Translate

Kocanki włoskie – kiedy i jak siać

To przyprawa i cenne zioło, np. na blizny i łuszczycę. Kocanki włoskie są też piękną rośliną ozdobną. Ich mocny zapach przypomina curry oraz maggi.


Kocanki włoskie nie zrzucają liści na zimę. Starsze egzemplarze można przycinać w kule.

Kocanki włoskie mają bardzo charakterystyczny zapach, na który nie sposób nie zwrócić uwagi. Pachną jak przyprawy: curry i maggi. Zapach jest szczególnie mocny w słoneczne dni oraz po strzyżeniu kocanek. Wtedy aromat dosłownie spowija rabaty. Gdyby nie zapach, kocanki włoskie nie wyróżniałyby się w ogrodzie. To taka roślina drugiego planu.

Najsłynniejsze na świecie plantacje kocanki włoskiej są na włoskiej Korsyce. Produkuje się z nich olejek, który ma działanie lecznicze, zwłaszcza na skórę. Jest stosowany m.in. na łuszczycę, bielactwo, trądzik, siniaki. W aromaterapii używa się kocanek na migreny i depresję.

Kocanki są też przyprawą, ale – ze względu na gorzki smak – mało popularną. Listkami można doprawiać np. ziemniaki, ryby, mięso, warzywa.

Kocanki włoskie to zimozielona krzewinka. Rośnie w ogrodzie latami, o ile przeżyje zimę. Jest średnio odporna na mróz. Jednak, gdy posadzi się ją w zacisznym miejscy, dobrze zimuje.

Kocanki włoskie rozmnaża się z nasion lub sadzonek.

Termin siewu

Ziemia

Przeciętna. Kocanki włoskie sieje się w kwietniu do skrzynek ustawionych w ogrzewanym pomieszczeniu. Może to być np. parapet w domu.

Kocanki włoskie nie mają specjalnych wymagań co do ziemi. Nie powinna być jednak zbyt ciężka.

Głębokość siewu

Nasion kocanki włoskiej nie przykrywa się ziemią. Można je lekko przyklepać dłonią.

Rozstaw nasion

Kocanki włoskie najlepiej siać tak, jak się soli potrawy. Aby nie wzeszły za gęsto, nasiona można wymieszać z odrobiną piasku i dopiero wtedy siać.

Kiełkowanie

Pierwsze zielone listki kocanek włoskich pojawiają się po około 14 dniach. Do kiełkowania kocanki włoskie potrzebują ciepła - co najmniej 18 stopni Celsjusza. W zimnym pomieszczeniu nie wschodzą.

Gdy kocanki włoskie mają około 5 cm wysokości i gęsto rosną w skrzynce, można je przesadzić do osobnych doniczek. Jeśli rosną rzadko, przesadzanie do doniczek można sobie darować.

Gdzie sadzić

Na miejsca stałe kocanki włoskie sadzi się na przełomie maja i czerwca. W tym terminie korzystnie też sadzić kocanki włoskie kupione jako sadzonki w sklepie. Dzięki temu kocanki włoskie mają czas, by dobrze się ukorzenić przed zimą i przetrwać mrozy.

Kocanki włoskie można sadzić pojedynczo w grupach na rabatach.

Młode kocanki włoskie nadają na rabaty dywanowe.


Stanowisko

Słoneczne i osłonięte, np. przy murze. Kocanki włoskie lubią ogrody typu patio.

Teoretycznie kocanki włoskie tolerują lekki półcień. Jednak wtedy są mniej pachnące i gęste oraz częściej chorują i łatwiej przemarzają.

Mrozoodporność

Średnia. Kocanki włoskie warto na zimę ściółkować korą. Można też lekko okryć np. świerkowymi gałązkami. Okrycie nie może być zbyt mocne, ponieważ kocanki włoskie nie zrzucają liści na zimę.

Warto wiedzieć


 • Kocanki włoskie można uprawiać jak rośliny jednoroczne lub krzewy. Kocanki na jeden rok sadzi się zwykle  jako tło dywanowych rabat. Kocanki prowadzone jako krzewy lepiej sadzić pojedynczo. Można je strzyc np. w kule, tak jak bukszpany.
 • Inne nazwy kocanek włoskich: Curry, Curry Plant, Drzewko curry, Helichrysum italicum, Kocanka włoska, Kocanki włoskie, Kocanki włoskie curry, Magi, Maggi, Roślina maggi, Ziele maggi.

O siewie innych ziół CZYTAJ TUTAJ


8 komentarzy :

 1. O kurcze nie wiedziałam, że Kocanki włoskie mają takie fajne właściwości :) Anglicy nazwywają je potocznie Curry Plant - właśnie ze względu na zapach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Olejek z kocanek najwygodniej kupić:) Ale parę listków do kąpieli można wrzucić

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się spodobała taka kocanka. Tylko się boję, czy u mnie by przezimowała. Ale może zaryzykuję kiedyś.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie pomyślałam, że kocankę można przyciąć dekoracyjnie. To świetny pomysł na rozrośnięty krzaczek, który traci ładny pokrój. Dzięki za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie widziałam jeszcze tak ładnie uformowanej kocanki - taka kula jest bardzo dekoracyjna:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tylko pomyślę o siewie - od razu lepiej mi się roki. Bardzo lubię te rośliny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zwyczajne niezwyczajne:) Coś w sobie mają

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...