Translate

Perliczki – ptaki zjadające kleszcze

Idealnie byłoby mieć w ogrodzie zwierzę, które zjada kleszcze. Z ssaków na pewno zjadają je ryjówki, zaś z ptaków – perliczki. Być może kleszcze smakują też mrówkom i pająkom.

To, że perliczki zjadają kleszcze, potwierdziły badania naukowe w 1990 roku w USA (sfinansowane przez Seatuck Fundation). To były czasy, kiedy w USA zaczęły się nadmiernie mnożyć jelenie – jedne z żywicieli kleszczy.

Jelenie biegały po parkach oraz ogrodach (rzadko są tam ogrodzone) i roznosiły dorosłe kleszcze. Te zaś składały jaja (jedna samiczka może ich złożyć nawet 3.000-6.000 sztuk!), a larwy i nimfy atakowały ludzi. W niektórych rejonach USA prawie każde ugryzienie przez kleszcza kończyło się boreliozą.

Dlatego zaczęto poszukiwać naturalnych wrogów kleszczy – i znaleziono właśnie perliczki. Okazało się, że perliczki bardzo dobrze czyszczą z kleszczy trawniki (choć nie zawsze na 100%). Udało się potwierdzić, że na pewno zjadają dorosłe kleszcze (czyli trzecie, ostatnie stadium tego pasożyta). Co do larw i nimf – nie wiadomo, czy perliczki są też tak skuteczne. Badania zostały opublikowane w „Wilson Bulletin” tom 104, nr 2 w 1992 roku.

Jeśli tylko ma się warunki, warto hodować perliczki. To naturalny wróg kleszczy.

Perliczek nie mam, ale od lat obserwuję w zaprzyjaźnionym ogrodzie. Stopień trudności ich hodowli jest podobny jak kur, a łatwiejszy niż pawi. Trudniej jednak doczekać się piskląt. Przeszkadzać może ich głośne skrzeczenie, gdy są zaniepokojone. Jednak z drugiej strony są czujniejsze niż psy i ostrzegają, że ktoś wszedł do sadu czy ogrodu.

Jeśli ma się sad, niekoniecznie ogrodzony, warto wziąć pod uwagę hodowlę np. pary perliczek:)

Co do innych ptaków, które zjadają kleszcze, nie znalazłam wiarygodnych badań.

Jakie inne zwierzęta zjadają kleszcze?


Na pewno kleszcze zjadają również ryjówki, często żyjące w kompostowniku. Smakują im zwłaszcza kleszcze łąkowe (najpopularniejsze w Polsce). Ryjówki mają tak szybką przemianę materii, że potrzebują zjeść tyle owadów dziennie, ile ważą. Bardzo pilnują swojego terytorium. Dlatego w ogrodzie o powierzchni 300-500 m kwadratowych może być tylko jedna para oraz ich młode.

Ryjówki mają charakterystyczny ryjek, jak kret. Są pod ochroną. Okaz na zdjęciu został upolowany przez mojego kota. Ponoć ryjówki wydzielają zapach odstraszający drapieżniki. Na koty na pewno nie działa. Jednak koty faktycznie nie zjadają ryjówek, a jedynie na nie polują. 


Spotkałam się z informacją, że niektóre gady i płazy też zjadają kleszcze. U mnie w ogrodzie są jaszczurki zwinki, a czasem przybłąkują się padalce. Sprawdziłam bardzo dokładnie badania prof. Włodzimierza Juszczyka na temat jadłospisu wszystkich gadów oraz płazów żyjących w Polsce. Niestety, kleszczy na tych listach nie ma.

Moim zdaniem jedynym gadem, który może schrupać kleszcza, to jaszczurka zwinka. Im smakuje wszystko, co się nawinie: żywe i nieżywe. Jednak jeśli już, to dla jaszczurek larwa lub nimfa kleszcza może być tylko drobną przekąską.

Tę jaszczurkę zwinkę wydarłam z pyska mojego kota (lubi je zjadać). Była tak oszołomiona, że pozowała mi do zdjęcia. Normalnie zwinki są zbyt szybkie, by zrobić im fotografię.

