Translate

Dlaczego arbuzy nie wschodzą - przyczyny

Pierwsze zielone listki arbuzów powinny się pojawić po 7-10 dniach od siewu. Gdy arbuzy nie wschodzą, to najprawdopodobniej mają za zimno.

Aby arbuz mógł wzejść, musi mieć ciepło.

Arbuzy nie są bardzo trudne w uprawie. Wymagają jednak ciepła, zwłaszcza gdy wschodzą, a potem – dużo słońca. Jeśli im się to zapewni, rosną i owocują bardzo ładnie.

Arbuzy w polskim klimacie uprawia się z rozsady (i potem sadzi do gruntu lub donic) albo w szklarniach. Gdy arbuzy nie wschodzą, najpierw z reguły się podejrzewa, że nasiona były przeterminowane lub źle przechowywane w sklepie. Tak oczywiście też może być. Jednak przyczyna najczęściej jest bardziej zwyczajna: chłód w mieszkaniu.

Rozsadę arbuzów robi się wyłącznie w osobnych doniczkach. Nie znoszą bowiem przesadzania z gołym korzeniem.

Ciepły pokój

Arbuzy nie wschodzą, jeśli ziemia w doniczce ma temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli w domu jest rześko, trudno doczekać się wschodzących arbuzów. Oczywiście nie trzeba mierzyć temperatury ziemi. Wystarczy termometr na ścianie.

Temperatura 20 stopni powinna być zarówno w dzień, jak i w nocy. W dzień arbuzy lubią mieć nawet jeszcze więcej: 23-25 stopni Celsjusza.

Wbrew pozorom, aby arbuzy miały tak wysoką temperaturę, mieszkanie nie musi być mocno ogrzewane. To zależy, gdzie doniczki z nasionami są ustawione. Przykładowo, arbuzy lubią stać na parapetach z grzejnikami pod spodem, nasłonecznionych (grzeje je za darmo słońce) oraz w kuchniach (tam jest zwykle najcieplej w domu).

Gdy wiosna jest pochmurna, arbuzy kiełkują słabo. Wystarczy, że pokaże się słońce na dłużej, ziemia w doniczkach nagrzewa się od promieni słonecznych i arbuzy kiełkują błyskawicznie.
Doniczek z posianymi arbuzami lepiej nie ustawiać na parapetach np. w sypialni, bo tam z reguły jest najchłodniej. W nieogrzewanych pokojach czy na werandach dla arbuzów jest zbyt zimno, by wzeszły.

Ciepła woda

Arbuzy, zwłaszcza podczas wschodzenia, nie lubią podlewania zimną wodą prostu z kranu. Do podlewania posianych i wschodzących arbuzów, najlepiej używać wody ciepłej w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Woda w kranie nigdy takiej nie ma, nawet latem.

Ja mierzę temperaturę w bardzo prosty sposób – czajnikiem z termometrem. Wlewam wodę i termometr czajnika pokazuje mi ile stopni na woda z wodociągu. Wiosną to z reguły 11-12 stopni, czyli dla arbuzów za mało.

Mój czajnik ma możliwość wyboru temperatury, do jakiej woda ma być podgrzana (co 10 stopni, czyli można wybrać 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 lub 100 stopni Celsjusza. Dla arbuzów wybieram 20 stopni. Podgrzewam i podlewam.

Jeśli czajnik ma funkcję wyboru temperatury, wodę można podgrzać tylko do 20 stopni i podlać arbuzy. Taki czajnik pokazuje też jaką temperaturę ma woda wlana do niego prosto z kranu.

Oczywiście można wlać wodę np. do konewki i odstawić, by się nagrzała do temperatury w pokoju. Ta metoda się sprawdza, gdy termometr na ścianie pokazuje co najmniej 20 stopni.

Gdy arbuzy już wzejdą, też lubią mieć ciepło. Jednak nie musi być to aż tak ciepło, jak podczas wschodzenia. Mimo wszystko warto siać arbuzy. Własne owoce są wyborne w smaku.

Arbuz dojrzewający na krzaku.


Jak wyhodować słodkie arbuzy na balkonie CZYTAJ TUTAJ

9 komentarzy :

 1. To prawda zgodzę się arbuz i melon nie są trudne w uprawie lubią tylko ciepło. Trzeba dbać o nie jak o teściowa czyli... Juz wiecie. Hihi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, dużo ciepła:) A potem słońca

   Mimo to warto uprawiać arbuzy. Nieporównywalny smak od tych ze sklepu:)

   Usuń
 2. Witam jesli moje arbuzy po 7 dniach nie wschodzą a mam ich od 20 doniczek jaki jest problem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprawdopodobniej za chłodno w pokoju:) Ziemia musi mieć co najmniej 20 stopni. Trzeba cierpliwie poczekać:)

   Usuń
 3. Arbuzy kiełkują a potem się kładą na ziemię i marnieją co robìę źle

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli wygląda to tak, jakby arbuzy więdły, to fytoftoroza, niestety. To grzyby atakujące korzenie. Arbuzy są na nią dość wrażliwe, a chorobie sprzyja nadmierne podlewanie i za mało słońca. Z moich obserwacji wnika, że to właśnie te czynniki, a nie ziemia są winne...

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje Rosną za bardzo w górę. Co jest nie tak?

  OdpowiedzUsuń
 6. Poprosze o adres e-mail to podesle zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Początkowo arbuzy rosną w górę, a potem się płożą:) Jak tylko będzie ciepło na zewnątrz trzeba je hartować.

  Mail: redakcja@niepodlewam.pl

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...