Translate

Ptaki w ogrodzie – jakie rośliny zwabią je zimą

Gdy mają co jeść, do ogrodu przyfruwa zimą mnóstwo ptaków. Karmnik to za mało. Warto sadzić rośliny, których owoce i nasiona zwabiają sikory, sójki, jemiołuszki i inne.

Zimą ptaki w ogrodzie to swego rodzaju dekoracja i inspekcja sanitarna. Gdy przylatują, zwabione apetycznymi dla nich owocami, przy okazji przejrzą korę drzew i krzewów, usuwając z nich szkodniki. Prawie każde owoce, pozostawione na drzewach i krzewach, znajdują swoich amatorów.

Niektóre rośliny ptaki lubią szczególnie.


Berberys

Za jego owocami przepada mnóstwo ptaków. Kolczaste gałązki berberysów są także świetnym schronieniem, np. przed kotami, dla drobnych gatunków ptaków.

Berberys

------------------------------

Cis

Dla ptaków atrakcyjne są tylko odmiany żeńskie cisów, które zawiązują czerwone owoce (nibyjagody). Ptaki zjadają ich czerwone osnówki (pozostałe części cisów są trujące). Bardzo lubią je np. sikory modre.

Cis (żeński)

------------------------------

Dąb

Żołędzie dębów zwabiają do ogrodu sójki. Zimą to często ich główny pokarm. Na skrzydłach sojki mają charakterystyczny niebieski pasek. Potrafią naśladować głosy innych zwierząt, nawet… kota.

Dąb

------------------------------

Jabłoń

Atrakcyjne dla ptaków są zwłaszcza małe owoce jabłoni ozdobnych. Jednak, np. zięby, chętnie skubią zwykłe jabłka, a także gruszki czy śliwki.

Jabłoń purpurowa

-----------------------------

Jałowiec

Jałowce, zwłaszcza pospolite, to obfita, zimowa spiżarnia np. dla kwiczołów. Przed 100 laty polowano na kwiczoły właśnie zimą. Ponoć zjadany przez nie jałowiec sprawiał, że mięso miało wykwintny smak. Obecnie kwiczoły są pod ochroną.

Jałowiec pospolity

-----------------------------

Jarzębina

Ptaki, podobnie jak ludzie, najchętniej zjadają owoce jarzębiny po pierwszych przymrozkach. Jarzębinę lubią m.in. kwiczoły i jemiołuszki.

Jarzębina

----------------------------

Krwawnik

Nasiona z kwiatostanów krwawników lubią zimą wyskubywać np. szczygły. Przekwitłe baldachy krwawników, gdy pokryje je śnieg, są przy okazji piękną dekoracją ogrodu.

Krwawnik

---------------------------

Oset

Nasiona ostów to przysmak szczygłów. Gdy ostów jest dużo, przylatują do nich stadami.

Oset

---------------------------

Rokitnik

Gałęzie rokitnika oblepione owocami chętnie odwiedzają m.in. jemiołuszki i kwiczoły. Do wiosny wyskubują wszystkie owoce.

Rokitnik

--------------------------

Słonecznik

Nasiona słoneczników są tak lubiane przez taki, że rzadko pozostają niewyskubane do zimy. Uwielbiają je m.in. szczygły, sikory i wróble. Tarcze słoneczników (także odmian ozdobnych) z dojrzałymi nasionami można ścinać pod koniec lata, suszyć i wywieszać zimą dla ptaków.

Słonecznik

--------------------------

Sosna

Szyszki sosen, ale też świerków i jodeł to przysmak m.in. krzyżodziobów oraz kowalików. Po ich uczcie pozostają pod drzewami wydłubane z nasion szyszki, które są świetnym materiałem do ściółkowania (nie rozsiewają się z nich iglaki). Na dużych sosnach chętnie żerują dzięcioły, wydziobując owady z drewna.

Sosna kosodrzewina

-------------------------

Winobluszcz

Owocuje bardzo obficie. To bardzo obfita stołówka dla ptaków. W połowie zimy zwykle prawie wszystkie owoce są zjedzone.

Winobluszcz

Jak zwabić motyle do ogrodu CZYTAJ TUTAJ

5 komentarzy :

 1. O tak to prawda, do nas przylatują na ognika, aronie, winobluszcz, siadają na sumakach, obskubujac ich gałązki, lubią dęba i sliwy. Chyba wystarczy im na zimę... Słonecznik juz obskubaly hihi:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na jemiołuszki poluję... Może jak mój rokitnik zacznie owocować...

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas hitem jest świdośliwa- od niej skrzydlata menażeria zaczyna wyżerkę i dopiero jak obiorą ją do czysta, zauważają że w ogrodzie są jeszcze inne rośliny ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ze świdośliwą miałam problem:) Bo też ją mam od lat. Co roku usiłuję zrobić choć jedno zdjęcie owocu i nic. Wszystko ptaki zjadają jeszcze przed zimą:) Faktycznie do czysta

   Usuń
 4. Ze świdośliwy z ptakami zjadamy na wyścigi.... Sroki, sójki łase są bardzo na orzechy leszczyny tureckiej i orzecha włoskiego, czasami są takie małe brzydkie orzechy włoskie, ze ludzie niekonicznie chca zjeść a ptaki nie pogardzą..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...