Translate

Padalec w ogrodzie – dlaczego jest pożyteczny

Prowadzi tak skryty tryb życia, że latami można nie wiedzieć, że w ogrodzie mieszka padalec. Z reguły to nawet spora rodzina! Nie trzeba się go bać. Jest bardzo pożyteczny.

Padalec to beznoga jaszczurka, czyli gad. Jest podobny do małego węża. Z reguły padalce są brązowe, nierzadko w miedzianym odcieniu. Dlatego popularna nazwa padalca to miedzianka. Zdarzają się padalce albinosy.

Padalec schował się w doniczce z rośliną przygotowaną do sadzenia. Najpierw udawał, że jest nieżywy. 


Padalca, ze względu na podobieństwo do węża, można się wystraszyć. W rzeczywistości padalce są niegroźne dla ludzi i domowych zwierząt. Poza tym padalec przyłapany przypadkiem na schodach czy tarasie zwykle udaje, że jest… nieżywy.

Padalce są świetnymi aktorami. Ja za każdym razem się nabieram, będąc przekonana, że padalec został upolowany przez mojego kota. Wystarczy jednak chwilę poczekać i padalec ożywa. Gdy na chwilę spuści się go z oczu, znika bezszelestnie w ogrodzie. Nie jest tak szybki jak jaszczurka zwinka.

Padalec porusza się podobnie jak wąż. Potrafi pływać (jak zaskroniec).

Jeśli padalec zostanie złapany, odrzuca ogon i ucieka. Nie próbuje atakować.

Co jedzą padalce

W ich menu są drobne zwierzęta wyrządzające szkody w ogrodzie:


 • Ślimaki nagie  (to ich wielki przysmak)
 • Wszelkiego rodzaju owady, poczwarki i larwy.

Padalec lubi także dżdżownice.

Padalce to drapieżniki. Potrafią wyciągać ofiary np. z nor, spod kory, ściółki, kamieni. Mają mniej zębów niż jaszczurka zwinka – tylko około 30 (zwinka ma ich aż 65-85). Wobec człowieka czy kota są bezbronne.

Mech, kamienie, pnie po ściętych drzewach - to środowisko padalców. Spod kamieni padalce potrafią wyciągać (i zjadać) bezskorupowe ślimaki.

Stanowisko w ogrodzie

Padalce zasiedlają ogrody typu naturalnego, cieniste i półcieniste. Uwielbiają naturalną ściółkę z liści, paprocie, pnie po ściętych drzewach, mech, kamienie.

Padalec ma specyficzną budowę ciała: jest sztywny, twardy, ma wąską głowę. Dzięki temu potrafi się dosłownie wkręcać w mech, piasek czy ściółkę.

U mnie w ogrodzie padalce lubiły się kiedyś wylegiwać na schodach do domu (potrafiły wejść nawet na 3 schodek), ale tylko wczesnym rankiem. Odkąd nie ma psa (po 16 latach padł ze starości) przychodzą na taras.

Ogólnie trudno spotkać padalca w ogrodzie, bo prowadzi bardzo skryty tryb życia.

Padalce zimują w norkach w ziemi. Gdy znajdą większą norę, np. pod pniem po ściętym drzewie, potrafią zimować po kilkadziesiąt (!) sztuk.

Padalec lubi cieniste ogrody, z paprociami i bogatym poszyciem..

Tryb życia

Padalec poluje o zmierzchu (po zachodzie słońca), nocą oraz w czasie dużego zachmurzenia. W moim ogrodzie najłatwiej je spotkać tuż po dużej burzy.

Dlatego latami można nie wiedzieć, że w ogrodzie są padalce. Zwykle to całkiem duża rodzina. Padalce w ogrodzie żyją po 20-30 lat.

Rozmnażanie

Gody padalców zwykle zaczynają się w połowie kwietnia i trwają aż do początku lipca. Trudno to zauważyć, bo gody odbywają się w nocy i w dodatku w ciemnych zakamarkach ogrodu.

Młode rodzą się od lipca do września (padalce nie składają jaj). Młode padalce są całkiem spore – mają po 8-10 cm. Jedna samica ma po 5-25 sztuk młodych.

Gdy padalec to samiczka w ciąży, łatwo to poznać. Jest po prostu gruba.

