Translate

Kiedy wynosić kwiaty na balkon

Nie ma jednego terminu, kiedy można wynosić kwiaty na balkon. Zwykle to kwiecień i maj, ale czasem też marzec. To zależy od pogody i rodzaju roślin.

Słoneczny balkon z oleandrami i pelargoniami.

Wiele kwiatów balkonowych, np. pelargonie, doskonale znosi przymrozki, ale pod warunkiem, że są zahartowane. Inne, jak aksamitki czy begonie, niszczy najmniejszy mróz.

Dlatego, zanim kwiaty na stałe zostaną na balkonie, trzeba je wynosić i wnosić. Czasem codziennie, a czasem co kilka dni. Bardzo rzadko zdarza się wiosna tak ciepła, że kwiaty wystawia się raz na balkon i w ogóle ich nie wnosi do domu. Nawet przy ciepłej pogodzie, takie rzeczy potrafią wytrzymać nieliczne kwiaty, np. pelargonie i bratki.

Pelargonie dobrze znoszą przymrozki nawet do minus 6 stopni Celsjusza, ale jeżeli są zahartowane.

Prognoza pogody

Wynoszenie kwiatów na balkon wiąże się z codzienną obserwacją pogody. Trzeba po prostu sprawdzać prognozy. Wiosną często jest tak, że dzień bywa ciepły, a nawet upalny, a noc – chłodna i z przymrozkami. 

Kwiaty balkonowe prawie zawsze są niezahartowane, bo rosły w ciepłych szklarniach czy mieszkaniach. A na balkonie czyhają duże wahania temperatury, wiatr, ostre słońce.

Zanim pogoda się ustabilizuje, rośliny trzeba wynosić i wnosić.

Aksamitki niszczy każdy przymrozek.

Kiedy pierwszy raz

Na wyniesienie kwiatów na balkon po raz pierwszy najlepszy jest dzień ciepły z temperaturą 15-20 stopni Celsjusza. Nie ma znaczenia, czy to marzec, kwiecień czy maj.

Ryzykowne jest stawianie kwiatów od razu w pełnym słońcu. Wydelikacone liście zbyt silne nasłonecznienie może zniszczyć. Pojawiają się plamy i przebarwienia. Liście częściowo schną, mogą się zwijać.

Dlatego najbezpieczniej kwiaty wynosić na balkon, gdy się ciepło lecz pochmurno. Albo ustawiać je na posadzce balkonu, by ocieniała je balustrada.

Po kilku dniach kwiaty balkonowe się hartują i można je wynosić na zewnątrz już przy temperaturze około 10 stopni Celsjusza w dzień.

Wiosenne noce są najczęściej chłodne. Na początek bezpieczna temperatura, w której można zostawić kwiaty na balkonie bez ryzyka, że zmarzną w nocy, to około 10 stopni. Po kilku dniach może być kilka stopni mniej.

Polski klimat zwykle pozwala zostawić kwiaty po raz pierwszy na noc na balkonie na przełomie kwietnia i maja.

Lato na balkonie - najlepiej w prażącym słońcu - uwielbia spędzać bugenwilla.

Po 15 maja

Przyjęło się, że po 15 maja, czyli tzw. Zimnej Zośce,  można kwiaty wystawić na balkon i zostawić. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście zwykle jest ciepło. Jednak bardzo często zdarzają się po 15 maja dni z przymrozkami, lodowatym wiatrem, a nawet śniegiem. Bardzo zimne dni w czerwcu też nie są niczym niezwykłym.

Po prostu trzeba śledzić prognozy pogody. W razie chłodu kwiaty balkonowe wnosi się do domu na noc, dzień lub kilka dni. To bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy skrzynek jest dużo. Jednak – z zegarkiem w ręku – zajmuje tylko 10-15 minut.😊

Granat najlepiej rośnie, jeśli od wiosny do jesieni jest na słonecznym balkonie. 


10 komentarzy :

 1. Dobrze napisane - warto też sprawdzić wymagania poszczególnych gatunków, zwłaszcza jeżeli chcemy wystawić na balkon rośliny doniczkowe

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo dużo się dowiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję za tak ważne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za te infornacje

  OdpowiedzUsuń
 6. Duzo przydatnej wiedzy. Bardzo dziekuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pelargonie angielską kilku letnią i ma małe białe myszki czym ją opryskać ?

  OdpowiedzUsuń
 8. To mączlik szklarniowy. Jego przysmakiem są właśnie m.in. pelargonie angielskie, ale też fuksje.

  Trudno pozbyć się mączlików, niestety. Najlepiej stosować kilka sposbów jednocześnie:

  1.Żółte tablice lepowe

  https://sklep.niepodlewam.pl/Zolte-tablice-lepowe-male-na-szkodniki-Target-10-sztuk

  2.Opryski (w domu lepiej używać typy eko), np.

  https://sklep.niepodlewam.pl/emulpar-spray-750-ml-zwalcza-ochojniki-tarczniki-i-maczliki-na-roslinach-ozdobnych-i-warzywach

  3.Pałeczki do ziemi

  https://sklep.niepodlewam.pl/Paleczki-2w1-na-szkodniki-z-nawozem-Sanium-Pin-Protect-Garden-20-sztuk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...