Wstęp:
płatny (w cenie biletu jest zwiedzanie całego Skansenu Rzeki Pilicy, którego częścią jest carski dworzec-poczekalnia z 1896 roku oraz ogródek)*4 zł - bilet ulgowy
*5 zł - bilet normalny
Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
Godziny otwarcia:
W poniedziałki zawsze nieczynne*od 1 kwietnia do 31 października
godz. 10-18 wtorki-niedziele
*od 1 listopada do 31 marca
godz. 8-16 wtorki-piątki
godz. 10-16 soboty i niedziele
Adres:
Skansen Rzeki Pilicaul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki (województwo łódzkie)
Naprzeciwko głównego wejścia do Rezerwatu Niebieskie Źródła
Carski dworzec-poczekalnia z 1896 r. w Skansenie Rzeki Pilica. Został tu przeniesiony z miejscowości Czarnocin (wcześniejsza nazwa - Wolbórka). Przed nim - dworcowy ogródek jak z XIX wieku. |
Dworzec-poczekalnia to autentyk z 1896 r. Został wykonany przez rosyjskich rzemieślników jako pawilon ekspozycyjny na Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Nowogrodzie (koło Moskwy), która odbyła się w 1897 r. Po jej zakończeniu pawilon złożono i przywieziono w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Dlaczego tutaj? Tu carska rodzina przyjeżdżała do pobliskiej Spały na polowania i odpoczynek.
Aksamitka - jeden z najpopularniejszych kwiatów sadzonych w prowincjonalnych ogródkach dworcowych (także obecnie). |
Ogródek jest prosty i mały - na skalę prowincjonalnej miejscowości. To kilka rabat z popularnymi kwiatami, zarówno bylinami, jak i jednorocznymi. Są aksamitki, róże, piwonie, rozchodniki, funkie. Po ogrodzeniu pnie się dzikie wino. Wokół dworca-poczekalni jest kamienny bruk.
Aksamitki i rozchodniki na tle rzeźbień wykonanych przez rosyjskich rzemieślników za czasów cara Mikołaja II (koniec XIX wieku). |
Rozkład jazdy |
Z boku dworca-poczekalni znajduje się malutki skwer z okrągłym klombem i ławką. Komu było duszno w poczekalni, czekał na pociąg na świeżym powietrzu, wśród kwiatów.
Dziś ławeczka jest przeznaczona dla turystów. Można usiąść, odpocząć. Klimat tego miejsca przypomina mi miasteczka ze "Znachora" i "Doktora Wilczura" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Skwer z klombem przed carskim dworcem-poczekalnią. Na ogrodzeniu (ma słupki ze zwieńczeniami w stylu rosyjskim) pnie się dzikie wino. |
W czasach świetności dworzec-poczekalnia w Wolbórce/Czarnocinie był jednym z najważniejszych budynków w okolicy. Przychodzono tu również, by wysyłać listy.
Skrzynka pocztowa także jest wkomponowana w kwietnik. |
Napis tłumaczony z języka rosyjskiego: "Skrzynka pocztowa na listy". |
Kiedyś w tych okolicach posiadanie róży w ogródku było marzeniem każdej gospodyni. Przed urzędowymi budynkami, a do takich należał carski dworzec-poczekania, nie mogło ich zabraknąć.
Przed carskim dworcem-poczekalnią rosną róże herbaciane i czerwone.
Róża herbaciana |
A propos
W Skansenie Rzeki Pilica do obejrzenia są także m.in. młyn, przedogródek wiejski, niemiecki pojazd pancerny wydobyty z Pilicy, bunkier, a nawet zabytkowy carski wychodek:)Koniecznie też trzeba zajrzeć do Rezerwatu Niebieskie Źródła, który znajduje się naprzeciwko (wstęp wolny).
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz