Translate

Ropuchy w ogrodzie - jakie szkodniki zjadają

Samica ropuchy szarej potrafi zjeść dużego ślimaka pomrowa, dorosłą mysz i młodego zaskrońca. Wszystkie ropuchy, także zielona i paskówka, są bardzo pożyteczne w ogrodzie i szklarni.

W Polsce żyją 3 gatunki ropuch: szara, zielona i paskówka. Najpopularniejsza i największa jest ropucha szara. Jej samice dorastają do ponad 10 cm długości. Ropucha zielona zaś lubi polować w budynkach. Potrafi wejść do piwnic, obór czy klatek schodowych bloków. Ropuchę paskówkę można pomylić z myszą. Gdy jest wystraszona, przebiera szybko nogami i ucieka tak szybko jak właśnie mysz.

Duża samica ropuchy szarej to groźny drapieżnik dla szkodników w ogrodzie. Potrafi złapać nawet mysz, zaskrońca czy jaszczurkę.


Wszystkie ropuchy są bardzo żarłoczne. Zjadają wszystko, co im się nawinie podczas nocnych łowów. W ogrodach, gdzie żerują ropuchy, nie ma inwazji np. ślimaków bezskorupowych, bo to ich przysmak.

W czasopiśmie „Ogrodnik Polski” z 1901 roku znalazłam informację, że ogrodnicy angielscy kupowali ropuchy. Używali je do walki ze szkodnikami w oranżeriach, zwłaszcza tych ze storczykami.

Ropuchę warto mieć w przydomowej szklarni. Powyjada m.in. ślimaki.


Największym drapieżnikiem wśród ropuch jest ropucha szara. Szczególnie groźne są stare, duże samice. Pałaszują wszystko, w tym stonkę ziemniaczaną. Potrafią złapać i zjeść nawet dorosłą mysz i młodego zaskrońca! Nic dziwnego, że rano można znaleźć na schodach czy tarasie ich wielkie… kupy .

Ropuchy mają ogromny apetyt. Ze snu zimowego budzą się w marcu. Żerują w ogrodzie aż do połowy października.

Co zjada ropucha szara – dane z książki prof. Włodzimierza Juszczyka „Płazy i gady krajowe”:


 • Chrząszcze, zwłaszcza biegaczowate
 • Dżdżownice (nawet o długości kilkunastu centymetrów)
 • Gąsienice (oprócz włochatych)
 • Jaszczurki
 • Mrówki
 • Myszy
 • Pająki
 • Ślimaki (w tym duże pomrowy)
 • Turkucie podjadki
 • Wije
 • Zaskrońce (młode)
 • Żuki gnojowce

W jadłospisie ropuchy szarej są również inne ropuchy oraz pszczoły. Prawdopodobnie zjada też młode żmije. Jest w dużym stopniu odporna na ich jad (podobnie jak pszczół). Mała żmijka nie jest w stanie zabić jadem dużej ropuchy szarej.

Ogólnie każdy gatunek ropuchy warto mieć w ogrodzie. Wzorem dawnych ogrodników korzystnie jest wpuścić ropuchy do szklarni. Zlikwidują ślimaki, mączliki szklarniowe i wiele innych szkodników.

Ślimaki bezskorupowe to wielki przysmak ropuch.


W szklarniach ropuchy najlepiej umieszczać nie wcześniej niż w połowie maja, czyli po godach. W czasie godów instynkt pcha je do stawów i oczek wodnych, czyli i tak ze szklarni uciekną. Za to po godach mają ogromne apetyty na ślimaki i inne szkodniki. Żerują aż do połowy października.

W moim ogrodzie ropuch jest dużo. Latem wieczorami czasami aż się od nich roi. Aby im nie zrobić krzywdy, używam miękkich butów. To chyba działa, bo zdarza mi się po ciemku rozdeptać ślimaka winniczka, ale ropuchy – nigdy:)

7 komentarzy :

 1. Pożyteczne te nasze ropuszki u nas glownym ich przysmakiem są komary:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Eh chciałabym mieć chociaż mały zbiornik wodny, żeby i ropuchy u mnie mieszkały... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam dużo ropuch w ogrodzie i koło domu, a rano zawsze się dziwię skąd tu takie podłużne kupy:) Myślałam, że to dużego ptaka:) Często jak plewię grządki to znajdę ropuszkę w dziurce w ziemi, przykrywam to miejsce aby nie wystraszyć jej.U mnie kręcą się szare i zielone ropuchy. Mam też żaby śmieszki, które fajnie, późnym wieczorem, krzyczą. Piękna jest przyroda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje ropuchy mają piękny staw u sąsiadów:) Więc i żab, i ważek u mnie doastatek

  OdpowiedzUsuń
 5. i czy możliwe, że na tarasie codziennie znajduję do 10 odchodów ropuch? drugim podejrzanym jest szczur. szczura nigdy w ogrodzie nie widziałam, ale żaby/ropuchy już tak. odchody mają długość ok. 1-1,5cm, są podłużne, czarne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe:) Po tarasie chodzą takie smakołyki jak ślimaki, pająki... Teraz ropuchy bardzo intensywnie żerują to i kup sporo:)

   Usuń
 6. Ja też mam pełno ropuch w ogrodzie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...