Translate

Rozmnażanie cytryny - aby zakwitła


Są dwa sposoby na wyhodowanie owocującej cytryny na parapecie: z sadzonki albo przez szczepienie. Warunek - sadzonka lub oczko muszą pochodzić z rośliny, która już kwitła i owocowała.

Szczepienia cytryny nie polecam. To łatwy sposób, ale dla sadowników. Amatorsko najłatwiej rozmnożyć cytrynę z sadzonki.

Oczywiście można też bardzo łatwo wyhodować cytrynę z nasiona. Jednak, ze względu na okres młodociany - od 5 do 20 lat - trzeba bardzo długo czekać na owoce.

Cytrynę można latem trzymać na tarasie. Drzewko kwitnie i zawiązuje owoce, ale nie ma co liczyć, że zbierze się dojrzałe cytryny. Bo każde dłuższe przekręcenie doniczki, np. wniesienie cytryny do domu na zimę, skutkuje opadaniem kwiatów i owoców. Najlepiej jak cytryna stoi zawsze w tym samym miejscu.

Skąd wziąć sadzonkę?

Można przywieźć z wycieczki, np. Hiszpanii, Grecji czy Włoch. Sadzonki dość dobrze znoszą podróż w słoiku czy kubeczku z wodą.

Inny sposób - poprosić o sadzonkę kogoś, kto już ma owocującą cytrynę.

Ja moją pierwszą, kwitnącą cytrynę dostałam w prezencie wiele lat temu. Była kupiona w kwiaciarni.
 
W kubeczku z wodą sadzonki mogą stać kilka tygodni. Potrafią dość długo wytrzymać bez wody, np. w samolocie.

Kiedy rozmnażać

Idealny termin - wiosna lub wczesne lato. Można też próbować pod koniec lata i wczesną jesienią.

Ziemia

Najlepsza jest specjalna, przeznaczona do cytrusów. Dlaczego? Bo ma kwaśny odczyn.
Cytryny źle rosną, chorują, gorzej się ukorzeniają i mają blade liście, jeśli pH podłoża jest wyższe niż 6.

Ziemię do cytrusów nie jest jednak łatwo kupić. Nie w każdym sklepie ogrodniczym bywa w sprzedaży. Poza tym jest droga.
Można ją zastąpić ziemią do innych kwitnących roślin lubiących niskie pH, np. różaneczników.

Jak zrobić sadzonki

Robi się je bardzo podobnie jak np. pelargonii. Nie muszą być duże - wystarczy nawet około 3-4 cm długości i 2-3 liście. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki z tzw. piętkami. Na zdjęciu poniżej piętki zaznaczyłam na czerwono.



Ukorzenianie

Trwa dosyć długo, nawet około 2 miesięcy. Sadzonki cytryny dość opornie wypuszczają korzonki.

Raczej nie ma co liczyć, że sadzonki ukorzenią się w wodzie. Owszem, zachowują bardzo długo żywotność, ale nie chcą w ten sposób wypuścić korzeni.

Najlepiej sadzić je bezpośrednio do ziemi - na głębokość około 2 cm.



Stanowisko

Kwiaty cytryny bardzo ładnie lecz intensywnie pachną. Dlatego cytryn nie należy ustawiać w sypialniach, bo nie dadzą spać. Lubią nasłonecznione parapety.

Trzeba znaleźć takie miejsce, by nigdy nie odwracać doniczki. Są to bowiem rośliny wrażliwe na kąt padania światła. Jeśli przekręci się na dłużej doniczkę, zrzucają kwiaty i owoce.

Na szczęście cytryny nie są aż tak wrażliwe na kąt padania światła, jak np. hoja. Dlatego można zdejmować doniczki na czas mycia okna. Trzeba tylko koniecznie zaznaczyć na doniczce i parapecie ustawienie rośliny (ja robię znaczek ołówkiem). I po umyciu okna identycznie ustawić doniczkę. To nie przeszkodzi w owocowaniu.

Kiedy zakwitnie

Bardzo szybko - sadzonki zaczynają kwitnąć nawet po około 2 tygodniach od posadzenia. Takie pierwsze kwiaty należy obrywać, bo nadmiernie obciążają młodą roślinkę.

Sadzonki, ledwo się ukorzenią, zaczynają kwitnąć.

Oberwane pączki i płatki kwiatów można wrzucić do herbaty. Nadają jej piękny aromat. Podobnie postępuję z niedojrzałymi cytrynami.

Owocująca sadzonka nie jest rzadkością. Lepiej owoc zerwać, by nie obciążać młodej roślinki. Niedojrzały owoc można wrzucić np. do herbaty.

Zaletą posiadania własnej, owocującej cytryny jest fakt, że jej owoce można zjadać w całości ze skórką. Bo nie ma na niej żadnej chemii.




