Translate

Jak i kiedy ciąć magnolie

Najlepiej w ogóle nie przycinać magnolii, zarówno młodych, jak i starych. Czasami jednak – trzeba. Bo magnoliom zdarza się rosnąć w niepożądanym kierunku, np. na ścianę domu albo za płot do sąsiada. Czasami gałąź się nadłamie lub zmarznie.

Podstawowa zasada cięcia magnolii: najlepiej tego nie robić. Magnolie nie najlepiej je znoszą, zwłaszcza przycinania mocnego i ucinania dużych konarów.

Cięcie magnolii przeprowadza się wyjątkowo, gdy gałęzie:

*przemarzną
*uschną
*nadłamią się
*rosną w niepożądanym kierunku, np. do środka korony, na ścianę domu, wychodzą za ogrodzenie (nie każdy sąsiad to akceptuje)

Najczęściej magnolie przycina się, by ukształtować koronę. Gdy robi się to systematycznie, ale po troszeczku, można  zapobiec, by po latach gruby konar magnolii np. nie wystawał za płot. Takie kosmetyczne przycinanie magnolie znoszą lepiej niż radykalne cięcie.

Rysunek I: Magnolia przed cięciem

Rysunek II: Magnolia z zaznaczonymi miejscami cięcia, by ukształtować koronę

Rysunek III: Magnolia po cięciu

Termin cięcia

Magnolie zimują z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Kwitną tuż po zimie, jeszcze zanim rozwiną się liście. Dlatego najlepiej ciąć je po kwitnieniu, czyli zwykle maju.

Jedną czy kilka gałązek można też uciąć w trakcie kwitnienia (kwiecień) i wstawić do wazonu. To rzadka okazja, by zrobić z nimi np. ikebanę.

Nadłamane gałęzie ucina się wcześniej (wczesną wiosną), aby zmiażdżone drewno nie było źródłem infekcji. Bardzo grube konary też lepiej ucinać wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, czyli w marcu.

Technika cięcia

Nigdy nie należy ciąć na skos, bo wtedy rana jest większa. Tnie się, zarówno piłą, jak i sekatorem zawsze prostopadle, aby rana miała jak najmniejszą powierzchnię. Gdy średnica gałęzi wynosi 1 cm i więcej, dobrze jest rany posmarować maścią ogrodniczą (ma właściwości grzybobójcze). Taka maść przydaje się także do przycinania innych krzewów i drzew.

Cięcie wykonuje się nad pąkiem lub gałęzią skierowanymi na zewnątrz korony.Duży problem jest z magnoliami osiągającymi znaczne wymiary. Niektóre mogą być wyższe niż sosny. Nie da się ich zminiaturyzować cięciem tak, jak np. wysokopienne jabłonie czy wiśnie. Dlatego przed kupieniem magnolii trzeba sprawdzać, jakie prawdopodobne rozmiary osiągnie dany gatunek i odmiana.

Na zdjęciu poniżej są magnolie wielkokwiatowe (Magnolia grandiflora) - ich pnie zaznaczyłam strzałkami). Są tak ogromne (mogą osiągnąć 35 m), że nie zmieściły się w kadrze.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...