Translate

Kamelia japońska - jak uprawiać

To roślina z tych, że po zobaczeniu chce się ją mieć. Kamelia japońska ma przepiękne kwiaty. Przypominają róże, piwonie, begonie lub hibiskusy. Na parapecie nie jest łatwa w uprawie bo nasze mieszkania są dla niej po prostu za ciepłe.


Kamelie najpiękniej kwitną w marcu i kwietniu. W domu lubią rosnąć w chłodnych pokojach. Na lato można je wynosić do ogrodu albo na taras. Na zdjęciu jest kamelia japońska Tiffany.


Kwiaty kamelii japońskiej mogą być białe, różowe, czerwone. Zdarzają się odmiany dwukolorowe. Kamelia od zawsze robiła wrażenie. Tak duże, że znana jest nawet data jest sprowadzenia do Europy - 1740 rok. Od tego czasu uprawia się ją jako roślinę ogrodową lub na parapetach.

Biało-czerwona kamelia japońska odmiany Ted Kohl.

Temperatura i wilgotność powietrza

Zimą idealna jest w granicach 5-12 stopni Celsjusza, czyli najlepszy jest pokój słabo ogrzewany albo oranżeria. W ciepłych mieszkaniach nie tylko temperatura nie jest odpowiednia dla kamelii, ale i zbyt niska wilgotność powietrza.

Kamelia znosi mróz, ale nie słyszałam, by - posadzona w gruncie - przetrwała polską zimę. Za to temperatura latem w Polsce jest dla niej wystarczająca. Na lato kamelię japońską warto wynosić na balkon lub taras.

Pąki kwiatowe kamelii japońskiej są prawie okrągłe (na zdjęciu jest kamelia odmiany Magic Moments).

Stanowisko

Powinno być słoneczne, ale cieniowane. Idealnie, jeśli obok rosną jakieś inne rośliny, osłaniające lekko kamelię.

Kamelie były bardzo popularne w polskich domach na przełomie XIX i XX wieku. Mimo że uważano je za rośliny trudne w uprawie i kapryśne.

Rady z poradnika z 1901 roku "Praktyczna hodowla kwiatów w pokoju" Roberta Bettena są ciągle aktualne:

"Najlepiej podoba się kamelii w pokojach, które nigdy nie bywają opalane. Temperatura może tu bezkarnie obniżyć się do 1 stopnia Reaumura (czyli około 1 stopnia Celsjusza); nie należy też zapominać o ochronie od jaskrawych promieni słonecznych, ale główną rzeczą jest świeże powietrze".

Na przełomie XIX i XX wieku kamelia były wykwintnym kwiatem w butonierkach eleganckich mężczyzn (na zdjęciu jest odmiana Cinderella).

Gleba, nawożenie, podlewanie

Kamelię najlepiej posadzić w ziemi do cytrusów albo paproci. Dlaczego? Bo preferuje kwaśny odczyn gleby w granicach pH 4-6.

Jeśli posadzi się ją w zwykłej, standardowej ziemi kwiatowej, trzeba potem do podlewania używać wody przegotowanej (aby miała mniej wapnia).

Ciemnozielone liście to znak, że kamelia japońska rośnie w odpowiedniej ziemi, czyli kwaśnej (na zdjęciu jest kamelia odmiany Lady Cambell).


Ostrożnie trzeba kamelię nawozić, gdyż jest wrażliwa na zasolenie gleby. Nawóz powinien być w małym stężeniu, mniej więcej raz na dwa tygodnie latem, ale zimą - wcale.

Moim zdaniem najlepszy jest bardzo rozcieńczony nawóz do cytrusów albo inny o kwaśnym odczynie do roślin kwitnących, np. do azalii.

Rozmnażanie

Z sadzonek wierzchołkowych i pędowych (pęd tnie się na kawałki, tak aby każdy miał co najmniej po dwa oczka). Najlepsza pora to luty oraz sierpień. Korzonki pojawiają się po ok. 4 tygodniach.

W czasie kwitnienia lepiej nie pobierać sadzonek kamelii japońskiej. Najlepsze są luty i sierpień (na zdjęciu jest kamelia odmiany Kramers Supreme).

Ciekawe odmiany kamelii japońskich możesz obejrzeć na portalu Niepodlewam CZYTAJ TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...