Aksamitka to popularna roślina na balkonach i w ogrodach. Można z niej przyrządzać naturalne preparaty do ochrony innych roślin. Jednym z nich jest odwar do ochrony przed chorobami grzybowymi.
Aksamitka wzniosła |
Składniki
25 dag suszonych lub 1 kg świeżych aksamitek bez korzeni (kwiaty, liście, łodygi)1,5 l wody
Wykonanie
Aksamitki rozdrobnić - pociąć, pokruszyć, porozrywać. Włożyć do garnka i zalać wodą, najlepiej ciepłą, np. nagrzaną przez słońce.Ustawić na kuchence. Gdy tylko woda zacznie delikatnie wrzeć, od razu zmniejszyć ogień. Aksamitki powinny się parzyć, a nie gotować (idealna temperatura to 90 stopni Celsjusza). Po 30 min zdjąć z kuchenki i odstawić do wystudzenia.
Odwar najlepiej przecedzić. Nie należy dolewać więcej wody! Cebule moczy się w odwarze przez 1-3 godziny przed sadzeniem. Korzonki rozsady kwiatów czy warzyw wystarczy zanurzyć na chwilę albo spryskać delikatnie przy pomocy rozpryskiwacza.
Resztki aksamitek można wyrzucić na kompost.
Warto wiedzieć
W ogrodach i na balkonach uprawia się wiele gatunków aksamitek. Różnią się wysokością, kształtem i wielkością kwiatów. Wszystkie aksamitki nadają się do wykorzystania w roli preparatów do zwalczania chorób grzybowych i szkodników (nicienie, mszyce).Jednak za najskuteczniejsze uważa się aksamitki wzniosłe i rozpierzchłe.
Aksamitka rozpierzchła Bolero ma wyjątkowo mocny zapach. Nadaje się na preparaty do ochrony roślin. |
Świetny , przydatny artykuł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń