Translate

Bluszcz i winobluszcz – jak odróżnić

To popularne  pnącza. Bluszcz i winobluszcz, z powodu podobnych nazw, bywają mylone. Mają małe wymagania. Bluszcz jest  trujący, winobluszcz – nie.

Z daleka bluszcz i winobluszcz są podobne i można się pomylić. Na zdjęciu jest winobluszcz.

Zarówno bluszcz (Hedera), jak i winobluszcz (Parthenocissus) są bardzo często sadzone w ogrodach. Uprawiane są różne ich gatunki oraz mnóstwo odmian. Uprawa obu jest łatwa.

Bardziej wszechstronnym pnączem jest winobluszcz, nazywany także dzikim winem, bo pnie się po każdej powierzchni: murze, deskach, metalu, siatkach.

Bluszcz też się dobrze pnie, ale tylko po chropowatych powierzchniach. Nie potrafi się wspinać po siatkach i gładkich materiałach.

Bluszcz i winobluszcz - różnice


Zrzucanie liści

Najłatwiej bluszcze i winobluszcze rozróżnić po zrzucaniu liści.


 • Bluszcz - nie zrzuca liści na zimę (jest zimozielony). Na zimę liście bluszczów trochę zmieniają kolor, stają się bardziej brunatne. 
 • Winobluszcz – zrzuca liście na zimę. Na kilka tygodni przed opadnięciem liście winobluszczów pięknie przebarwiają na czerwono lub żółto (w zależności od odmiany).


Bluszcz ma liście całą zimę.
Winobluszcz zrzuca liście na zimę.


Kształt liści

Bluszcze i winobluszcze mają różne kształty liści w zależności od gatunku.


 • Bluszcz – najczęściej w ogrodach jest uprawiany bluszcz pospolity, ale spotyka się także m.in. bluszcz himalajski czy bluszcz kolchidzki. Ich liście mają kształt przypominający serce lub strzałkę.
 • Winobluszcz – najpopularniejsze są w ogrodach winobluszcz trójklapowy i winobluszcz pięciolistkowy. Ich liście mają kształt przypominający ptasią stopę o 3 lub 5 palcach.


Liście bluszczów.

Liście winobluszczów.

Sposób wspinania

Bluszcz i winobluszcz to pnącza, ale mają inne sposoby wspinania na podpory.


 • Bluszcz – wypuszcza na łodygach malutkie korzonki czepne. I to dzięki nim wspina się na podpory. Aby korzonki mogły się trzymać pionowej powierzchni, musi być ona koniecznie chropowata. Najlepsze są np. pnie drzew, mur ceglany, stare deski. Jeśli bluszcz nie ma podpory lub nie może się uczepić korzonkami, wije się po ziemi. Istnieją też bluszcze krzaczaste, rosnące jak krzaki.
 • Winobluszcz – ma wijące pędy, która oplatają się wokół podpór, a dodatkowo wąsy z przylgami. Dlatego winobluszcz jest w stanie się piąć praktycznie po wszelkich podporach.


Bluszcz wspinający się po murze.
Winobluszcz pnący się po siatce ogrodzeniowej.

Owoce

Bluszcze i winobluszcze mają granatowe owoce, jak jagody. Kwiaty obu są uwielbiane przez pszczoły. Gdy kwitną, aż huczą od ich skrzydełek.


 • Bluszcz – zaczyna kwitnąć i owocować w starszym wieku. Jego owoce są trujące.


Więcej o trujących właściwościach bluszczu CZYTAJ TUTAJ


 • Winobluszcz – kwitną i owocują już kilkuletnie rośliny. Owoce nie są trujące, ale ich się nie jada. Lubią je zjadać zimą ptaki. 


Owoce bluszczu (jeszcze niedojrzałe).
Owoce winobluszczu (dojrzałe).


6 komentarzy :

 1. Ciekawy wpis, zresztą jak zawsze :-)
  Mam bluszcz w donicach na balkonie. Może mi Pani podpowiedzieć jak go prawidłowo przezimować, żeby mógł mnie cieszyć w kolejnym roku? Do kiedy go podlewać? czy ocieplać na zimę?
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod donicę podłożyć coś "ciepłego", np. deskę (może być taka do krojenia w kuchni), a na wierzch dać ściółkę (kora, szyszki). I owinąć donicę, np. tekturą albo włożyć do pudełka i wypełnić styropianem. Ogólnie bluszcz dobrze zimuje, ale może wysychać, niestety. Podlewać trzeba w czasie odwilży (po trochu, od czasu do czasu). Powodzenia:)

   Usuń
 2. Myślę, że wiele osób na pnącza mówi bluszcz. Niezależnie czy to jest bluszcz, winnobluszcz czy powojnik

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe porównanie, chociaż sama nigdy nie miałam problemów z rozróżnianiem oby gatunków niektórym może się przydać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziwie się jak można je oba mylić. Dla mnie jest spora różnica i to widać przecież gołym okiem. Hihi.

  OdpowiedzUsuń
 5. oba gatunki rosną w Anglii w ogromnych ilościach....choć to ładnie wygląda to tak bardzo mi żal drzew któe winopluszcz oplata...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...