Translate

Rzeżucha w ziemi – uprawa w plastikowych butelkach

Najsmaczniejsza jest rzeżucha uprawiana w ziemi. Na balkonie można ją posiać w plastikowych butelkach po napojach. Zbiór – już po kilku dniach.

Zwykle rzeżuchę ogrodową uprawia się w domu na mokrej wacie, ligninie lub ręczniku papierowym. To warzywo świetnie rośnie także w ziemi. Taka rzeżucha jest bardziej aromatyczna, smaczna i zielona niż uprawiana np. na wacie.

Rzeżucha ogrodowa uprawiana w ziemi w butelce po wodzie mineralnej.

Najbardziej lubię siać rzeżuchę w ziemi po ziołach uprawianych w pojemnikach. Najczęściej są to plastikowe butelki po wodzie mineralnej. Ziemia też zwykle jest z recyklingu. Uprawiam bowiem na tarasie dużo bazylii, której w kuchni zużywam mnóstwo. Gdy bazylia zostaje zjedzona, wyciągam korzeń/korzenie. I mam gotowy pojemnik z ziemią na rzeżuchę.

Z braku doniczek latem bazylię uprawiam w pojemnikach zrobionych z plastikowych butelek. Bazylie na zdjęciu są sadzone pojedynczo, gdyż to duża odmiana Gigante Genovesa dorastająca do 70-80 cm. Po usunięciu bazylii z korzeniami mam doniczkę na poplon w postaci rzeżuchy.

Termin siewu 

Rzeżuchę sieje się w ziemi – zarówno w pojemnikach, jak w ogrodzie – w czerwcu, lipcu i do 15 sierpnia. Można też siać ewentualnie w drugiej połowie sierpnia, ale tylko gdy na kolejny tydzień prognozowana jest ciepła pogoda. Bo to warzywo ciepłolubne, które najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, czyli około 20 stopni Celsjusza.

Głębokość siewu

Nasiona rzeżuchy rozsypuje się gęsto na powierzchni ziemi. Można je albo tylko przyklepać (bez przysypywania), albo lekko poprószyć ziemią. Ja wolę oprószyć ziemią, gdyż mam słoneczny taras i późno wracam z pracy. Gdy nie ma mnie dłużej w domu, ziemia schnie błyskawicznie, a rzeżucha uwielbia podlewanie.

Nasiona wschodzą tego samego dnia lub następnego.

Rzeżuchę można siać w ziemi bardzo gęsto. Słoma na zdjęciu to resztki ściółki bazylii. Bardzo tanie nasiona rzeżuchy najłatwiej kupić na przełomie maja i czerwca w hipermarketach, gdy kończy się sezon wiosennego siewu. Te nasiona (i wiele innych) kupiłam po 10-20 gr za paczkę.

Podlewanie

Musi być obfite. Rzeżucha powinna mieć mokro.

Rzeżucha lubi obfite podlewanie.

Nawożenie

Nie ma potrzeby.

Zbiór rzeżuchy

Rzeżucha uprawiana w ziemi w pojemnikach - gdy jest ciepła pogoda - nadaje się do jedzenia już po 6-7 dniach. Taka młodziutka jest najlepsza.

Żadne inne warzywo nie plonuje tak szybko. Dlatego rzeżucha to świetne warzywo do uprawy np. dla dzieci. Od razu widać rezultaty. I zawsze uprawa się udaje

Rzeżucha w ziemi w plastikowej butelce rośnie błyskawicznie. Dorasta do około 15 cm wysokości. Pędy ścina się nożyczkami. 

Jak zrobić doniczkę z butelki plastikowej CZYTAJ TUTAJ
12 komentarzy :

 1. Dzięki za nowe info dotyczącego tego ziółka ;) Fajny pomysł z wykorzystaniem butelek jako doniczek.
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za podpowiedź. Trzeba będzie wprowadzić to w życie:):):):)

  OdpowiedzUsuń
 3. a czy można ją sadzić w ziemi i trzymać w domu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Absolutnie odradzam stosowania butelek PET. Są przecież szklane słoiki o tej samej średnicy ("kompotowe")i doskonale się nadają...Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, mozna rowniez po prostu w glinianej doniczce.

   Usuń
 5. Posiałam kiedyś rzeżuchę na grządkę. Urosła błyskawicznie tak bardzo, że nie nadążyliśmy jej jeść i zakwitła ☺ Każdemu, kto wpadnie na ten pomysł radzę - siej z umiarem 😉
  Ale rzeczywiście rzeżucha z ziemi ma jeszcze bardziej intensywny smak.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa ta rzeżucha, zawsze u nas sadzi się ją na święta Wielkanocne. Tak dla ozdoby bardziej, niż jako składnik kanapek. Może zamiast kiełków warto o niej pomyśleć. ��

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy nie podlewana rzezucha wyrosnie? Prosze o natychmiastowa odpowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie wyszła pleśń jak dlugo stala.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...