Translate

Domek dla pszczół samotnic – z czego zrobić

Taki domek można zrobić z resztek budowlanych, trzciny, a nawet skorup ślimaków. Wiosną i latem zamieszkają w nim pszczoły samotnice, a zimą – biedronki.

Domek dla pszczół samotnic warto wieszać np. na drzewach owocowych. Pszczoły samotnice dokładnie oblatują kwiaty blisko gniazda.


Pszczoły samotnice są mniej znane niż pszczoły miodne. I nie dlatego, że rzadko występują lecz po prostu prowadzą bardziej skryty tryb życia. Gdy w ogrodzie mają miejsce do gniazdowania, zapylają także w nim kwiaty. Duże zbiory pomidorów, ogórków, winogron i innych owoców – gwarantowane.

Pszczół samotnic nie należy się bać. Domki, które zamieszkują, nie huczą tak jak ule pszczoły miodnej. Wręcz trudno zauważyć, że pszczoły samotnice już w nich mieszkają. Nie tworzą rodzin.

Domki najlepiej wywieszać i wystawiać w ogrodzie w pierwszej połowie kwietnia, bo wtedy pojawiają się pierwsze pszczoły samotnice szukające miejsca na gniazda. Można też później. Na domki pszczoły samotnice mają zapotrzebowanie cały sezon. Zimą zaś domki są schronieniem dla biedronek.

Duży domek dla owadów zapylających, biedronek i innych owadów pożytecznych w ogrodzie. Siatka z drobnymi oczkami chroni owady przed ptakami.

Dlaczego warto mieć w ogrodzie pszczoły samotnice?

1. Pszczół miodnych, zwłaszcza w miastach, jest za mało, by skutecznie zapyliły wszystkie kwiaty. Pszczoły samotnice świetnie uzupełniają te braki kadrowe.

2. Pszczoły samotnice w ogóle nie potrzebują opieki człowieka, np. dokarmiania. Jedyne, co trzeba im zapewnić, to miejsce do składania jaj, czyli domek.

3. Zaletą pszczół samotnic jest ich skłonność do zbierania pokarmu blisko gniazda lub gniazd (mogą ich mieć po kilka). Pszczoły samotnice, tak jak trzmiele, oblatują kwiatek po kwiatku w najbliżej okolicy. Co ważne, zbierają pokarm także z kwiatów mniej atrakcyjnych, na których pszczoły miodne nie zawsze mają ochotę siadać.

Pszczoły miodne, które żyją w wielkich rodzinach w ulach, mają bowiem inną taktykę zbierania pokarmu. Dzięki mowie ciała, informują inne pszczoły, gdzie warto polecieć. W efekcie pszczoły miodne najchętniej zbierają pokarm tam, gdzie jest dużo atrakcyjnych dla nich kwiatów. Do małych ogródków trafiają raczej na zwiady, często trochę przypadkiem. Poza tym pszczoły miodne nie odwiedzają równie chętnie wszystkich roślin, np. grusz.

Domek dla pszczół samotnic zrobiony m.in. z trzciny, cegły dziurawki i połamanych dachówek ceramicznych. 

Jak zrobić domek dla pszczół

Najwygodniej kupić domek dla pszczół samotnic. Są domki do zawieszenia (małe) oraz duże (stojące).

Domek dla pszczół samotnic można łatwo zrobić. Potrzebne są:


 • Trzcina (słoma się nie nadaje, bo jest za cienka i pszczoły się w niej nie mieszczą)
 • Glina
 • Doniczki ceramiczne 
 • Cegły dziurawki
 • Dachówki ceramiczne lub cementowe
 • Kawałki drewna nawiercone na głębokość ok. 20 cm (szerokość otworów 6-10 mm)
 • Muszle ślimaków (puste i duże)


Materiały umieszcza się np. w starym, nieużywanym ulu lub meblu. Na domek dla pszczół samotnic można też przerobić karmnik dla ptaków. Ogólnie pszczoły samotnice lubią gniazdować we wszelkich rurkach, w tym w zakręconych muszlach, np. ślimaków winniczków. Preferują trzcinę, ceramikę i drewno. Taki domek dla pszczół samotnic to także dekoracją ogrodu.

Pomysł na gniazdka pszczele z gliny. Wysoką doniczkę wypełnia się mokrą gliną i robi patykiem długie dziury. Pszczoły samotnice uwielbiają taki norki dla swoich dzieci. W papierze falistym obok chętnie zimują np. biedronki.


Warto wiedzieć


 • Pszczoły samotnice to nazwa ogólna, obejmująca wiele gatunków owadów zapylających. Wśród nich są m.in. miesiarki, murarki, pszczolinki, smukliki. Nie ma większego znaczenia, które pszczoły samotnice zamieszkają w domku ogrodowym. Wszystkie są bardzo pracowite.
 •  Jak to w przyrodzie: różne pszczoły samotnice też podkradają sobie co lepsze miejscówki w domkach. Niektóre nawet podrzucają sobie jaja, tak jak kukułki. 
 • Pszczoły samotnice nie zbierają miodu, jak pszczoły miodne, który można zjadać. W ogrodzie są potrzebne do zapylania kwiatów. 

Jak zrobić domek na zimę dla biedronek CZYTAJ TUTAJ


9 komentarzy :

 1. Piękne te domki, moje nie są tak reprezentacyjne, ale to rzeczywiście bardzo potrzebne w ogrodach. Warto to ludziom uświadamiać. U mnie biedronki, pszczółki i inni zamieszkują też strych. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne są te domki. Mamy jeden, ale taki jakiś ubogi. Trzeba to zmienić. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku powstał u nas drugi, trochę większy (od zeszłorocznego) domek. Murarki szaleją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Domki dla owadów wyglądają bardzo ciekawie i ładnie. Może kiedyś zrobię taki domek dla pszczół samotnic.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super :-) namawiam męża na zrobienie takiego domku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ktoś oriętuje się w takim odstępie od ogrodzenia sąsiada można powiesić taki domek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma ograniczeń:) W takich domkach mieszkają tylko pszczoły samotnice. Nie zakładają uli jak pszczoły miodne.

   Usuń
  2. I praktycznie nie są agresywne :) nie żądlą nawet jak chcesz je pogłaskać ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...