Translate

Tulipany – dlaczego nie kwitną

Nie są trudne w uprawie, ale czasami tulipany nie kwitną. Przyczyny bywają różne. Najpopularniejsza to zbyt późny termin sadzenia cebul. 

Wydanie kwiatów to dla cebulek tulipanów bardzo duży wysiłek. Dlatego kwitną tylko silne, ale niekoniecznie największe.

Jeden z moich tulipanów - dostałam go kilkanaście lat temu w prezencie.


Brak kwitnienia tulipanów – 3 główne przyczyny:


1. Zbyt późny termin sadzenia
Najlepszy termin sadzenia tulipanów to 15 września – 15 października. Gdy posadzi się tulipany za późno, zwłaszcza w listopadzie, jest duże prawdopodobieństwo, że wiosną nie zakwitną.

Powód jest prosty – tulipany nie zdążą się ukorzenić przed zimą. Wiosną takie cebulki najczęściej są w stanie wypuścić tylko liście.
Złemu terminowi sadzenia tulipanów sprzyjają… promocje w sklepach. Bo często są w listopadzie albo  wiosną.

2. Za małe cebulki
Nie ma jednego wymiaru cebulki, który gwarantuje, że na pewno wyda ona kwiat. Ogólnie, im większa cebulka, tym lepiej.

Są jednak odmiany tulipanów, które nigdy nie mają dużych cebulek. Do takich należą np. tulipany botaniczne (kwitną zawsze jako pierwsze i są niskie) czy czarny tulipan Queen of Night.

Trzeba pamiętać, że cebulka po wydaniu kwiatu zamiera. Wydaje jednak cebulki potomne. W zależności od odmiany może ich być od jednej do kilku. Dlatego nieprzesadzane latami tulipany tworzą „gniazda”. Młode cebulki zaś drobnieją. Wrastają też coraz głębiej w ziemię.

Po kilku latach kwiaty potrafią wydać tylko najsilniejsze cebulki i to też nie zawsze (nawet mimo nawożenia). Dlatego trzeba przesadzać tulipany, najlepiej co 2-3 lata.

Małym cebulkom można urządzić coś w rodzaju tulipanowego przedszkola w kącie ogrodu. Gdy podrosną przez 1-2 lata, sadzi się je w wyeksponowanych miejscach.

Cebulki tulipanów


3. Nadmierne podlewanie latem
Po przekwitnięciu tulipanom stopniowo zasychają liście i pędy kwiatowe (jeśli zawiązały nasiona, trzeba je oberwać). W naturalnym środowisku  (Azja, Afryka) tulipany tak przygotowują się do upalnego, suchego lata.

Dlatego gdy rosną w polskim ogrodzie, tulipany też nie powinny być latem podlewane. Nadmiar wilgoci powoduje, że tulipany chorują. Osłabione cebulki albo giną, albo nie są w stanie zakwitnąć.

Dlatego czasem lepiej wykopywać tulipany co roku (koniec czerwca – początek lipca). Cebule sadzi się znowu jesienią, najlepiej między 15 września a 15 października. Wiosną powinny zakwitnąć:)


Niektóre odmiany tulipanów kwitną bardzo późno, gdy już wszystkie inne przekwitną. Nie jest to objaw złej pielęgnacji - po prostu ten typ tak ma. To grupa tzw. tulipanów Darwina. Często mają fioletowe lub czarne płatki.


To także przykład późno kwitnącego, ciemnego tulipana - odmiana Queen of Night.

2 komentarze :

  1. Wydaje mi się , po obserwacjach , że tulipany lubią ostrzejszą zimę i ze śniegiem , wtedy wychodzą później , ale są silniejsze , mniejsze na początku liście i już pąk , a tak to ida wcześniej w liście i na pąk nie wystarcza pokarmu .

    OdpowiedzUsuń
  2. Tez to zauważyłem a mam ich dużo i różne odmiany dodatkowym moim błędem jest to że sadzę koło nich inne kwiaty np. Kosmos żeby miejsca nie były puste do jesieni

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...