20 komentarzy :

  1. Dobre efekty daje podlewanie cytryny herbatą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja krzew posiada trzy duze cytryny i znow zakwitla. Piekny widok. Mam nadzieje ze niebawem beda nowe owoce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem cytryna zrzuca najmłodsze owoce, gdy ma ich dużo, niestety... Piękny widok - to fakt:)

      Usuń
    2. Witam, dostalem cytryne w doniczce z trzema duzymi owocami i kwiatami, kwiatki opadly a owoce juz zerwalem. Cytryna puscila nowy odrost, czy trzeba obcinac odrosty i czy zakwitnie ponownie i po jakim czasie ? dzieki za podpowiedz - Waldemar

      Usuń
  3. Fusy z kawy i liscie herbaty zakwaszaja podloze. Nie nalezy sadzic sadzonek do ziemi ogrodowej, poniewaz moze ona zawierac szkodniki i choroby grzybowe. Najlepsze podloze do sadzonek to 50/50 torf lub rozdrobnione wlokna kokosowe i grubszy piasek ( bez zanieczyszczen i wapnia). Kiedy sadzonki wypuszcza korzenie nalezy je przesadzic do ziemi kompostowej z mikro i makroelementami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja ma lat 20 i nic przycinam podlewam stoi w jasnym miejscu wynoszona jest na taras w lato nigdy nie kwitla a szkoda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie z nasiona wyhodowana... Ale 20 lat to już czas, by zakwitła:) Tego życzę

      Usuń
    2. Skoro ma 20 lat to spróbuj obciążać gałązki ciężarkami, roślina będzie myśleć że owocowała i za rok jest szansa, że zakwitnie

      Usuń
  5. moja ma już ma 10 miesięcy i ma już jedna 13 listków a druga 7 choć mam w jednej jedna mi padła i dwie ledwo rosną
    a kiedy można je przesadzić bo ja pierwszy raz hoduję a chyba 4roślinki w jednej doniczce to chyba za dużo
    ja się na tym jeszcze nie znam ale mam nadzieje że będą owoce na nich wszystkich

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo, 4 cytrynki w jednej doniczce to o 3 za dużo. Teraz jest bardzo dobry czas na przesadzanie:) Cytryny o tej porze roku już kwitną. Czy to był sadzonki pobrane z kwitnących cytryn?

      Usuń
  6. moja bardzo dużo wody pije ale czytałam w to pisali cały czas puszcza żeby jej dużo nie lać ale jak dam 2krople wody to ona mi ale jak jej dam dużo więcej to jest dobrze a dokładnie ja jej daje dużo wody bo wyjeżdżam i nie ma kto podlewać

    OdpowiedzUsuń
  7. moja to jest już można powiedzieć niedużym drzewkiem

    OdpowiedzUsuń
  8. Witajcie Kochani :) mam cytryne z pestki, ma co najmniej 7 lat, wcześniej były problemy z zimowaniem i utrzymaniem liści w zimie, stoi w pokoju gdzie jest dość chłodno 13-16 stopni, w lecie ją wynoszę na pole i stoi tak pare miesięcy, dużo podlewam, ale nie z wierzchu do doniczki tylko stoi na podstawce i do niej jest wlewana woda, woda tylko deszczówka! tej zimy w ramach doswiadczenia, podlewałem ją wodą po płukaniu wątróbki drobiowej, szok! podlałem ją tak pewnie ze trzy razy w ciągu czterech miesięcy i liście dwukrotnie większe jak poprzednie :) przyrost gałązek ostatniej zimy po czterdziesci centymetrów, pobiera wodę z podstawki około trzech litrów na tydzień (butelka dwulitrowa do góry nogami jest przymocowana do doniczki i jak podeschnie podstawka na której stoi cytryna, to z butelki sie troszeczke wody ulewa i ta cytryna pobiera sobie sama tyle ile chce, to taki amatorski dozownik wody) ale jak brakuje to listki sie robią zwiędnięte i to odrazu widać, żadnych innych nawozów nie stosuję bo i tak bujnie to rośnie, nie wiem kiedy zaowocuje i czy wogóle bedzie owocować, pogadam z nią o tym :):), bo jak nie myśli owocować tooooo kiepsko to widze, narazie cieszy oko swoim wyglądem i zdrowymi nad wyraz okazałymi liśćmi, no nic zobaczymy co w tym roku wymyśli jak pójdzie bliżej maja na pole, pozdrawiam wszystkich amatorów zieleniny :):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taki głodomór to i owoce pewnie będzie miał okazałe:) Jak już się pojawią... Serdecznie pozdrowienia!!!!

      Usuń
  9. Witam, dostalem cytryne w doniczce z trzema duzymi owocami i kwiatami, kwiatki opadly a owoce juz zerwalem. Cytryna puscila nowy odrost, czy trzeba obcinac odrosty i czy zakwitnie ponownie i po jakim czasie ? dzieki za podpowiedz - Waldemar

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie trzeba odcinać odrostów:) Cytryna zakwitnie ponownie i to szybko. Właśnie jesienią kwiatów jest najwięcej (ogólnie cytryna kwitnie prawie cały rok, najmniej na początku roku kalendarzowego).

    To, że zrzuciła kwiaty to normalne. Ta reaguje na przekręcanie doniczki względem światła.

    OdpowiedzUsuń
  11. Posiadam uwaga! prawie 5o -letnią cytrynę posadzoną przez moja babcię z pestki nigdy jednak nie zakwitała ,nosze się z zamiarem jej zaszczepienia jak i kiedy to zrobić. Proszę o fachową poradę

    OdpowiedzUsuń
  12. To faktycznie rekordzistka:) Gratulacje! A jak zaszczepić? Najlepiej przez okulizację od marca do maja. Z owocującej cytryny pobiera się zraz (pęd tegoroczny lub jesienny z poprzedniego roku). Na młodej gałązce okazu 50-letniego trzeba będzie zrobić nożem nacięcie w kształcie litery T (aż do drewna pod korą). Ze zraza trzeba wyciąć pączek z kawałkiem drewna (długość ok. 2 cm). Potem rozchylić nacięcie Y, wsunąć pączek, zamocować paskiem folii (pączek trzeba zostawić na wierzchu) i gotowe:) Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...