Translate

Dziurawiec zwyczajny – kiedy i jak siać

Idealny termin siewu dziurawca zwyczajnego to jesień. Siew wiosenny jest kłopotliwy w amatorskiej uprawie, bo nasiona muszą być koniecznie przemrożone. Nasiona można zbierać na łąkach już od sierpnia.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną wieloletnią. Dorasta do około 70 cm wysokości. Stosowany jest m.in. w depresjach oraz problemach z wątrobą.

Uprawa dziurawca jest łatwa. To zioło niewybredne, dobrze rosnące także na słabych glebach. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. W cieniu rośnie i kwitnie słabo.

Dziurawiec zwyczajny


Nasiona dziurawca zwyczajnego są bardzo drobne. Można je kupić albo zebrać z dziko rosnących roślin (w sierpniu i wrześniu).

Termin siewu

Najlepszy jest październik, ewentualnie można wysiać nasiona dziurawca w listopadzie.
Siew wiosenny też jest możliwy lecz nasiona trzeba koniecznie poddać stratyfikacji (przemrożeniu), np. w zamrażalniku.

Dziurawiec łatwo wysiewa się sam. Jest średnio ekspansywny. Jednak jeśli ścina się wierzchołki pędów z kwiatami do suszenia, nie ma takiego problemu.

Głębokość siewu

Nasiona dziurawca sieje się na głębokość około 0,5-1 cm.Rozstaw nasion

Ze względu na bardzo drobne nasiona, trudno posiać dziurawca równomiernie. Gdy wzejdzie wiosną, najlepiej go przesadzić w rozstawie 40x40 cm.

Zdolność kiełkowania

Do 3 lat, ale nasiona muszą mieć koniecznie sucho podczas przechowywania. Gdy zawilgotnieją, tracą zdolność kiełkowania (to jedno z bardziej wrażliwych ziół na zawilgocenie nasion).

Zbiór

Rozpoczyna się  około 24 czerwca, gdyż to początek kwitnienia dziurawca zwyczajnego. Ścina się (nożyczkami, sekatorem lub nożem) wierzchołki pędów z kwiatami oraz pąkami. Ścięte pędy powinny mieć długość 30-35 cm.

Suszenie

Nie można dziurawca suszyć na słońcu. Musi to być miejsce zacienione, przewiewne. Wysuszone liście powinny być jasnozielone, a kwiaty – żółte.

Więcej o uprawie dziurawca CZYTAJ TUTAJ

Kiedy i jak głęboko siać inne zioła CZYTAJ TUTAJ

2 komentarze :

 1. Szanowna Pani Maczek :)
  chciałam spytać Panią jako fachowca. Otóż z postu wiem, że nasiona dziurawca mogę stratyfikować w domu (lodówka lub zamrażalnik, różne źródła podają różne temperatury od -7 do +5). Jednak moje pytanie brzmi: czy te nasiona mam wyłożyć na podstawkę, dać do pojemnika z piaskiem, nawilżać, czy przykryć czymś?
  Byłabym dozgonnie wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie - Kinga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej nasiona wymieszać z delikatnie wilgotnym piaskiem, np. w plastikowym pojemniku po serku:) To może być nawet piasek z piaskownicy albo ziemia ogrodowa. I potem z piaskiem siać (nie trzeba przesiewać).

   Co do temperatury to moim zdaniem nie ma aż takiego znaczenia jak bardzo jest dokładna. W naturze też bywa różnie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...