienie to jest tak bliżej września. Ja jestem antytalencie ogrodnicze, nie podlewam, nie podsypuję, a ona kwitnie jak szalona :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, mam 4 magnolie w ogrodzie, w tym Nigra ( 2 lata - 1,20 m wysokości obecnie), Siebolda ( 2 lata) i jeszcze jedna ( 4 lata), niestety zginęła mi etykietka i nie pamiętam jaka oraz magnolia gwiaździsta. Tylko gwiaździsta kwitnie na wiosnę Ta najstarsza (zginęła etykietka) już ma ponad dwa metry i na pewno nie była z siewki, gdyż kupiłam ją kwitnącą. Przykrywam na zimę , ziemie wokół pnia też. W ogóle nie mają pąków, wiec nawet nie mogę mówić o ich zniszczeniu przez wiosenne przymrozki.Zresztą tej wiosny były potężne przymrozki a ludziom po ogrodach i tak kwitły. Dopiero od tej wiosny stosuję specjalny nawóz do magnolii (przedtem dawałam uniwersalny) ale i tak nie mają pąków. Żeby jeszcze jedna nie kwitła ale wszystkie?? Czytam komentarz poprzedniczki, że nic nie robi, a jej kwitnie, a ja chucham dmucham i nic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy przypadek. Wygląda na to, że czegoś im brakuje. Nie wiem czego, niestety...

   Usuń
  2. Czy nie są za głęboko posadzone?

   Usuń
  3. Faktycznie, to może być przyczyna niekwitnięcia:) Dzięki za podpowiedź!

   Usuń
 3. Przepiękna magnolia kwitnie 2 razy w roku

  OdpowiedzUsuń
 4. A moja magnolia ma 10 lat i jeszcze ani razu nie zakwitła😥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprawdopodobniej wyhodowana z nasiona - dlatego tak długo nie kwitnie

   Usuń
 5. Magnolie kwitną drugi raz w roku, bo hormony nie hamują wzrostu powstałych latem pąków kwiatowych, mówiąc wprost magnolia znajduje się w aktywnej fazie wzrostu. Gdy te hormony zaczną działać pozostałe pąki pozostają niewrażliwe na ciepło i światło aż do wiosny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po pierwsze ja swoje magnolie (5 sztuk) przycinam raz na dwa lata .Po drugie ziemia wokół magnolii powinna być kwaśna z korą i warto kupić mikoryzę.Wokół magnolii rosną iglaki które lubią kwaśną glebę.Dzięki usuwaniu mlodych pędó u podstawy krzewy są silne i obficie kwitną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja magnolia,nazwy nie pamietam,9 lat nie kwitła.Teraz, koniec sierpnia, poraz pierwszy ma kilkanascie pączków kwiatowych!Czekam z niecierpliwoscia na efekt końcowy!🥰🤭

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czekałam 7 lat aż zakwitnie i teraz co roku i latem tez

   Usuń
 8. Ale super niespodzianka:):) Takie rzeczy BARDZO cieszą

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...