Translate

Siew rukoli z własnych nasion

Rukola bardzo łatwo zawiązuje nasiona. Dojrzewają na przełomie czerwca i lipca. Można je zebrać i posiać. Plonują drugi raz nawet w tym samym roku.


Rukola zawiązuje nasiona w łuszczynach, które przypominają wyglądem strąki fasoli.

Rukola jest też znana jako rokietta siewna. To jedno z moich ulubionych warzyw: smaczne, aromatyczne, niewymagające, szybko plonujące. Dodatkowa zaleta rukoli to możliwość zebrania plonu dwa razy w roku: wiosną i jesienią.

Kwitnienie rukoli

Rukola zaczyna kwitnąć, gdy dzień wydłuża się do około 17 godzin, w maju i czerwcu. Kwiaty są białe, drobne, bardzo podobne do kwiatów rzodkiewki.

Kwiaty rukoli


Zbiór nasion rukoli

Rukola zawiązuje nasiona w łuszczynach, które przypominają kształtem strąki fasoli. Z jednej rukoli można zebrać podobną ilość nasion, jak jest w paczce ze sklepu.

Łuszczyny dojrzewają w różnym czasie – najszybciej te najniżej na roślinach, a na końcu znajdujące się najwyżej. Dlatego najlepiej obrywać je co kilka dni, w miarę dojrzewania, w suchy dzień. Dzięki temu rukola nie wysieje się sama w przypadkowych miejscach.

Nasiona z łuszczynami zbiera się do odkrytego naczynia (np. miski) i odstawia w zacienione, przewiewne miejsce. Powinny podeschnąć.

Podsuszone łuszczyny rukoli z nasionami.


Łuskanie nasion

Nasion rukoli nie trzeba wyskubywać z łusek. To bardzo pracochłonne i… niepotrzebne. Nasiona rukoli można siać razem z łuszczynami. Wystarczy przed siewem łuszczyny pokruszyć palcami. Część nasion wypadnie, inne – nie. Rukoli to nie przeszkadza podczas wschodzenia.

Oczywiście nasiona rukoli kupione w sklepie są wyłuskane, bez łuszczyn – takie są po prostu standardy sprzedaży. Własnoręcznie zebranych nasion rukoli nie trzeba łuskać. No chyba, że ktoś ma bardzo dużo czasu, jest perfekcjonistą i chce.😊


Własnoręcznie zebrane nasiona rukoli można siać razem z łuszczynami pokruszonymi palcami.


Kiedy siać

Siew rukoli z własnych nasion jest łatwy. Nasiona bardzo dobrze wschodzą już po 4-6 dniach i plonują jeszcze w tym samym roku.

Trzeba tylko pamiętać, by siać rukolę, gdy dzień jest odpowiednio krótki. To sierpień oraz pierwsza połowa września. Z rukoli jesiennej nie można zebrać nasion. Po prostu dni są krótkie i taka rukola w ogóle nie kwitnie.

Własnoręcznie zebrane nasiona rukoli można też siać wiosną następnego roku: w marcu, kwietniu i ewentualnie w pierwszych dniach maja. Dlaczego tylko wtedy? By rukola nie zakwitła. Kilka rukoli można zostawić na rozmnożenie. 😊

Rukolę zbiera się po 3-5 tygodniach od siewu. Nie boi się ani wiosennych, ani jesiennych przymrozków.

Rukola rosnąca w donicy.

Własnoręcznie zebranych nasion rukoli nie trzeba łuskać.😎 

Można siać z łuszczynami. Więcej CZYTAJ TUTAJ

2 komentarze :

  1. Od ładnych kilku lat jej nie wysiewam. Rozsiewa się sama i rośnie tam, gdzie chce czyli na każdej grządce. Mam jej ogrom i dzielę się nią z kim się da. Chętnych jest bardzo wielu. Kocham tę roślinę za to, że tak łatwo się ją uprawia, za jej doskonały smak i za to, że chce u nas rosnąć i sprawiać przyjemność tak wielu osobom. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...