Więcej o ogrodzie bez kleszczy CZYTAJ TUTAJ17 komentarzy :

 1. jeśli to prawda, warto rozpowszechnić tę widzę. perliczki podobno są też naturalnymi odstraszaczami gryzoni typu myszy i szczury. ponoć wydawany przez nie dźwięk nie jest tolerowany przez te futerkowe szkodniki.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda:) Ostatnio widziałam niesamowitą wylęgarnię drobiu, w tym perliczek. Inkubator na 40 jaj kupiony na Allegro za bodajże 250 zł. I faktycznie to działa...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna informacja. U nas kleszczy jest tyle, że jak wejdzie się w trawę można mieć po minucie 15 na nogach. Zakładamy w tym roku kurnik, może będą w nim mieszkać też perliczki?

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym roku plaga kleszczy jest wyjątkowa. Ale z ogrodu jeszcze nie przyniosłam - odpukać. Cała Polska hoduje perliczki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli to prawda, że jaszczurki zjadają kleszcze, to jest to dla mnie bardzo dobra wiadomość :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaszczurki same są żywicielami kleszczy
  Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410043,samo-zlo-kleszcz-tez-bywa-zjadany-i-miewa-pasozyty.html

  OdpowiedzUsuń
 7. jaskolki zra kleszcze zapomnialem juz tylko ktory gatunek, a i tak nie mamy tyle dziadostwa co w stanach, tam poslac psa do lasu to przyjdzie z dywanem kleszczy, no ale tam wszytsko zatrute pestycydem bo debile leja tego tony i pozniej jest w wodzie pitnej szcegolnie roundup stad tyle chorob zwierzat i ludzi w hameryce i to kretynstwo roundup'owe przechodzi na polskie pola, polecam zapoznac sie z procesem desykacji czyli lania glikofosfatem zaraz przezd zbiorem... chca nas zabic widac, za malo trupow mamy, dobrze ze biedronka i lidl maja nierakowe bio pieczywo a reszta spi kupuja desykacyjne buleczki i pozniej co trzeci walczy z rakiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko zeby lis nie zwinął jak moja.Trzeba albo włosy od fryzjera brac i sypać wokół dzialki albo siusiu dziala na lisa.co tydzien dzialke wokol.

   Usuń
 8. Informacja nie jest zgodna z prawda bo Roundup jest w Ameryce zakazany od kilku lat i nie jest dostepny w sprzedazy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kiedyś czytałem, a nawet i oglądałem na bodajże Discovery (oczywiście w nocy, bo w dzień nie puszczaja takich programów), że Roundup pozostaje skażeniem nawet do 40 lat w glebie i wodzie głebinowej...

   Usuń
  2. Stosowanie Randapu na dzialce w Kanadzie jest karalne.u nas tez powinni zabronic.Trawka miedzy chodniczkiem przeszkadza w wjezdzie i pryskaja.czy ludzie myślą. Beton nawala a potem susza.w Bsarcelonie na ulicach wszedzie drzewa i w cieniu sie idzie.Ludzie liscie zgrabiaja na etacie a tu betony.W Holandi gmina drzewka sadzi to je regularnie podlewa zeby sie przyjely i krzakow i mlodych drzew za rowem przy autostradach pasy krzakow kilka metrow zeby spaliny wciagaly i bezpiecznie .

   Usuń
 9. zastanawiam się jak taki duży stosunkowo ptak miałby zobaczyć takiego małego kleszcza?Nawet by się nim nie najadł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorosłe osobniki tylko. Bażant daje rade ze stonką, też dość niewielką. Im mniejszy pewnie tym gorzej.

   Usuń
 10. Zastanawiam się dlaczego taki stosunkowo duży ptak miały żywić się tak małym kleszczem ? Przecież nie naje się nim ani nawet go nie zauważy ‚ Chyba ze chodzi o to ‚ze jedząc źdźbło trawy na którym znajduje się kleszcz ,to może wtedy. A jeżeli jest to nie koszona łąka z dużymi roślinkami ?Więc taka perliczka w całości nie zje tej roślinki a i kleszczy też

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że jednak kleszcze je interesują, a nie deser z trawą:) Perliczka jak kura chodzi i szuka robaczków...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...