Translate

Trujący ostrokrzew a niegroźna mahonia – jak rozróżnić

Ostrokrzew i mahonia bywają mylone, bo mają podobne zimozielone liście. Obu roślin używa się do robienia stroików na Boże Narodzenie i groby. Problem w tym, że ostrokrzew jest trujący, a mahonia – nie.

Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) i mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) bardzo często bywają mylone, mimo że między nimi jest sporo różnic. Mylące są zwłaszcza liście: nie opadające na zimę, w podobnym kolorze ciemnej zieleni, sztywne, ząbkowane.  Z tego powodu nawet druga część łacińskich nazw ostrokrzewu i mahonii, czyli aquifolium (kolczasty) jest taka sama.

Porównanie liści ostrokrzewu kolczastego oraz mahonii pospolitej. U obu gatunków zdarzają się też odmiany o liściach pstrych.

Gałązki obu krzewów są tak piękne cały rok, że robi się z nich stroiki i wieńce, np. na cmentarze. Częściej w roli wieńca występuje jednak ostrokrzew, bo jego liście zimą nic nie tracą urodzie, a z mahonią bywa różnie (czasami jej liście mają w tym okresie plamy).

Z ostrokrzewem kolczastym trzeba jednak bardzo uważać. Bo to roślina trująca (zawiera glikozydy cyjanogenne). Do zatrucia dochodzi zwykle po zjedzeniu jego owoców. Mahonia pospolita zaś jest bezpieczna. Jej owoców używa się do robienia np. nalewek.

Ostrokrzew kolczasty i mahonia pospolita – różnice

Kwiaty
Ostrokrzewu są białe, zaś mahonii – żółte. Kwiaty obu roślin przyjemnie pachną (ostrokrzew nawet zwabia mnóstwo pszczół). Kwitną w tym samym czasie - w maju.

Mahonia pospolita (nietrująca) ma kwiaty żółte.

Ostrokrzew kolczasty (trujący) kwitnie na biało.


Owoce
Ostrokrzew kolczasty ma owoce czerwone, a mahonia pospolita – niebieskie. Zawsze jest ich bardzo dużo.

Trzeba jednak pamiętać, że w ogrodach bywają sadzone (na razie rzadko) inne gatunki mahonii (np. Mahonia haematocarpa), które mają owoce czerwone, bardzo podobne do ostrokrzewu.
Dlatego łatwiej rozróżnić te krzewy po kolorze kwiatów.

Mahonia pospolita (nietrująca) ma owoce niebieskie.

Ostrokrzew kolczasty (trujący) ma owoce czerwone.

Wysokość
Ostrokrzew kolczasty dorasta do około 2 m, zaś mahonia pospolita osiąga około 1 m.

Wysokością lepiej się za bardzo się nie sugerować. Ostrokrzewy bowiem bardzo obficie owocują nawet gdy nie mają jeszcze metra wysokości. Poza tym bywają mocno cięte, co też nie przeszkadza im w owocowaniu.

Zapach drewna 
Ostrokrzew kolczasty ma drewno o nieprzyjemnym, duszącym zapachu, ale niezbyt mocnym (potrafią go rozpoznać tylko osoby przycinające ostrokrzewy). Zapach drewna mahonii zaś nie wyróżnia się niczym specjalnym.

Warto wiedzieć
Z trującymi roślinami jest jak z grzybami. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, nie wolno ich jeść. W ogrodach, gdzie bawią się dzieci, trzeba sadzić wyłącznie nietrujące pewniaki.

Do napisania tego postu zainspirował mnie zaprzyjaźniony ogród, który został obsadzony ostatnio ostrokrzewami kolczastymi. A bawi się w nim kilkoro małych dzieci.

Więcej o trujących właściwościach ostrokrzewu CZYTAJ TUTAJ
6 komentarzy :

 1. Mam w ogrodzie mahonię, uwielbiam jej kwiaty, ale nie wiedziałam, że z owoców robi się nalewki.

  OdpowiedzUsuń
 2. To co przeczytałam dowiedziałam się że mam w ogrodzie mahonię z niebieskimi owocami A myślałam że to ostrokrzew.Jakos odwagi nie nabrałam do zrobienia nalewki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pociechę mogę dodać, że ostatnie badania nie potwierdziły obecności glokozydów cyjanogennych w owocach ostrokrzewu ;)
  A jeśli kwitnie na żółto to już na pewno mahonia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dostałam kilka gałązek kwitnących na żółto, mąż kilka razy wchodził do pomieszczenia gdzie stoją i ciągle się krzywił, że coś zrobiłam bo koszmarnie śmierdzi ;0 jak weszłam już wiedziałam skąd ten smród, ładnie to wygląda bo żółte ale zapach nie do zniesienia ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapach mahonii mi się podoba:) Ale jest dość mocny i faktycznie może przeszkadzać w mieszkaniu

   Usuń
 5. Bardzo pomocny artykuł. Zawsze myślałam że mam ostrokrzew. Nie pamiętam jakiego koloru ma owoce ale kwiaty są piękne żółte i pięknie intensywnie pachną. I super się dowiedzieć że można z nich robić nalewki czy wino choć będę musiała to jeszcze przetrawić :) dziękuję

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...