Translate

Mniszek lekarski – wyciąg na szkodniki drzew owocowych

Z mniszka lekarskiego, nazywanego popularnie mleczem lub dmuchawcem, łatwo zrobić naturalny preparat na szkodniki drzew owocowych: mszyce, miodówki, roztocza. Można użyć mleczy usuniętych z trawnika. 

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Składniki

* 20-30 dag korzeni albo 40 dag liści mniszka lekarskiego (mogą być i korzenie, i liście – całość zajmuje około 1/3 wiaderka o pojemności 10 l) - najlepsze są mniszki zebrane tuż przed kwitnieniem

* 10 l wody

Czas przygotowania

1-3 godziny (w zależności od temperatury wody)

Jak zrobić

Korzenie zmiażdżyć (np. kamieniem, młotkiem) albo pociąć. Liście pociąć lub porozrywać rękami. Włożyć luźno do wiaderka. Wlać 10 l wody.

Woda może być zimna (np. z kranu). Jeszcze lepsza jest woda podgrzana (maksymalnie do 40 stopni Celsjusza), np. na słońcu. Wiaderko ustawić w cieniu.

Gdy woda jest ciepła, wyciąg z mniszka jest gotowy do użycia już po 1 godzinie. Jeśli woda jest zimna, trzeba poczekać 2-3 godziny.

Przed użyciem preparat przecedzić. Resztki mniszka można wrzucić na kompost. Dobrze usunąć z nich większe fragmenty korzeni – tak na wszelki wypadek, by mniszek się z nich nie odrodził.

Stosowanie

Wyciąg z mniszka lekarskiego trzeba zużyć w dniu przygotowania (szybko traci właściwości). Stosować bez rozcieńczania.

Preparatu używa się profilaktycznie w kwietniu i maju do opryskiwania drzew owocowych. Niszczy mszyce, miodówki, roztocza.

Wyciąg z mniszka lekarskiego najlepiej stosować 2-3 razy:

*Tuż przed kwitnieniem – w fazie pączków, gdy płatki kwiatów zaczynają się rozwijać.

*Po kwitnieniu – najlepiej zaraz, gdy płatki zaczynają opadać.

*10-15 dni po oprysku po kwitnieniu – z tego oprysku można ewentualnie zrezygnować. Stosuje się go, gdy szkodników jest dużo.

Warto wiedzieć

* Przędziorki atakują wszystkie odmiany jabłoni. Jednak szczególnie smakują im odmiany: Gala, Idared, Jonagored, Golden Delicius, Lobo, Piros, Rubin, Rubinola.

* Wyciąg z mniszka lekarskiego jest bezpieczny dla owadów pożytecznych w ogrodzie: pszczół, biedronek, złotooków.

Mniszki po przekwitnięciu mają kwiatostany w kształcie kuli. W każdej jest około 150 nasion. Wykopywanie mniszków wiosną, by zrobić wyciąg na szkodniki, zapobiega ich nadmiernemu rozsiewaniu.


3 komentarze :

  1. Dziękuję za wskazówki. Mam mniszka pod dostatkiem. Skorzystam z dobrej rady. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...