Translate

Metale ciężkie w popiele z kominka

W popiele z kominka znajdują się nie tylko związki wapnia, fosforu czy potasu, ale także metale ciężkie: chrom, cynk, kadm, mangan, miedź, nikiel czy ołów. Czy można więc używać popiołu jako nawozu? ZDECYDOWANIE TAK. Ale jest wyjątek: lepiej unikać dużych ilości  popiołu z drewna sosny ze względu na znaczą zawartość ołowiu. Sosną zresztą mało kto pali w kominku. Bo choć najtańsza, niszczy komin.

Metale ciężkie są naturalnymi składnikami gleby. Dostają się do niej także ze spalin samochodów czy dymów fabrycznych. I to one przede wszystkim powodują, że dopuszczalne normy zawartości metali ciężkich są przekraczane, a nie popiół.

Ile metali ciężkich zawiera popiół z kominka? Dane w tabeli poniżej wynotowałam z publikacji "Ochrona Środowiska i Zasobów Naturalnych" nr 49/2011 Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.


Dla przykładu, oto dopuszczalne normy, które znalazłam w Rozporządzeniu ministra środowiska z 9 IX 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby:

* cynk - 300 mg/kg suchej gleby
* chrom - 150 mg/kg
* kadm - 4 mg/kg
* miedź - 150 mg/kg
* nikiel - 100 mg/kg
* ołów - 100 mg/kg

Manganu w rozporządzeniu nie ma. Jest to pierwiastek niezbędny na roślin - zwiększa m.in. zawartość w nich witamin. Dosłownie pożerają go np. fasola, groch, kapusta, jabłoń, wiśnia. Jego przyswajalność dla roślin maleje przy pH gleby powyżej 7.

Co robić, jeśli ktoś bardzo obawia się metali ciężkich w glebie w ogrodzie?


Warto wiedzieć, że przyswajanie przez rośliny metali ciężkich skutecznie ograniczają:
1. zwiększanie pH gleby (np. przy pomocy popiołu z kominka, którego pH to aż 10-13)
2. próchnica (kompost, kora, ściółki).
W obu przypadkach w glebie powstają związki z metalami ciężkimi, których rośliny nie pobierają.

Aby usunąć z gleby nadmiar metali ciężkich z gleby, trzeba siać nawozy zielone (np. peluszkę, łubin, żyto), Gdy podrosną, ścina się je i wyrzuca (nie nadają się na kompost). Oczywiście tego rodzaju zabiegi stosuje się tylko przy uprawie roślin przeznaczonych do jedzenia.Więcej o stosowaniu popiołu z kominka jako nawozu:
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/01/popio-z-kominka-jako-nawoz.html

O kompostowaniu popiołu zaś tutaj:
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/09/popio-w-komposcie.html1 komentarz :

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Dodam tylko ze ma talent ciężkie pochłania mielony węgiel brunatny dodawany do gleby lub jako posypać na glebę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...