Translate

Biedronki – jak zrobić im domek na zimę

Pomagają niszczyć szkodniki w ogrodzie. Jednak, gdy przychodzi jesień, biedronki nie mają często gdzie przezimować. Bo nasze ogrody są zbyt sterylne:  wygrabione co do listka, skoszone, przycięte. Biedronkom można pomóc – wystarczy zrobić dla nich proste domki na zimę, np. z doniczek.

Biedronka siedmiokropka szukająca pod liśćmi schronienia na zimę. Z reguły biedronki zimują w grupach.

W jadłospisie biedronek są popularne szkodniki, m.in. mszyce, roztocza, mączliki. Mają tak duże apetyty, że zawsze mocno je przetrzebiają. Problem w tym, że coraz częściej ogrody nie są przyjazne biedronkom. Tam gdzie wszystkie  liście są dokładnie wygrabione, biedronki, zwłaszcza siedmiokropki i dwukropki, nie mają gdzie się schować na zimę (biedronki azjatyckie wolą zimować w naszych domach i garażach).

Jak zrobić domek z doniczki dla biedronek siedmiokropek i dwukropek:

Przygotowujemy doniczkę ceramiczną. Może być stara i wysłużona. Potrzebny też będzie mocny sznurek o długości do 1 m. Sznurek składa się na pół i przekłada jednym końcem przez dziurę w dnie doniczki.Niezbędne są też patyki – mogą być dowolne. Jak używam także zużytych słomek do napojów.
W roli ściółki można użyć słomy, ale też np. trzciny czy grubych traw.Słomę czy trzcinę wkłada się do doniczki. Aby nie wypadła, do końca sznurka przywiązuje się patyki i słomki złożone na krzyż.
Doniczkę zawiesza się na sznurku do góry dnem. Takie domki warto wieszać zwłaszcza na drzewach owocowych. Biedronki budzą się ze snu zimowego w marcu – z dużymi apetytami.Domki warto robić także także po to, by chronić biedronki siedmiokropki i dwukropki. Od kilku lat wypiera je bowiem nowa biedronka – azjatycka, zwana także chińską lub arlekinem. W odróżnieniu od rodzimych biedronek, azjatycka woli jednak zimować w budynkach. Dlatego częściej spotyka się ją w miastach.

Biedronka azjatycka (arlekin) może mieć różne kolory. Bywają odmiany czarne w czerwone łatki, ale też pomarańczowe w czarne plamy. 
8 komentarzy :

 1. jak sprawdzić czy biedronki są w domku? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzeć:) Ale mogą siedzieć w środku źdźbeł, więc trudno dostrzec...

   Usuń
 2. Czy jak mam ogród blisko lasu warto robić taki domek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto:) To też rodzaj dekoracji ogrodu. U mnie wisi kilka metrów od lasu

   Usuń
 3. Nie mam gdzie takiej doniczki powiesić. Czy można ją gdzieś postawić? Jakieś inne sugestie? Mam płotek myśliwski wokół warzywnika... Z góry dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może na czymś postawić? Na ziemi nie powinna leżeć, by deszcz nie podtapiał.

   Są też gotowe domki dla owadów na nóżkach:

   https://sklep.niepodlewam.pl/Domek-dla-owadow-NATUR-Zielone-Pogotowie

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...