Translate

Runianka japońska

Niewiele jest roślin ogrodowych, które tak dobrze znoszą pełne zacienienie jak runianka japońska.  Ma ok. 20 cm wysokości, jest wiecznie zielona, świetnie rośnie pod drzewami i obok paproci (nadaje się do ogrodu leśnego). Tworzy ciemnozieloną darń, która może zastąpić trawnik (od strony północnej lub między wysokimi drzewami).

Atutów ma znacznie więcej: nie choruje, nie lubią jej ślimaki ani owadzie szkodniki. Jej liście nigdy nie opadają na zimę, jest odporna na mrozy i długie przykrycie śniegiem. W moim ogrodzie największy mróz, jaki wytrzymała, to minus 30 stopni Celsjusza.

Podlewam ją wyłącznie w czasie suszy, a przy okazji także paprocie, obok których runianka rośnie. Kwiaty są niepozorne i nie mają charakteru dekoracyjnego, ale wyjątkowo przyjemnie pachną.

Runianka nie wymaga cięcia. Nie jest też ekspansywna. W razie zmiany koncepcji ogrodu łatwo ją usunąć czy przesadzić w inne miejsce.


                                                         


Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Są niepozorne, ale bardzo pięknie pachną  


                                 Runianka japońska dobrze rośnie nawet pod paprociami
 


O innej roślinie, która może zastąpić trawnik w zacienionym miejscu - gajowcu żółtym, piszę tutaj:
lhttp://niepodlewam.blogspot.com/2013/06/gajowiec-zoty.html2 komentarze :

  1. Moja runianka jest tak ekspansywna,ze zarosla mi pol ogrodu,w sloncu I glebokim cieniu.Nie wiem jak ja usunac,a boje sie,ze niedlugo zacielo mi caly ogrod.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, no, no... To rzadko się zdarza:) A może niech zastąpi trawnik? I podlewać nie trzeba:)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...