Translate

Donica ze starego wiaderka – jak zrobić

Gdy od starego wiaderka urwie się rączka, można z niego zrobić donicę. Rozmiar jest w sam raz na pomidory, paprykę i inne warzywa. Oto przykład.

Strzałką jest zaznaczona donica zrobiona ze starego wiaderka bez rączki. Rośnie w niej kapusta chińska.

Wiaderka mają zwykle 10-15 l pojemności, czyli można z nich zrobić duże donice. To wiaderko plastikowe służyło w moim ogrodzie wiele, wiele lat. Nie pamiętam nawet skąd się wzięło.

Gdy urwała się rączka, służyło do pielenia chwastów i robienia gnojówek roślinnych. Brak rączki powodował, że było niewygodne. Zapadła decyzja, że wiaderko zostanie doniczką dla warzyw.

Wiaderko przed remontem.

Tak wiaderko wyglądało w środku.

Otwory w dnie

W dnie zrobiłam dziury przy pomocy wiertarki (wbrew pozorom wiercenie nie jest takie trudne). Plastik okazał się bardzo mocny. Nie pękał podczas wiercenia.

Wiercenie otworów w dnie wiaderka.

Malowanie

Z zewnątrz wiaderko było wyblakłe i porysowane. Pomalowałam je farbą do różnych powierzchni. Nałożyłam dwie warstwy. Wybrałam biały kolor z kilku powodów. Chciałam:

Ujednolić kolorystykę donic w ogrodzie;
Biały kolor odbija promieniowanie słoneczne, dzięki czemu ziemia się mniej nagrzewa – to ma znaczenie zwłaszcza w przypadku np. szpinaku, który lubi chłód.

Wiaderko plastikowe zostało pomalowane farbą - tylko z zewnątrz - do różnych powierzchni w ogrodzie.


W sumie remont wiaderka zajął mi ok. pół godziny.

Jako pierwsze w donicy ze starego wiaderka zamieszkały pomidory. Potem były m.in. rzodkiewki, sałata, szpinak, kapusta chińska.

Pomidory w donicy ze starego wiaderka.

Zaletą donicy z wiaderka jest jej spora głębokość. Dzięki temu bez problemu można wbić podporę dla wysokich roślin (nie przewraca się).

Podpora do pomidorów.

Zimowy sezon wiaderko-donica spędziło w składziku narzędziowym, włożona piętrowo do innej donicy. Farba ciągle dobrze się trzyma.😊

Jak zrobić donicę z aluminiowej puszki CZYTAJ TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...