Translate

Rękawice ogrodnicze – do jakich trujących roślin zakładać

Wiele roślin zawiera substancje, które podrażniają skórę. Rękawice ogrodnicze to skuteczna ochrona przed poparzeniem, czerwonymi plamami, bąblami.

Rękawice ogrodowe chronią ręce nie tylko przed brudem.

Pracy w ogrodzie najlepiej w ogóle nie zaczynać bez założenia rękawic. Ja mam zawsze przygotowanych co najmniej kilka par: płóciennych i gumowych. Rękawice ogrodnicze chronią przed skórę brudem, zniszczeniem paznokci, zranieniem kolcami, ale także trującymi substancjami roślin.

Owe trujące substancje działają na skórę bardzo różnie. Mogą uczulać, parzyć, podrażniać. Najlepiej rękawice ogrodnicze zakładać zawsze, tak na wszelki wypadek. Są osoby, które mają bardziej wrażliwą skórę, inne – mniej.

Świat roślin nie jest do końca poznany. Do tych roślin rękawice ogrodnicze powinny być zakładane zawsze:

Jałowiec sabiński

To często sadzony iglak w ogrodach. Jałowiec sabiński jest wyjątkowo mało wymagający. Do pracy przy nim najlepiej zakładać nie tylko rękawice ogrodnicze, ale też strój zasłaniający ramiona i nogi.
Zawiera m.in. silnie działający olejek eteryczny. Efekt: czerwone, swędzące plamy na skórze.

Jałowiec sabiński
---------------------------------------

Konwalia majowa

Dotykanie i wąchanie konwalii, np. w wazonie,  nie powoduje podrażnień. Podstępny jest sok konwalii. Powoduje zaczerwienienia skóry. Dawniej w Rosji soku z konwalii używano do wywołania rumieńców, ale dziś są one niemodne.

Konwalie zrywa się i sadzi tylko w rękawicach. Jeśli się o tym zapomni, trzeba jak najszybciej umyć ręce.

Więcej o trujących właściwościach konwalii CZYTAJ TUTAJ

Konwalia majowa
--------------------------------------

Milin amerykański 

Zawiera substancję wywołującą zaczerwienienia na skórze, ale tylko u niektórych osób. Być może to rodzaj alergii. Dlatego do prac przy milinie najlepiej – na wszelki wypadek - zakładać rękawice ogrodnicze.

Milin amerykański
--------------------------------------

Narcyz 

Wąchanie i dotykanie narcyzów w wazonie nie jest groźne. Rękawice ogrodnicze trzeba zakładać do zrywania kwiatów i sadzenia cebul. Drażniące właściwości ma sok narcyzów.

Narcyz
--------------------------------------

Oleander pospolity

Oleandry można wąchać, a także dotykać bez obaw gołymi rękami. Do przycinania, przesadzania i innych prac, gdzie może pociec sok, rękawice ogrodnicze są konieczne. Sok oleandrów zawiera bowiem substancje podrażniające skórę. Zwykle to tylko zaczerwienienia, ale mogą się zdarzyć nawet bąble.

Więcej o trujących właściwościach oleandrów CZYTAJ TUTAJ

Oleander pospolity
-------------------------------------

Ostrokrzew kolczasty

Bez obaw można go dotykać gołymi rękami i wąchać (ładnie pachnie). Jednak do ścinania i wyplatania wieńców z ostrokrzewu lepiej zakładać rękawice ogrodnicze. Sok może powodować zaczerwienienia na skórze.

Ostrokrzew kolczasty
-------------------------------------

Sasanki

W ogrodach uprawia się różne gatunki sasanek. Prace przy wszystkich trzeba robić w rękawicach. Na skórze mogą powstać swędzące, czerwone plamy.

Sasanka zwyczajna
------------------------------------

Wawrzynek wilczełyko

Zdradliwy jest jego sok. Jeśli kapnie na skórę, mogą powstać nawet owrzodzenia. Nie trzeba się bać dotykania liści czy wąchania kwiatów (pięknie pachną). Rękawice ogrodnicze są niezbędne np. do sadzenia i przycinania wawrzynków, czyli prac, podczas których na skórę może kapnąć sok.

Więcej o trujących właściwościach wawrzynka CZYTAJ TUTAJ

Wawrzynek wilczełyko
-----------------------------------

Wilczomlecze

W ogrodach i na parapecie uprawia się wiele gatunków wilczomleczy. Wszystkie po przecięciu czy złamaniu wydzielają mleczny sok. Ów sok, gdy kapnie na skórę, może spowodować zapalenie skóry. Gumowe rękawiczki są konieczne. Przy przesadzaniu oraz pobieraniu sadzonek wilczomleczy trzeba także bardzo uważać na oczy.

Wilczomlecz trójżebrowy
-----------------------------------

Zawilec gajowy

Te wiosenne kwiaty rzadko się zrywa. Jeśli już, to najlepiej w rękawiczkach. Sok zawilców gajowych może podrażnić skórę.

Zawilec gajowy
-----------------------------------

Zimowit jesienny

Najbardziej trzeba uważać na sok zimowitów, zwłaszcza przy ścinaniu liści w czerwcu, ale też ich sadzeniu i wykopywaniu. Najlepiej używać rękawiczek gumowych.

Zimowit jesienny
----------------------------------

Żywotniki (Tuje)

W ogrodach najpopularniejsze są tuje zachodnie, ale uprawiane są także tuje m.in. japońskie, koreańskie, wschodnie. Przy dłuższym kontakcie ze skórą, np. strzyżenie żywopłotu, na skórze powstają czerwone, swędzące plamy. Zwykle znikają po kilku godzinach.

Do prac przy tujach najlepiej zakładać nie tylko rękawice robocze, ale i strój zasłaniający ramiona oraz nogi.

Żywotniki (tuje)4 komentarze :

 1. Jest dużo takich roślin, które wywołują alergię lub są trujące. Jeśli chodzi o zakładanie rękawic to dodałabym jeszcze do tego zestawu rośliny kłujące, takie jak berberys czy róże.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że zasygnalizowałaś ten temat. To ważne. Wiele roślin powoduje uczulenia. To właściwie sprawa indywidualna, co kogo uczula, więc na wszelki wypadek zawsze lepiej zakładać rękawice do prac ogrodowych. Ja ostatnio leczyłam skórę z uczulenia po przycinaniu sosen. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaś źle reaguję na żywotniki (tuje). Bez rękawic, spodni i długiego rękawa w ogóle do nich nie podchodzę. Bo robię się plamiasta:)

   Usuń
 3. Ja bardzo dbam o dłonie i paznokcie. Zawsze zakładam rękawiczki. W zależności od tego co robię, czasem zakładam nawet dwie pary, Jedne takie jednorazowe i na wierzch te ogrodnicze. Mam rekawiczki z cellfastu i są bardzo dobre, dużo razy już w nich pracowałam i nie zniszczyły się, nadal dobrze służą

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...