Translate

Carski ogródek dworcowy - Tomaszów Mazowiecki (Polska)

Klimat jak za czasów carskich. Jest autentyczny dworzec kolejowy z lat 90. XIX wieku, kiedy rządził Mikołaj II. Szerokie tory i rozkład jazdy. Przed dworcem - rekonstrukcja ogródka z tamtych czasów.

Wstęp:

płatny (w cenie biletu jest zwiedzanie całego Skansenu Rzeki Pilicy, którego częścią jest carski dworzec-poczekalnia z 1896 roku oraz ogródek)

*4 zł - bilet ulgowy
*5 zł - bilet normalny
Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

Godziny otwarcia:

W poniedziałki zawsze nieczynne

*od 1 kwietnia do 31 października

godz. 10-18 wtorki-niedziele

*od 1 listopada do 31 marca 

godz. 8-16 wtorki-piątki
godz. 10-16 soboty i niedziele

Adres:

Skansen Rzeki Pilica
ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki (województwo łódzkie)
Naprzeciwko głównego wejścia do Rezerwatu Niebieskie Źródła

Carski dworzec-poczekalnia z 1896 r. w Skansenie Rzeki Pilica. Został tu przeniesiony z miejscowości Czarnocin (wcześniejsza nazwa - Wolbórka). Przed nim - dworcowy ogródek jak z XIX wieku.

Dworzec-poczekalnia to autentyk z 1896 r. Został wykonany przez rosyjskich rzemieślników jako pawilon ekspozycyjny na Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Nowogrodzie (koło Moskwy), która odbyła się w 1897 r. Po jej zakończeniu pawilon złożono i przywieziono w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Dlaczego tutaj? Tu carska rodzina przyjeżdżała do pobliskiej Spały na polowania i odpoczynek.

Aksamitka - jeden z najpopularniejszych kwiatów sadzonych w prowincjonalnych ogródkach dworcowych (także obecnie).


 Drewniany dworzec ponad 100 lat stał w miejscowości Wolbórka, która w 1925 r. zmieniła nazwę na Czarnocin. W XXI w. został przeniesiony do Skansenu Rzeki Pilica w Tomaszowie Mazowieckim. Tutaj nie tylko odzyskał świetność (ma charakterystyczną rosyjską architekturę). Zrekonstruowany został także prowincjonalny ogródek dworcowy z czasów carskich.Ogródek jest prosty i mały - na skalę prowincjonalnej miejscowości. To kilka rabat z popularnymi kwiatami, zarówno bylinami, jak i jednorocznymi. Są aksamitki, róże, piwonie, rozchodniki, funkie. Po ogrodzeniu pnie się dzikie wino. Wokół dworca-poczekalni jest kamienny bruk.

Aksamitki i rozchodniki na tle rzeźbień wykonanych przez rosyjskich rzemieślników za czasów cara Mikołaja II (koniec XIX wieku).

Rozkład jazdy

Z boku dworca-poczekalni znajduje się malutki skwer z okrągłym klombem i ławką. Komu było duszno w poczekalni, czekał na pociąg na świeżym powietrzu, wśród kwiatów.

Dziś ławeczka jest przeznaczona dla turystów. Można usiąść, odpocząć. Klimat tego miejsca przypomina mi miasteczka ze "Znachora" i "Doktora Wilczura" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Skwer z klombem przed carskim dworcem-poczekalnią. Na ogrodzeniu (ma słupki ze zwieńczeniami w stylu rosyjskim) pnie się dzikie wino.

W czasach świetności dworzec-poczekalnia w Wolbórce/Czarnocinie był jednym z najważniejszych budynków w okolicy. Przychodzono tu również, by wysyłać listy.

Skrzynka pocztowa także jest wkomponowana w kwietnik.

Napis tłumaczony z języka rosyjskiego: "Skrzynka pocztowa na listy".

Kiedyś w tych okolicach posiadanie róży w ogródku było marzeniem każdej gospodyni. Przed urzędowymi budynkami, a do takich należał carski dworzec-poczekania, nie mogło ich zabraknąć.

Przed carskim dworcem-poczekalnią rosną róże herbaciane i czerwone.

Róża herbaciana

A propos

W Skansenie Rzeki Pilica do obejrzenia są także m.in. młyn, przedogródek wiejski, niemiecki pojazd pancerny wydobyty z Pilicy, bunkier, a nawet zabytkowy carski wychodek:)

Koniecznie też trzeba zajrzeć do Rezerwatu Niebieskie Źródła, który znajduje się naprzeciwko (wstęp wolny).

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...