Translate

Sadzenie zimowitów

Koniec sierpnia to najlepszy czas na sadzenie zimowitów kwitnących jesienią. W tym okresie zaczynają już wypuszczać pąki kwiatowe. Jeśli się spóźnimy, mogą zakwitnąć bez ziemi (nawet w opakowaniu ze sklepu). Sadzenie zimowitów jest proste, bo to niewymagające rośliny.

Zimowity kwitną aż do końca października. Pierwsze zakwitają te, które rosną w miejscach słonecznych. Im więcej cienia, tym kwitną później.

Pąki kwiatowe bulwy zimowitów mogą wypuścić jeszcze przed posadzeniem (w pierwszej fazie wyglądają jak korzonki fasoli). Na zdjęciu zaznaczyłam je na czerwono.

W ogrodach (i sklepach) spotyka się wiele gatunków zimowitów. Najpopularniejszy to zimowit jesienny, uprawiany w Polsce ponoć już od XVI w. Mniej znane to zimowit bizantyjski, okazały Bormullera, wiosenny oraz złocisty. Prawie wszystkie kwitną jesienią - wyjątki to zimowity złocisty oraz wiosenny, których kwiaty pojawiają się wiosną. Większość zimowitów ma kwiaty białe, różowe lub fioletowe; wyjątkiem jest zimowit złocisty kwitnący na żółto.

Wszystkie zimowity kwitnące jesienią sadzi się tak samo:

1. Zakładamy rękawice - zimowity są bardzo trujące (dlatego nigdy nie atakują ich żadne robale). Dotknięcie gołymi dłońmi nie jest groźne, ale lepiej uważać na sok. Poza tym rękawice chronią skórę i paznokcie przed brudem.

2. Przygotowujemy bulwy - delikatnie usuwamy zaschnięte łuski i korzonki.

                                            Na czerwono zaznaczyłam, co trzeba usunąć.


                                                 Ta sama bulwa gotowa do sadzenia.

3. Sadzimy na głębokość 10-15 cm - jeśli bulwa jest wyjątkowa duża, można sadzić nawet do 20 cm.

4. Ściółkujemy - można wykorzystać np. korę, szyszki, trociny.

5. Nawożenie - jesienią można z niego zrezygnować. Lepiej zasilić zimowity w maju, gdy wypuszczają liście. Można użyć nawozu sztucznego do roślin kwitnących.

Zimowit ma małe wymagania. Dobrze rośnie na różnych glebach, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Lubi i cień, i słońce. Źle znosi jedynie ziemię podmokłą, na której gnije.

Jeśli zapomni się posadzić zimowita i wypuści on kwiaty przed posadzeniem, nie należy się tym przejmować. Po prostu sadzimy go z kwiatami do gruntu:)

                                                     Zimowity jesienne we wrześniu


Polecam cebulki zimowitów w sklepie Niepodlewam: KLIKNIJ TUTAJ 😊

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...