Ogórki na wysokiej grządce. |
Ogórek to warzywo bardzo popularne w polskiej kuchni. Można go uprawiać w gruncie, pod osłonami i w donicach.
Czasem ogórki nie chcą wschodzić. Oto przyczyny:
1. Za niska temperatura
Ogórek wschodzi zwykle po 5-10 dniach. Gdy pierwszych listków nie widać, to znak, że coś jest nie tak.Najczęściej przyczyną jest zbyt niska temperatura ziemi. Ogórek wschodzi najlepiej w temperaturze 22-24 stopni Celsjusza. To oznacza, że ziemia musi być dobrze nagrzana przez słońce.
Jeśli wiosna jest chłodna, kiełkowanie ogórków może trwać dłużej niż 10 dni. Jednak, gdy niska temperatura (poniżej 10-12 stopni) na zewnątrz utrzymuje się dłużej, kiełkujące nasiona ogórków często zamierają. Podobnie bywa, gdy są bardzo duże różnice w temperaturze pomiędzy dniami a nocami, czyli gorąco – zimno.
Aby uniknąć ryzyka wyziębienia nasion ogórków, trzeba je siać wyłącznie w miejscach nasłonecznionych, ciepłych. Albo robić rozsadę lub uprawiać ogórki pod osłonami.
Ogórki uprawiane w donicach. |
2. Przymrozek
Gdy ogórki już wykiełkują, niszczą je najmniejsze przymrozki. Gdy zmarzną tuż po wykiełkowaniu, można nawet nie zauważyć, że jednak były.Przymrozki niszczą wschodzące ogórki zwykle w maju. Może się to zdarzyć także na początku czerwca.
Wschodzące ogórki przed przymrozkami dobrze chronią osłony: szklarnie i tunele foliowe.
3. Za sucho
Ogórek w ogóle nie wschodzi, jeśli ma za sucho. Jeżeli nie ma deszczu, trzeba podlewać, ale koniecznie z umiarem. Nadmiar wody bywa dla ogórków zabójczy (patrz punkt 4).4. Za mokro
Ogórek preferuje lekko wilgotną ziemię. Jednak w zbyt mokrej glebie, zwłaszcza ciężkiej, nasiona są bardzo często porażane przez choroby grzybowe i zamierają.Czasem porażone nasiona zamierają już pod ziemią. Bywa też, że zdążą wypuścić dwa pierwsze listki i wtedy dopada je zgorzel siewek. Młodziutkie ogórki wyglądają jakby więdły i zamierają.
Porażeniu kiełkujących nasion ogórków przez grzyby zapobiegają zaprawy. Dlatego nasiona są często sprzedawane jako otoczkowane.
Otoczkowane nasiona ogórków są różowe. |
5. Brak słońca
Ogórek najlepiej kiełkuje w słońcu. Gdy pogoda jest pochmurna albo gdy ogórki posieje się w miejscu zbyt zacienionym, mogą nie wzejść.6. Ślimaki i inne szkodniki
Podczas wschodzenia na ogórki czyha wiele szkodników.Najbardziej żarłoczne są ślimaki. Potrafią schrupać zieleniące się ogórki aż do korzenia. I to tak szybko, że czasem nawet nie zauważy się, że ogórki wzeszły…
Kiełkujące nasiona ogórków są też przysmakiem takich szkodników jak drutowce, nicienie, rolnice, śmietki, ziemiórki. W ograniczeniu ilości wielu szkodników ogórków pomagają np. żółte tablice lepowe.
Żółta tablica lepowa na szkodnik zawieszona nad posianymi ogórkami. |
7. Martwe nasiona
Nasiona ogórków zachowują zdolność kiełkowania nawet do 8 lat od zbioru. Jeśli są źle przechowywane, np. w za wilgotnych i zimnych pomieszczeniach, zamierają.Warto wiedzieć
- Ogórki uprawia się w Polsce od wieków.
O ciekawostkach i przesądach związanych z siewem ogórków CZYTAJ TUTAJ
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz