Translate

Uprawa trufli w Polsce – sposób z 1904 roku

Trufle są tak rzadkie i tak aromatyczne, że ich ceny przyprawiają o zawrót głowy. Można je uprawiać w ogrodzie, ale muszą w nim być np. dęby lub leszczyny.

Trufle można uprawiać w ogrodzie leśnym, w którym rosną dęby, a opadłych liści się nie grabi. Na zdjęciu jest fragment mojego ogrodu:)

O uprawie trufli krążą legendy: że trudna, niemożliwa w Polsce, że trzeba mieć zwierzę tropiące (np. tresowaną świnię) do wykrywania grzybów ukrytych pod ziemią… W moim ogrodzie nie mam trufli, choć zastanawiałam się, czy ich nie posadzić. Mam borowiki i koźlaki (same się rozsiały).

Uprawa trufli w Polsce ma bardzo długą historię – to nie jest nowość z ostatnich lat. Jak uprawiać te grzyby w Polsce pisał wielokrotnie „Ogrodnik Polski” – moje ulubione czasopismo z przełomu XIX i XX wieku. Bardzo ciekawe artykuły są np. w rocznikach 1882 i 1884. Pierwsza książka w języku polskim o truflach ukazała się w 1828 roku. 

Trufle w Polsce można uprawiać także pod leszczynami. 

Jednak najbardziej praktyczny sposób na uprawę trufli znalazłam w „Ogrodniku Polskim” z 1904 roku. Nadaje się wykorzystania w XXI wieku. Prostą metodę sztucznej uprawy trufli wynalazł E. Baulanger we Francji. Jak to zrobić?

1. Potrzebne są dęby

Na przełomie XIX i XX wieku Baulanger uprawiał trufle w lesie dębowym o powierzchni aż 20 hektarów. Dęby i leżące na ziemi liście dębowe uważał za najlepsze w uprawie trufli.

Oczywiście dziś nie trzeba mieć lasu dębowego. Na pewno wystarczy ogród typu leśnego, w którym nie grabi się opadłych liści dębowych.

2. Zasadowa ziemia

Dęby muszą być KONIECZNIE posadzone w ziemi zasadowej (wapiennej). Trufle rosną wyłącznie w ziemi o wysokim odczynie.

3. Grzybnia na marchewce

To najtrudniejszy etap w uprawie w uprawie trufli. Można go jednak pominąć, bo grzybnię trufli dość łatwo kupić (w sklepach internetowych). Do wyboru są nawet różne gatunki trufli.

Ów słynny hodowca trufli robił to tak: „Zarodniki trufli doprowadza do kiełkowania przez zanurzenie ich w probówkach z wodą sterylizowaną”. Gdy wyrastała grzybnia, doprowadzał ją do wydania zarodników. Następnie zarodniki zanurzał w wodzie z 6% siarczanu potasu i fosforanu wapnia (są dziś używane do nawożenia) oraz dodawał marchew pokrojoną w plastry.

Po wniknięciu grzybni w marchew, trufle były gotowe do sadzenia pod dębami.

4. Sadzenie trufli

Marchew, zagrzybioną truflami, sadzi się na głębokość 10 cm. Odstępy między truflami powinny wynosić 3 m.

Inne sposoby uprawy trufli

W XIX wieku trufle były uprawiane najprawdopodobniej przy pałacu w Wielgiem, w majątku hrabiów Miączyńskich (dziś Wielgie to województwo kujawsko-pomorskie). Hrabiowie z Wielgie słynęli z upodobania do luksusu i wykwintnej kuchni. W bibliotece pałacowej znajdowała się książka „O sposobie uprawiania trufli w lasach i ogrodach” Alexandra von Bornholza z 1828 roku.

Książki o truflach w Wielgiem już dawno nie ma. W 1884 roku hrabia Jerzy Miączyński dał ją w prezencie Towarzystwu Ogrodniczemu Warszawskiemu. Na jej podstawie ogrodnicy uprawiali trufle w całej Polsce.

Sposób uprawy trufli, opisany w książce od hrabiego Miączyńskiego, jest trudniejszy niż z zagrzybioną truflami marchewką.

Przed sadzeniem trzeba było przygotować ziemię pod trufle. Specjalną mieszankę przygotowywano z ziemi piaszczystej, gliny, przegniłego obornika krowiego oraz liści dębowych lub leszczynowych. Co do obornika: za najlepszy były uważane krowie placki zebrane na pastwisku.

Krowie placki pod trufle powinny być w miarę świeże.

Po wykopaniu dołków wśród dębów i leszczyn (rosnących na glebie zasadowej), zaprawiono je tą mieszanką i sadzono trufle. Całość przykrywano dębowymi liśćmi i gałęziami. 

Jeszcze inny sposób uprawy trufli polegał na sadzeniu lasu dębowego pod uprawę trufli. Dęby hodowano od żołędzi. Gdy były małe, uprawiano między nimi winorośl i zboże. Dopiero po kilku  latach sadzono trufle.

Ciekawe uwagi znalazłam w „Ogrodniku Polskim” z 1882 roku. Tam, gdzie dobrze rośnie winorośl, będą rosły trufle. Trufle, choć rosną tylko pod drzewami, nie lubią nadmiernego cienia.

6 komentarzy :

 1. Nie miałam pojęcia, że można u nas uprawiać trufle :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O prosze, trufle to ja tylko czekoladowe :-) hihi

  OdpowiedzUsuń
 3. Ano właśnie, uprawa uprawą. Ale jak te trufle przyrządzić...

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyrządzenie to już małe piwo po tym, jak uda się je wyhodować. Nie miałam pojęcia, że można i do tego u nas!

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz wiem, dlaczego u nas las dębowy rozorany przez dziki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam że trufle można uprawiać w Polsce, bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...