Translate

Leszczyna - jak odróżnić kwiaty męskie od żeńskich

 Na każdej leszczynie, bez względu na to, czy rośnie dziko, czy jest odmianą szlachetną, zawsze są dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Gdy zima jest ciepła, pojawiają się nawet już w końcu stycznia.

Kwiaty żeńskie są śliczne: karminowe i koronkowe. Trudno je jednak zauważyć, gdyż są malutkie - mają do 5 mm długości. Kwiaty męskie zaś są widoczne z daleka - mają po kilka centymetrów długości. Przy ciepłej, słonecznej pogodzie i lekkim wiaterku osypuje się z nich żółtawy pyłek.

Kwiat żeński leszczyny

Popularnie kwiaty męskie nazywa się kotkami. W marcu oraz kwietniu, gdy jest ich dużo i zabarwiają się na żółto, to piękna dekoracja ogrodu.

Kwiaty męskie są delikatniejsze niż żeńskie. Niszczy je mróz od -8 stopni Celsjusza. Kwiaty żeńskie natomiast potrafią przetrwać mrozy większe, nawet -10 stopni.

Z powodu przemarznięcia kwiatów męskich, nawet jeśli na leszczynie jest na przedwiośniu dużo kwiatków żeńskich, orzechów może być mało lub wcale. Inny powód to brak zapylacza. Więcej o zapylaniu leszczyny CZYTAJ TUTAJ.

Męski kwiat leszczyny


Zapylone kwiaty żeńskie długo pozostają schowane w łuskach, z których wyrastały kwiaty. Dlatego pierwsze zawiązki orzechów można zobaczyć dopiero w czerwcu. Wcześniej trzeba miećbardzo wprawne oko, by je zauważyć.
W moim ogrodzie leśnym mam sporo leszczyny pospolitej. Orzechy zjadają mi jednak wiewiórki, ale nie mam do nich o to żalu. W 2013 r. założyły sobie nawet gniazdo w budce dla ptaków na sośnie przy budzie psa.

Orzechy laskowe kupuję i zawsze zabieram w podróż samolotem. Są małe, lekkie, pożywne i się nie psują nawet w upale. Kilka razy uratowały mnie od głodu podczas koczowania na lotniskach z powodu opóźnień lotów. Polecam:)

Orzechy laskowe zawierają:

* tłuszcz - 55%
* cukry - 2,5%
* witaminę B1 (pomaga przy zmęczeniu, chroni przed komarami, zatruciem ołowiem, np. ze spalin samochodowych)
* karoten
* mikroelementy

Więcej o uprawie leszczyny CZYTAJ TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...