Translate

Grusze - odmiany odporne i nieodporne na rdzę grusz

Rdza gruszy to choroba grzybowa coraz bardziej popularna w Polsce. Są już pierwsze badania, które odmiany grusz są na nią bardziej odporne, a które wrażliwe. Najlepiej wypadły stare krzyżówki.

Moda na jałowce w ogrodach spowodowała, że rdza gruszy stała się w ostatnich latach powszechna. Grzyby, które ją wywołują, potrzebują bowiem dwóch żywicieli: gruszy oraz jałowców.

Nigdy grusza nie zaraża się od gruszy, ani jałowiec od jałowca. Zawsze grzyby przenoszą się z jałowca na gruszę i odwrotnie. 

Chora grusza ma na liściach charakterystyczne pomarańczowe plamy. Gdy choroba jest zaawansowana, na spodzie liści pojawiają się też wypustki, wyglądające jak robaki (w rzeczywistości są to grzyby).

Rdza gruszy na odmianie Konferencja

Odmiany grusz mniej podatne na rdzę:

* Bera Hardy
* Lukasówka
* Paryżanka

Odmiany grusz podatne na rdzę:

* Bera Bosca
* Bonkreta Williamsa
* Faworytka
* Jules Guyot (Diuszesa Wczesna)

Badania odporności grusz na rdzę zostały wykonane m.in. przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w 2007 r. oraz przez Instytut Ogrodnictwa w ramach Programu Wieloletniego na lata 2008-2014 pod nazwą: „Rozwój zrównoważonych metod produkcji ogrodniczej w celu zapewnienia wysokiej jakości biologicznej i odżywczej produktów ogrodniczych oraz zachowania bioróżnorodności środowiska i ochrony jego zasobów", który sfinansowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Okazało się, że najbardziej odporne na rdzę były stare mieszańce w Poznaniu. Jedyna grusza, u której nie stwierdzono żadnych objawów rdzy, rosła przy ul. Wrzoska w Poznaniu.

Dwie inne stare krzyżówki – przy ul. Bukowskiej – były zaatakowane minimalnie. Rosnąca obok odmiana Faworytka (odmiana wrażliwa na rdzę), też przy ul. Bukowskiej w Poznaniu, była chora w stopniu średnim.

Więcej na temat rdzy gruszy CZYTAJ TUTAJ.

10 komentarzy :

 1. Ciekawe. Dobrze wiedzieć. Czy odległość pomiędzy jałowcem a gruszą ma znaczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spotkałam się z różnymi opiniami - od 100 do 400 m:)

   Zależy też od pogody (grzyb lubi wilgoć i co najmniej 8-10 stopni Celsjusza w maju) oraz jak wieje wiatr (który grzyba przenosi).

   Usuń
 2. O masz ci los... mam Faworytke i Bonkretę Williamsa oraz stare jałowce... Tak się jednak szczęśliwie składa, że tych jałowców chętnie bym się pozbyła, na co mąż nie bardzo chce się zgodzić - może to zagrożenie go przekona :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Grzyby najbardziej lubią jałowce sawińskie... Może, jeśli już, tylko od nich zacząć.

  OdpowiedzUsuń
 4. mam mala gruszkę, trzyletnią, w ub roku juz miala to cholerstwo. Co robić?

  OdpowiedzUsuń
 5. Proponuję:
  1.Usunąć opadłe liście, jeśli jeszcze leżą (nie kompostować lecz np. spalić, głęboko zakopać)
  2.Opryskać gruszę w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, np. Topsinem
  3.Usunąć z ogrodu jałowce sabińskie (są bardzo popularne), bo to drugi żywiciel rdzy gruszy.

  Od zawsze intrygują mnie stare drzewa owocowe rosnące np. w centrach wielkich miast. Na gruszach prawdzie zawsze jest rdza, a one... pięknie owocują. Może więc nie trzeba aż tak przejmować się tą chorobą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W drugiej połowie maja opryskać Topsinem!? Jest rok 2020: grzyb pojawił się na gruszy (wcześniej na jałowcu) już 29 kwietnia!

   Usuń
  2. Słuszna uwaga:) Trzeba obserwować pogodę

   Są różne opinie, w jakiej fazie rozwoju grzyba oprysk jest najbardziej skuteczny. Moim zdaniem jednak maj:)

   Usuń
 6. Swego czasu badania w Skierniewicach pokazały, że na rdzę gruszy najbardziej skuteczne są środki oparte na triazolach (stosuje się je na jałowcach od dawna - Saprol, Topas, Scorpion i już niedostępny dla działkowców Score) i zabezpieczenie gruszy opryskiem musi być wykonane na przełomie kwietnia i maja chociaż moim zdaniem najlepiej to zrobić najwcześniej jak się da kiedy tylko temperatura jest wyższa niż 10-12 stopni. W niższych środki są nieskuteczne. Trzeba uważać na kwiaty i warzywa pod drzewami ponieważ triazole są silnymi środkami i mogę powodować porażenie kwiatów i liści (rabarbaru na przykład). Można je stosować 2 razy na sezon i przemiennie z innymi środkami z grupy. Pewnym problemem jest dobranie stężenia ponieważ w instrukcjach środków przeznaczonych dla tuji i jałowców nie ma gruszy.

  Polecam zapoznanie się z tym dokumentem:
  http://www.inhort.pl/files/sor/metodyki_ior/Metodyka_int_ochrony_gruszy_doradcy.pdf

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...