Translate

Doniczki z butelek plastikowych – jak zrobić

Nadają się do uprawy ziół i niektórych warzyw na balkonie. Na doniczki najlepsze są duże, plastikowe butelki po wodzie mineralnej o pojemności 5 l.

Gdy przychodzi wiosna, zawsze odczuwam brak dużych doniczek (a mam ich mnóstwo). Problem w dużym stopniu rozwiązują doniczki, które robię z butelek o pojemności 5 l po wodzie mineralnej. Na tarasie bardzo dobrze rośnie w nich na bazylia, rzeżucha i karłowe ogórki. Czasami w doniczkach z butelek sadzę też paprykę i karłowe pomidory.

Nie polecam robienia doniczek z małych butelek plastikowych (o pojemności 1,5- 2 l), np. do rozsady. 

Po pierwsze: są za małe, by coś rosło w nich cały sezon (teoretycznie jest to możliwe lecz kłopotliwe).

Po drugie: trudno z nich wyciągnąć bryłę korzeniową rozsady, tak by się nie rozpadła.

Po trzecie: łatwo się skaleczyć przy robieniu dziurek.

Jak zrobić doniczkę z plastikowej butelki 


1. Duże, puste butelki po wodzie mineralnej dostaję głównie od znajomych.2. Usuwam etykietę, która wędruje do recyklingu.
3. Obcinam górną część butelki nożyczkami. Przeznaczam ją do recyklingu albo zostawiam na osłonki chroniące przed przymrozkami (warzywa wiosną). Zakrętki zbieram i przeznaczam na akcje charytatywne.4.Dużym gwoździem, rozgrzanym w płomieniu kuchenki gazowej, robię dziury w dnie (to jest najtrudniejsze).Doniczki służą mi wiele sezonów. Bardzo dobrze się myją. Nie pękają, nie zmieniają koloru. Nie zauważyłam, żeby roślinom przeszkadzało, że są przezroczyste.

Ich wadą jest trudne wyjęcie bryły korzeniowej (zawsze się rozpada). Dlatego trzeba sadzić takie rośliny, których już się nie przesadza. Najbardziej w doniczkach z butelek lubię sadzić bazylię i siać rzeżuchę.

Gdy bazylia zostaje zjedzona, wyrywam korzeń i sieję – bez zmiany ziemi – rzeżuchę. Rośnie błyskawicznie. Dopiero po ścięciu rzeżuchy wyrzucam ziemię z jej korzeniami na kompost. Myję doniczkę i mam gotowy pojemnik do następnego sadzenia.


Rzeżucha rosnąca w doniczce zrobionej z plastikowej butelki po wodzie mineralnej.

Więcej o uprawie rzeżuchy w doniczkach z butelek CZYTAJ TUTAJ

W jednej z doniczek z plastikowej butelki, gdzie rosła bazylia, gajówki (chyba) założyły gniazdo. Piskląt było 5, tak cichych, grzecznych, niebrudzących, że nie zauważył ich mój kot:)


7 komentarzy :

 1. Świetny pomysł z tymi butelkami.w zasadzie to kisze w nich ogórki;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy pomysł na kiszenie:)

   Usuń
  2. Koszenie powinno odbywać się w szklanych lub ceramicznych naczyniach. W plastiku zachodzą relacje niezdrowe dla organizmu. Zresztą te plastiki...

   Usuń
  3. Mit.
   To samo kiedyś mówiono o alkoholu w plastiku, tymczasem w plastikowych butelkach sprzedaje się wódkę i to markową.
   Oczywiście plastik musi być atestowany, a ten po mineralce z pewnością nie reaguje z żywnością (w tym z alkoholem).

   Usuń
 2. Nie mam takich dużych, ale na wiosnę robiłam z takich 1,5l na rozsade sałaty z myślą żeby je rozdać. W każdej po kilka sztuk różnych odmian i się fajnie sprawdziło. Dajesz komuś doniczke z sadzonkami i nie przejmujesz się ze doniczka nie wraca i nie masz znowu w co sadzic ☺ Tak słabo wychodzą z nich rośliny ale poprostu traktowałam jako jednorazowe pojemniki i przy sadzenie rozcinalam je.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł na prezent:) Ja z reguły rozdaję pomidory w kubeczkach po śmietanie i jogurcie greckim.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...