Padalec w dzień to rzadki widok. Te jaszczurki polują o zmierzchu i w nocy. Trudno je zauważyć w ogrodzie.

Wrogowie   

Dla padalca największym wrogiem jest człowiek. A naprawdę nie trzeba go ani tępić, ani wypłaszać w ogrodu. Gdy w ogrodzie są padalce i ropuchy, nie ma w nim problemu ze ślimakami bezskorupowymi pożerającymi np. warzywa.

Padalce są w jadłospisie ropuch, zwłaszcza szarych.

Wielkość

Dorosłe padalce mają po 20-50 cm długości. Samce są mniejsze, samice – większe. Padalec o długości 50 cm to rzadkość. Tak duże jaszczurki widziałam tylko 2 razy w życiu – na schodach mojego domu.

18 komentarzy :

 1. U nas w ogrodzie jak i w lasach jest dużo padalcow, stąd nie widać ślimaków. Strasznie się ich boje, gdy napotykam po drodze, szybciej uciekają niż ja :-) nie tepie ich, nie trzeba, rzadko na szczęście je spotykamy:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Boję się pełzających stworzeń ! Nie wiedziałam że padalce są tak pożyteczne, dzięki za ciekawe informacje !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. jak nic taka rodzinka padalców przydałaby się w ogrodzie mojej mamy ... miała by nieprzebraną obfitość ślimaków a i inne smakołyki by się znalazły :)

  demirja.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie dzdzownice mi pozarly z kompostownika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ostatnio padalca odkryłam w kompostowniku:) Ale dżdżownic dużo, więc może apetyty mają mniejsze...

   Usuń
 5. ostatnio znalazłem pogryzionego i powoli atakowane przez mrówki więc zabrałem bo do domu. Teraz czuje się już dobrze, a niedługo wróci na wolność

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto bardzo klarownie zaznaczyć, że padalec, podobnie jak wąż eskulapa, zaskroniec czy gniewosz plamisty bardzo często mylone są ze żmiją. Przez co giną z rąk przestraszonych ludzi. Dla ochrony tych jaszczurek powinno się prowadzić kampanie edukacyjne na temat odróżniania ich od żmij.
  Tutaj fajnie jest to opisane - https://przygodyprzyrody.pl/padalec-zwyczajny/

  OdpowiedzUsuń
 7. wlasnie zlapalam w ogrodzie malego padalca i pokazalam go dzieciakom iopowiedzialam aby sie nie baly tego stworzonka i oczywiscie zostal wypuszczony do ogrodu

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam malego kota, od niedawna rudego dachowca,przylapalam go ze bawi się padalcem, ktoremu zezarl ogon, ludzie ,nie wiedzialam co zrobić ?zabralam go z dzialki do domu i tak przez 3 dni polowal,miauczy jak go trzymam w domu jak wypuszcze poluje dzialka spora, nawet na ryby chce polować w oczku . A ja tak kocham wszystkie zwierzęta i jestem bezradna, ten kotek Moj maly rudzielec ma instynkt lowiecki i nie upilnuje go buuuf pozdrawiam Eeelllaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudna sprawa z instynktem łowieckim kotów. Jeden z moich kotów też lubi polować na padalce dla zabawy (drugiego nie interesują)...

   Usuń
  2. Zbuduj wolierę w ogrodzie i tam zamykaj kotka zwierzaki będą bezpieczne i kotek będzie mógł być na świeżym powietrzu

   Usuń
 9. g.. prawda u mnie są padalce i ślimaki, jeże też z nimi nie dają rady

  OdpowiedzUsuń
 10. W tym roku ślimaki tak się mnożą, że i u mnie jeże, padalce i ropuchy nie dają rady ich zjeść...

  OdpowiedzUsuń
 11. kiedys padalec wszedl do rekawa mojej kuzynki, ktora spala na kocu i pogryzl ja do kosci w kilku miejscach zanim go wytrzepala, potem odpelznalk i w kolejnym roku zrobil to samo. Nasze padalce sa bardzo agresywne i nie lubia ludzi

  OdpowiedzUsuń
 12. Niesamowita historia... Kuzynka musiała spać w cieniu. Padalce unikają słońca.

  Ostatnio jaszczurka zwinka wgryzła się w łapę mojego kota. Musiałam ją siłą oderwać. No ale kot jej dokuczył mocno:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...